Data publikacji:

Piece kaflowe znowu modne

W dzisiejszych czasach, kiedy mówi się o domu, w głowach większości ludzi pojawia się obraz pięknego domu z drewnianych bali, a w jego centrum elegancki kominek, dookoła którego zbiera się cała rodzina i spędza wspólnie czas. Do niedawna właśnie kominki cieszyły się dużą popularnością, teraz nastał czas na piece kaflowe.

Co to jest piec kaflowy

Dzisiejsze odpowiedniki różnią się od starych modeli. Przede wszystkim styl budowy uległ zmianie. Wszystkie elementy powstają niezależnie od siebie, a ilość ogrzewanych pomieszczeń jest znacznie większa. W tradycyjnej postaci była to postać słupa obłożona z zewnątrz kaflami, w samym centrum zaś znajdowało się palenisko. W nowszych modelach, palenisko jest oddzielone od zewnątrz szybą, dzięki czemu można podziwiać tańczące płomienie. W piecu kaflowym temperatury są znacznie wyższe niż w kominku, dlatego zamknięcie jest zdecydowanie grubsze, albo podwojone. Dzisiejsze piece mogą być wyposażone w płaszcz wodny, albo w wymiennik ciepła. Tym sposobem mogą pełnić funkcję ogrzewania centralnego i być w stanie ogrzać cały dom

Piec z wymiennikiem ciepła

Umieszczony jest nad paleniskiem, aby bezpośrednio odbierać ciepło spalin. Zasada działania jest prosta. Spaliny dostają się do wnętrza pojemnika, następnie przechodzą przez układ kanałów w bloku wodnym, aby ostatecznie oddać swoje ciepło wodzie lub czemuś innemu o podobnych funkcjach. Wymiennik ciepła stanowi źródło ciepła, które samo w sobie nie potrzebuje dodatkowych ilości opałów. Co wydaje się oczywiste, maksymalna moc wymiennika ciepła jest możliwa do osiągnięcia tylko wtedy, kiedy piec jest maksymalnie opalony.

Piec z płaszczem wodnym

Dla osób bardzo lubiących ciepło polecane jest zastosowanie płaszcza wodnego. Tym różni on się od wymiennika ciepła, że woda krąży w samym korpusie wkładu. Poprzez takie skrócenie drogi ilość odbieranego ciepła przez urządzenie wzrasta do około 60%, przy czym przez piec wypromieniowuje około 40%. Piec taki jest w stanie nie tylko ogrzać cały dom, ale także nagrzać wodę. Trzyma bardzo długo ciepło, dlatego można dwa razy dziennie uzupełnić opał i bez żadnych dodatkowych atrakcji cieszyć się ciepłym mieszkankiem gdy na zewnątrz szaleje burza. Ten typ pieca posiada duży zbiornik wody, który musi być stale pełny, inaczej można popsuć urządzenie. 

Palenie

Od tego jak długo i jak mocno będzie grzał piec zależy, od użytego opału. Najczęściej stosuje się drewno i węgiel, ale można też stosować papier, słomę itp. Niestety w przypadku tych ostatnich, jest to spalanie bardzo szybkie i raczej nie przełoży się na ciepło w samym piecu. W jaki sposób należy rozpalać w tak specyficznym urządzeniu? Jest to dość proste. Przede wszystkim należy zacząć od tradycyjnego rozpalenia ognia, można na przykład wstawić średni stos drewna i przykryć papierami, aby lepiej się rozpalił. Kiedy materiał już się spali i zostanie żar, należy wrzucić węgiel i odczekać aż on także się przypali. Następnym ruchem powinno być porządne zamknięcie drzwiczek, gdyż właśnie w tym momencie zaczyna się proces grzewczy. Bez względu na rodzaj pieca, ciepło przedostaje się do kanału dymnego, aby ogrzać wkład, a na końcu dym uchodzi przez komin. 
Jak widać, sam proces jest czasochłonny, ale można też przeprowadzić go szybciej. Najskuteczniejszym sposobem jest nie zamknięcie drzwiczek pieca, a tych u dołu lekkie przymknięcie. Tym sposobem materiał szybciej się spala, a więc szybciej jest gotowy do nagrzania wkładu. Niesie to oczywiście pewne konsekwencje. Głównie polega to na tym, że dostarcza się do pieca dodatkową porcję powietrza, która przyśpiesza czas spalania, dodatkowo w takim przypadku dym za szybko ucieka do komina, nie dając wkładowi wystarczającą ilość ciepła, a więc dom nagrzeje się słabiej.

