Pies w samochodzie — jak przygotować się do długiej podróży?


Niektóre psy z radością wskakują do samochodu, dla innych podróż może być udręką. Psy od szczeniaka przyzwyczajone do częstych wycieczek poza miasto znacznie lepiej znoszą dłuższe podróże. Jeśli planujesz wakacje, które wymagają przejazdu z jednego końca Polski na drugi lub za granicę, zapewnij jak największy komfort swojemu pupilowi. 

Co zabrać na wakacje z psem?

W każdym przypadku pies w samochodzie to duża odpowiedzialność i trzeba stworzyć odpowiednie warunki do jego przewożenia. Ponadto trzeba zadbać o wiele rzeczy, które mogą przydać się podczas podróży oraz po dotarciu do celu. Praktycznym akcesorium są niewątpliwie szelki dla psa do samochodu. W podróż trzeba z sobą zabrać książeczkę zdrowia psa. Zdecydowanie należy wcześniej zadbać, żeby wszystkie obowiązkowe szczepienia były w niej odnotowane. Najważniejsze jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, ale przed wakacjami z psem warto sprawdzić, czy aktualne są szczepienia przeciw takim chorobom, jak nosówka lub parwowiroza.

Książeczka zdrowia będzie potrzebna, jeśli pies na wyjeździe zachoruje lub kogoś pogryzie. Warto mieć pod ręką  środek na chorobę lokomocyjną. Przed wyjazdem nie zaszkodzi zastosować środka przeciw kleszczom. Nawet w czasie postoju pies może mieć kontakt z kleszczami, ponieważ są one dosłownie wszędzie. Każdy pies powinien mieć przy obroży adresówkę. Adres właściciela może być wygrawerowany na klamrze przy obroży. Pies, znajdując się w nowym miejscu, może poczuć się zdezorientowany i łatwo się zgubić lub zostać skradziony.

Dlatego, gdy się zatrzymujesz, najlepiej trzymaj go na smyczy. Najlepiej, jeśli zwierzę ma chip, a przed udaniem się na wakacje z psem należy sprawdzić, czy numer na pewno został dodany do bazy. W razie zaginięcia łatwiej będzie go znaleźć. Podróżując z psem w samochodzie, trzeba pamiętać o zabraniu dwóch misek — jednej na wodę, a drugiej na jedzenie. Psa poimy i karmimy podczas postojów. Zabieramy z sobą ulubioną karmę zwierzaka. Nagła zmiana karmy może wywołać problemy żołądkowe, dlatego należy zabrać jej zapas albo upewnić się, że po przybyciu do celu podróży bez trudu można ją kupić.

Do picia zabieramy kilka litrów wody w butelkach. Trzeba zadbać, aby pies w samochodzie nie stresował się i nie nudził. Pomocne będą ulubione gryzaki i zabawki. Pies przed podróżą musi coś zjeść, ale porcja karmy powinna być mniejsza niż zwykle, ograniczy to ryzyko wymiotów.  Posłanie w postaci kocyka lub specjalnej maty ochroni przed przyczepianiem się psiej sierści do siedzeń, a także ułatwi zbieranie ewentualnych zanieczyszczeń.

Przydadzą się też chusteczki. Standardem jest zabranie z sobą kagańca, obroży i smyczy oraz jednorazowych torebek na odchody. Bez pasów dla psa trudno przewozić go w komfortowy sposób. Dzięki nim jest bezpieczny, ale ma też sporo swobody. Specjalne szelki dla psa do samochodu można wykorzystywać także podczas spacerów. 

Jak chronić psa przed przegrzaniem w czasie podróży?

Długa podróż wymaga zapewnienia odpowiedniej temperatury. Upały są niebezpieczne nie tylko dla człowieka, lecz także dla psa w samochodzie. Temperatura we wnętrzu samochodu nie powinna przekraczać 20°C. Zwierzak musi mieć dostęp do powietrza, dlatego nie wolno przewozić go w pudłach i małych bagażnikach.

Najlepsza pora podróży to noc lub wczesny poranek. Przed intensywnym nagrzewaniem się wnętrza ochronią osłony przeciwsłoneczne na szyby. Postoje powinny odbywać się raz na 2‒3 godziny. Pies musi wówczas napić się wody i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. W szelkach dla psa do samochodu jest on bezpieczny, a przy tym ma swobodę ruchów i może spokojnie siedzieć na tylnym siedzeniu, mając odpowiedni dostęp do powietrza.

