Podręczniki dla przyszłych motocyklistów

Motocykle, skutery i inne jednoślady cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków już od wielu lat. Takimi pojazdami jeżdżą zarówno młode, jak i starsze osoby bez względu na płeć. Jednak, żeby poczuć przysłowiowy „wiatr we włosach”, potrzebne są odpowiednie uprawnienia.
W Polsce motocykle, motorowery i skutery cieszą się niesłabnąca popularnością już od wielu lat. Dane zbierane regularnie przez Polski Związek Przemysłu Samochodowego potwierdzają, że rocznie rejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy nowych jednośladów.

Największą popularność zdobyły sobie motocykle typu STREET oraz BIG SCOOTERY, chociaż nie brakuje także wielu miłośników CHOPPERÓW. Najczęściej wybierane są motocykle o pojemności co najmniej 125 cm3, zaraz po nich największą popularnością cieszą się najcięższe maszyny, przekraczające 750 cm3.

Jednak, żeby cieszyć się przyjemnością jazdy motocyklami, kierujący musi mieć odpowiednie uprawnienia, chociaż brak prawa jazdy na motor nie musi wcale oznaczać zakazu prowadzenia jednośladów. Kierowcy mający prawo jazdy kat. B dłużej niż 3 lata mogą bez problemu jeździć na motocyklach o pojemności do 125 cm3, pozostałe osoby muszą zdać odpowiedni egzamin, by zdobyć prawo jazdy kat. A i móc bez problemu poruszać się jednośladami po polskich drogach.

Prawo jazdy kat. A — jak zdobyć uprawnienia?

Bez wątpienia brak prawa jazdy na skuter, motorower lub motocykl może być poważną przeszkodą w realizowaniu pasji do jednośladów. Na szczęście nie jest to przeszkoda, której nie można byłoby pokonać. Wystarczy zapisać się na odpowiedni kurs i zdać egzamin. Prawo jazdy kat. A upoważnia do prowadzenia każdego motocyklu, kat. A1 daje uprawnienia do jeżdżenia motocyklami do 125 m3, A2 — do 35 kW, a prawo jazdy AM pozwala prowadzić skutery, motorowery i lekkie czterokołowce o masie do 350 kg, które rozwijają maksymalną prędkość 45 km/h.

W trakcie kursu na prawo jazdy na motocykl uczestniczy się w 30 godzinach lekcyjnych teorii (nieobowiązkowe) oraz w 20 godzinach zajęć praktycznych. W przypadku praw jazdy na skuter i motorower oba rodzaje zajęć odbywają się w wymiarze 10 godzin.
Gdy kurs zostanie zakończony, kandydat jest już tylko krok od tego, by zdobyć prawo jazdy kat. A. Niestety jest to krok najtrudniejszy, czyli egzamin w WORD-zie. Wszystko zaczyna się od sprawdzianu teoretycznego w formie testu jednokrotnego wyboru z zestawu 1500 pytań. Na egzaminie pojawiają się 32 zadania i trzeba zdobyć co najmniej 68 punktów na 74 możliwych.

Następny etap to egzamin praktyczny. Tylko on dzieli kandydata od tego, żeby otrzymać wymarzone prawo jazdy na skuter albo motocykl. Egzamin podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich odbywa się na placu manewrowym. Zanim zacznie się wykonywać zadania, trzeba koniecznie prawidłowo zapiąć kask, a potem dokładnie rozejrzeć się i sprawdzić, czy istnieje możliwość rozpoczęcia jazdy. Nie wolno zapominać o używaniu kierunkowskazów na placu manewrowym. Przed osobą, która chce zdobyć uprawnienia na motor, stoją takie zadania, jak sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed jazdą, ruszanie do przodu na wzniesieniu, slalom wolny (jazda po ósemce i pomiędzy pachołkami), slalom szybki (jazda pomiędzy pachołkami) i ominięcie przeszkody.

Ostatnia część egzaminu praktycznego, by zdobyć uprawnienia kat. A, A1, A2 i AM, to jazda w ruchu drogowym pod czujnym okiem egzaminatora. Zanim jednak ta część się rozpocznie, należy koniecznie upewnić się, że łączność radiowa z pracownikiem WORD-u działa bez zarzutów. Jadąc po mieście, kandydat na motocyklistę stale powinien kontrolować, czy egzaminator jest w pobliżu (jeśli tak nie będzie, egzamin może nawet zostać przerwany). Każdy z WORD-ów ma ustalone własne trasy egzaminacyjne.

Prawo jazdy na motor i skuter — jakie wybrać podręczniki?

Właściwe i rzetelne przygotowanie się do egzaminu, który pozwoli zdobyć prawo jazdy na skuter, motocykl czy quada, to nie tylko sposób na uniknięcie stresu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, lecz także oszczędność pieniędzy (egzaminy nie są tanie). Oprócz zdobywania wiedzy w trakcie kursu w szkole jazdy warto także samemu dokształcać się regularnie. Bardzo pomocne mogą okazać się w tym podręczniki przeznaczone dla przyszłych motocyklistów. Jednak z wiadomości w nich zawartych mogą także z powodzeniem korzystać osoby, które już jeżdżą motocyklami czy skuterami. Na jakie wydawnictwa warto zwrócić uwagę, chcąc uzyskać prawo jazdy na motor lub skuter?

