Pielęgnacja po depilacji

Depilacja skóry nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów kosmetycznych, mimo to regularnie wykonuje ją większość kobiet. Duża część z nich, niezależnie jaką metodę usuwania owłosienia stosuje, narzeka na podrażnienia po depilacji, jakie pojawiają się tuż po zabiegu lub kilka dni po nim. Problemy te polegają najczęściej na zaczerwienieniu depilowanej skóry, uczuciu pieczenia i swędzenia, a także na pojawieniu się nieestetycznych krostek. Dużo poważniejszym skutkiem ubocznym depilacji są wrastające włoski, które mogą doprowadzić nawet do trudno gojącego się zapalenia mieszków włosowych. Aby uniknąć takich przykrych dolegliwości skórnych, trzeba przede wszystkim dobrać dla siebie najlepszą metodę depilacji. Ważne jest także, aby odpowiednio przygotowywać skórę do zabiegu, po nim zaś stosować krem po depilacji.

Skąd się biorą podrażnienia po depilacji?

Większość popularnych metod depilacji jest dość agresywna nie tylko dla włosków, lecz także skóry, dlatego trudno się dziwić, że po zabiegach powstają różne mikrouszkodzenia i podrażnienia. Golenie maszynką grozi skaleczeniem skóry, otarciami oraz zaczerwienieniem. Depilator elektryczny, który pęsetkami wyrywa włoski wraz z cebulkami, powoduje pieczenie i ból, natomiast kremy do depilacji mające w swoim składzie silne substancje chemiczne potrafią wywołać zaczerwienienie i silne pieczenie skóry. Wrastające włoski to najczęściej skutek stosowania depilatorów oraz plastrów. Regularne używanie ich do depilacji powoduje, że skóra szybciej rogowacieje i staje się twardsza, utrudniając przez to przebicie się rosnącym włoskom. Te z kolei są coraz słabsze, bo przecież zarówno depilator, jak i plastry wyrywają włoski wraz z cebulkami. Zamiast więc przebić się przez skórę, zmieniają kierunek wzrostu i rosną tuż pod nią, powodując stany zapalne. Co ciekawe, z podrażnieniami po depilacji mają do czynienia także osoby, które stosują najnowocześniejsze metody usuwania owłosienia, np. depilację światłem lub laserem.
Tak naprawdę to, jak silne będą dolegliwości po usunięciu owłosienia, zależy głównie od wrażliwości skóry oraz umiejętności przeprowadzenia zabiegu. To dlatego osoby z bardzo delikatną skórą powinny wybrać zabiegi w profesjonalnym salonie kosmetycznym. W pozostałych przypadkach warto metodą prób i błędów dopasować do swojej skóry taką metodę depilacji, która skutkuje jak najmniejszymi podrażnieniami.

Zapobieganie podrażnieniom

Najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest przeprowadzanie zabiegu usunięcia owłosienia wyłącznie na skórze zdrowej, bez jakichkolwiek uszkodzeń. Jeśli na skórze są zadrapania, krostki, malutkie ranki lub jest ona podrażniona przez nadmierne opalanie, należy zrezygnować z depilacji.

Aby uniknąć lub zminimalizować podrażnienia skóry po depilacji, należy ją do zabiegu odpowiednio przygotować, po nim zaś zastosować specjalne preparaty łagodzące oraz zapobiegające wrastającym włoskom.

Podrażnieniom po depilacji wykonanej zwykłą maszynką można zapobiec przez stosowanie dobrej jakości golarki przeznaczonej do usuwania włosków z ciała, która w żadnym wypadku nie powinna być tępa. Przed użyciem można ją zdezynfekować, np. spirytusem kosmetycznym, ale często wystarcza jej dokładne umycie za pomocą wody i mydła. Co najmniej dwa dni przed zabiegiem koniecznie trzeba zrobić peeling skóry, który usunie martwy naskórek i zapobiegnie wrastaniu włosków. Podczas depilacji warto użyć specjalnej pianki lub żelu, które zmiękczają włoski i często mają w swoim składzie także substancje nawilżające, łagodzące i przyspieszające gojenie się skóry. Po zabiegu koniecznie należy nałożyć na skórę specjalny krem po depilacji, który łagodzi podrażnienia i zapobiega wrastaniu włosków. Podobne zasady pielęgnacji skóry dotyczą przypadku stosowania depilatora elektrycznego.