Najlepszym sposobem na ochłodę jest włączenie klimatyzacji, ale temperatura nie powinna być nadmiernie obniżana. Zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt obniżenie temperatury nie powinno być większe niż o 5°C w stosunku do temperatury powietrza panującej na zewnątrz. W przeciwnym wypadku pies może się łatwo przeziębić. Niewskazane jest także pełne otwieranie okien, ponieważ to także może wywołać chorobę.

Co robić, gdy pies cierpi na chorobę lokomocyjną?

Jadąc na wakacje z psem, trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre zwierzęta cierpią na chorobę lokomocyjną. Dlatego przed wyjazdem warto odwiedzić weterynarza, który na wszelki wypadek przepisze specjalne środki. Jeśli psu wcześniej zdarzały się wymioty podczas podróży, środek należy podać jeszcze przed rozpoczęciem jazdy.

Jeżeli jednak nie wiadomo, jak znosi podróże, wtedy lepiej nie podawać preparatów na wszelki wypadek, lecz przekonać się najpierw, jak pies rzeczywiście reaguje na jazdę samochodem. Jeżeli ulubieniec z natury jest nerwowy, można podać środki uspokajające, które też powinny zostać przepisane przez weterynarza i podane w odpowiedniej dawce dostosowanej do masy ciała pieska. Idealne pasy dla psa muszą dawać mu tyle swobody, aby mógł się spokojnie położyć, co jest niezbędne w razie złego samopoczucia. 

W jaki sposób transportować psy?

Jeśli chcemy, aby wakacje z psem były udane, koniecznie trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo podczas podróży. Ustawa dotycząca prawa o ruchu drogowym nie definiuje jednoznacznie, że pasy dla psa i szelki dla psa do samochodu są elementami obowiązkowymi. Zaznacza jedynie, że pies nie może swobodnie poruszać się po samochodzie, ponieważ stwarza to zagrożenie dla kierowcy i pasażerów.

Mały pies w samochodzie sprawia mniejsze kłopoty, ponieważ można przewozić go na więcej sposobów. W tym przypadku nie trzeba od razu kupować pasów dla psa, ponieważ może on być przewożony na tylnym siedzeniu w transporterze, który przypina się zwykłymi pasami samochodowymi. Może też zostać umieszczony za przednim siedzeniem lub przed nim. Transporter należy umieścić w taki sposób, aby nie mógł się przesuwać.

Musi być odpowiedniej wielkości, żeby pies mógł przybierać różne pozycje. Średniej wielkości psy i psy o dużych gabarytach potrzebują szelek dla psa do samochodu. Przypina się je do pasów samochodowych. Tył samochodu można dodatkowo zabezpieczyć matą samochodową, którą mocuje się do foteli. Nie trzeba będzie potem męczyć się z usuwaniem sierści, śliny lub innych nieczystości związanych np. z chorobą lokomocyjną psa.

Duży bagażnik pozwala na przewożenie psa w jego wnętrzu, ale powinna w nim zostać wyłożona antypoślizgowa mata, należy ponadto zamontować kraty ochronne. Trzeba pamiętać, że bez względu na to, w jaki sposób pies w samochodzie jest transportowany, musi mieć dostęp do powietrza. Szelki dla psa do samochodu i pasy dla psa chronią zwierzę przed tragicznymi skutkami w razie gwałtownego hamowania. Jednocześnie sprawiają, że pies nie zagraża osobom jadącym samochodem. 

Dlaczego samochodowe pasy dla psa są dobrym rozwiązaniem?

W trakcie wakacji z psem pojawia się wiele sytuacji, podczas których konieczne jest przemieszczanie się. Szelki zapewniające bezpieczeństwo oferowane są w różnych rozmiarach, dzięki czemu pies nie odczuwa dyskomfortu, ale też nie rozprasza kierowcy, przemieszczając się po całym samochodzie.

Pasy i szelki dla psów gwarantują bezpieczeństwo samemu psu i osobom znajdującym się w samochodzie, a także chronią przed zakłóceniami ruchu drogowego — na przykład nagłym wyskokiem psa z samochodu i wbiegnięciem na ulicę.

Ostatnio dodane artykuły