Data publikacji:

Podpowiadamy jak zresetować telefon i przywrócić go do ustawień fabrycznych

Nawet najlepsze smartfony mają chwile słabości. Problemy związane z urządzeniem można rozwiązać bez konieczności wizyty w serwisie. W naszym poradniku podpowiemy jak zresetować telefon z systemem iOS oraz Android. 

Dlaczego telefon się zawiesza?

Na to pytanie ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Czasami zwykły błąd systemu, bądź aplikacji może doprowadzić do tego, że nie będziesz mógł wykonywać podstawowych czynności. Przy takiej sytuacji nie warto się załamywać, bo rozwiązanie może być prostsze niż ci się wydaje. 

W pierwszej kolejności sprawdź w ustawieniach ile pamięci jest dostępnej w smartfonie. To częsta przyczyna prowadząca do jego spowolnienia. Warto wtedy odinstalować niepotrzebne aplikacje, zdjęcia oraz filmy. Warto również wyczyścić pamięć podręczną. 


Odtwarzanie ustawień fabrycznych na telefonach z Androidem 

Przywracanie ustawień na telefonie z Androidem jest bardzo proste. Podobnie, jak w przypadku telefonów Apple należy wejść w „System”, a następnie „Zaawansowane”. W tym miejscu powinna pojawić się zakładka „Opcje resetowania”. Następnie wystarczy nacisnąć przycisk „Wykasuj wszystkie dane” i „Resetuj telefon”. Po chwili powinien rozpocząć się proces wymazywania danych. Warto przed wykonaniem tej czynności wykonać kopię zapasową. 

Jak uruchomić ponownie telefon z Androidem? 

Większość smartfonów z Androidem można szybko zrestartować poprzez naciśnięcie przycisku do zwiększania głośności oraz przycisku power. Po kilku sekundach urządzenie powinno uruchomić się ponownie. 

Jak zresetować ponownie iPhone’a? 

Najnowsze telefony Apple zostały pozbawione fizycznego przycisku, dlatego resetowanie tych urządzeń odbywa się w inny sposób niż dotychczas. Jeśli smartfon wymaga ponownego uruchomienia to musisz w pierwszej kolejności nacisnąć górny przycisk głośności, następnie dolny przycisk głośności. Na końcu musisz wcisnąć i przytrzymać dłużej przycisk służący do włączania i wyłączania smartfona. Po kilku chwilach na czarnym ekranie powinno pojawić się logo Apple. Ten sposób jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na zawieszający się telefon. 

Co zrobić, gdy przywrócenie ustawień nie pomaga? 

Niestety, ale przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych lub wykonanie twardego resetu nie zawsze są rozwiązaniem wszystkich problemów. Jeśli po wykonaniu powyższych czynności twoje urządzenie wciąż nie działa poprawnie, to warto pomyśleć o wizycie w serwisie. Fachowcy pomogą w postawieniu twojego urządzenia na nogi. 

Zdarza się, że koszty naprawy znacznie przewyższają wartość urządzenia, dlatego wówczas warto rozejrzeć się nad nowym modelem. Sprawdź, nasze rankingi smartfonów i wybierz dla siebie idealny model. 


Autor: Bartłomiej Mazurek