Jeśli chodzi o inne metody depilacji, najważniejsze jest działanie po zabiegu, czyli stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Krem po depilacji łagodzący podrażnienia

W drogeriach znajdziemy bardzo duży wybór specjalnych preparatów, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry po depilacji. Najczęściej występują w postaci kremów lub balsamów, ale spotkać można także płyny do przemywania podrażnionej skóry, żele i oliwki. Jeśli występują mocne podrażnienia po depilacji, można też zastosować maści łagodzące z apteki.

W składzie kremów po depilacji można znaleźć wiele substancji regenerujących skórę, łagodzących podrażnienia, a także antybakteryjnych, odżywczych i nawilżających. Dobry kosmetyk powinien zawierać m.in. d-panthenol, alantoinę, wyciągi ziołowe, np. z rumianku lub aloesu, olejek herbaciany itp.

Wiele kobiet chwali sobie także kremy dla niemowląt (Bambino, Babydream) oraz specjalistyczny preparat stosowany przy odparzeniach i odleżynach — Sudocrem, które doskonale łagodzą podrażnienia po depilacji.
Należy pamiętać, że w przypadku skaleczenia skóry (co zdarza się szczególnie podczas depilacji zwykłą maszynką), trzeba najpierw krwawiącą rankę przemyć wodą utlenioną. Dopiero gdy przestanie z niej lecieć krew, można zaaplikować krem po depilacji. Zazwyczaj wystarczy w tym celu odczekać kilka minut.

Preparaty na wrastające włoski

Chcąc zapobiec wrastaniu włosków po depilacji, trzeba przede wszystkim nie dopuścić do zbyt dużego rogowacenia naskórka. Pomagają w tym systematyczne peelingi, a także kosmetyki zawierające kwasy owocowe przyspieszające złuszczanie się naskórka czy preparaty ze zmiękczającym skórę mocznikiem. Można też stosować specjalne kremy po depilacji, które są przeznaczone dla osób z problemem wrastających włosków. Każdy z tych kosmetyków ma nieco inny skład i nie zawsze występuje w postaci kremu. Popularny płyn Folisan oparty jest na przykład na kwasie acetylosalicylowym, który ma działanie przeciwzapalne i złuszczające. Równie skuteczne są preparaty oparte na składnikach roślinnych, takich jak olejki (jojoba, makadamia), wyciągi z ziół o działaniu przeciwzapalnym czy wspomniane już kwasy owocowe (np. glikolowy). Warto jednak pamiętać, by wybierać takie kosmetyki na wrastające włoski, które mają w swym składzie przynajmniej jedną substancję przeciwzapalną.
Na koniec trzeba podkreślić, że problem z nieprawidłowo wrastającymi włoskami pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy zabieg depilacji jest wykonywany zbyt często. Dlatego też osoby z nadmiernym owłosieniem mogą sięgnąć po preparaty opóźniające odrost włosków.

Poważne stany zapalne skóry, które powstały w wyniku np. zbyt agresywnej depilacji lub nie zachowania dostatecznej higieny podczas zabiegu, często wymagają interwencji specjalisty. Jeśli dopuści się do bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych objawiającego się ropiejącymi krostkami, koniecznie trzeba udać się do dermatologa, który przepisze antybiotyki oraz specjalne maści. Jeśli natomiast podrażnienia skóry po depilacji nie są aż tak poważne, ale jednak  mimo stosowania preparatów łagodzących pojawiają się systematycznie po każdym zabiegu, trzeba rozważyć zmianę metody depilacji lub zacząć korzystać z profesjonalnych usług w salonach kosmetycznych.

Ostatnio dodane artykuły