Dodatkowe informacje o paleniu

Jak przy każdym urządzeniu istnieją zasady, których nie należy łamać. Główną taką zasadą w przypadku pieca kaflowego jest, aby przed przypaleniem się wsadu, absolutnie nie zakręcać drzwiczek. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż grozi to rozsadzeniem pieca. Powodem takiej reakcji jest zapłon znajdujących się w nim gazów palnych. Szczególnie niebezpieczne jest nie dostosowanie się do tej zasady, po wrzuceniu lub dołożeniu węgla. Dlaczego? Ze względu na unoszący się pył węglowy wewnątrz kanału dymnego. Jeśli chodzi o bardziej przyjemne informacje, to najbardziej zalecanym materiałem do palenia jest węgiel. Dlaczego? Ponieważ pali się najdłużej, wydzielając przy tym więcej ciepła, nie trzeba go dokładać tak często jak drewno czy papier. Plusem jest też, że nie wytwarza tak dużo popiołu jak inne materiały służące do palenia

Piece kaflowe ceny

Kominki kaflowe ceny mają przeróżne, można znaleźć zarówno za dwa tysiące, jak i za jedenaście tysięcy. Wszystko zależy od wkładu, oraz materiałów i wyglądu. Istnieje także opcja, aby samemu zbudować taki kominek, albo kupić starszy model i go odnowić. Koszt samodzielnego zrobienia jest bezsprzecznie spory, ale odnowienie już wygląda różnie. Piece kaflowe ceny starszych modeli mają zdecydowanie mniejsze, ale nie zawsze. Niemodne egzemplarze można kupić już od 400 złotych. Ostatnia opcja to samemu zaprojektować taki piec i zatrudnić fachowców do budowy. Cena oczywiście zależy od ciężkości wykonania samego projektu, ale standardowo waha się od 2 000 do 3 000 zł.

Wady i zalety

Od każdego źródła ciepła oczekuje się nie tylko, aby pomieszczenia były dobrze nagrzane, ale także żeby nie trzeba było zbyt często dokładać opału. W przypadku pieców kaflowych jest to od dawna znane, że nagrzany piec trzyma ciepło bardzo długo. Już w dawnych czasach w domach było cieplutko, ponieważ nagrzane wcześniej urządzenie, trzymało ciepło do następnego dnia i nie trzeba było rozpalać rano, tylko po południu. Dawne piece były wykonywane bardzo duże i masywne. Dziś wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ dostępne urządzenia ceny mają co prawda wyższe niż zrobienie masywnego pieca, jednak posiadają nóżki i bardzo nowoczesny wygląd, co często komponuje się nawet z bardzo eleganckimi wnętrzami. 

Do niedawna tego rodzaju piece kojarzyły się ze starymi domami. Dziś tak już nie jest. Małe i bardzo fantazyjne piecyki, często są doskonałą ozdobą każdego domu. Można wybrać sobie, czy będzie to tylko piec, który ogrzewa otwartą przestrzeń, czy faktycznie z płaszczem wodnym, żeby ogrzać cały dom. W obecnym czasie taki piec łączy w sobie elegancję i urok kominka oraz solidność i ciepło starodawnego pieca kaflowego.

Właściwie piece kaflowe nie mają wad. Jedyna, to ta, że piec musi stać w pokoju a nie być umieszczony w kotłowni. To urządzenie domowe, takie jak kominek i musi być w pokoju, podłączony do komina. Piec wydziela popiół, to nieuniknione.

Przeczytaj również