W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w pozycję Podręcznik motocyklisty kat. A, A1, A2 (wyd. Liwona), którego autorami są Jacek Giszczak, JerzyTomaszewski i Marek Tomaszewski. W książce tej można znaleźć nie tylko szczegółowe przepisy ruchu drogowego, lecz także instrukcje, w jaki sposób postępować, gdy zdarzy się wypadek, jak sygnalizować zagrożenie innym uczestnikom ruchu. Z podręcznika dowiemy się ponadto, jakie są warunki dopuszczenia motocyklu do ruchu, poznamy budowę pojazdu oraz jego obsługę techniczną. Autorzy przybliżają też przebieg egzaminu państwowego. Jest to więc idealny podręcznik dla wszystkich, którzy chcą uzyskać prawo jazdy na skuter lub motocykl.
Bardzo interesującą książką jest także Podręcznik motocyklisty A (wyd. Image) — kompleksowy i niezwykle przejrzysty podręcznik dla każdego, kto planuje zdobyć prawo jazdy na motor. W bardzo przystępny sposób zostały w nim podane zasady ruchu drogowego, a także wyczerpujące informacje na temat prawidłowej jazdy motocyklem, omówiono też dokładnie czynności obsługowe niezbędne przy użytkowaniu pojazdów. Książka została przygotowana pod redakcją Henryka Próchniewicza.

Zarówno dla osób już jeżdżących motocyklami, jak i dla tych, które jeszcze nie mają prawa jazdy kat. A, obowiązkową pozycją powinna być wyśmienita książka Motocyklista doskonały (wyd. Buk Rower), której autorem jest David L. Hough. Można dzięki niej skutecznie poprawić technikę jazdy i po prostu poruszać się na motocyklu bezpieczniej. Z książki dowiemy się m.in., kiedy stosować przeciwskręt, jak używać gazu w czasie zakrętu, jak ostro hamować i wychodzić z poślizgu, jak uniknąć wypadku, a także uzyskamy wiele innych przydatnych praktycznych porad.
Nie tylko dla miłośników motocykli, lecz także dla osób, które chcą zrobić prawo jazdy na skuter, ciekawą pozycją może być książka Macieja Replewicza Motocykle, quady i skutery (wyd. Damidos). Z podręcznika tego można dowiedzieć się, gdzie i kiedy powstał pierwszy skuter, jak również poznać techniki jazdy tą maszyną oraz uzyskać informacje na temat różnic między poszczególnymi typami motocykli. Autor nie zapomniał także o miłośnikach quadów, przytaczając w książce rozmaite ciekawostki na ich temat.

Właściwe przygotowanie się do egzaminu na prawo jazdy na motor to nie tylko dobre poznanie maszyny i jazda praktyczna, lecz także gruntowne przyswojenie teorii. Odpowiednio dobrane podręczniki mogą znacznie ułatwić edukację i przyspieszyć zdobycie upragnionych uprawnień. Ponadto zyskana w ten sposób wiedza może także okazać się przydatna podczas wielu sytuacji na drodze.
jaki płyn do spryskiwaczy

Jaki płyn do spryskiwaczy wybrać?

2021-06-17
Wybór płynu do spryskiwaczy jest bardzo ważny. Często to właśnie od niego zależy czystość i przejrzystość zarówno przedniej, jak i tylnej szyby samochodu. Można więc powiedzieć, że wybór właściwego płynu działa na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Ponadto jakość płynu do spryskiwaczy ma również wpływ na kondycję wycieraczek – dobry płyn sprawi, że ich żywotność będzie znacznie dłuższa. Warto więc wiedzieć, jaki płyn do spryskiwaczy wybrać latem oraz zimą.
ranking tłumików samochodowych

Ranking tłumików samochodowych

2021-06-16
Układ wydechowy samochodu to w miarę prosty, choć bardzo ważny system, odpowiadający za prawidłowe przetwarzanie i usuwanie spalin powstających w trakcie pracy silnika spalinowego. Jego zadaniem jest również redukcja hałasu emitowanego przez poruszający się samochód. Jednym z elementów układu wydechowego w aucie jest tłumik. Właściwie dobrany i dobrej jakości produkt to gwarancja cichej pracy pojazdu, prawidłowej redukcji spalin i drgań oraz ograniczenia zużycia paliwa czy utrzymania mocy pojazdu. Zobacz przygotowany przez nas ranking tłumików samochodowych.
wakacje-samochodem

Wyjazd na wakacje samochodem. O czym pamiętać?

2021-06-15
Połączenia autostradowe sprawiają, że podróżując autem możesz zwiedzić po drodze do celu wiele ciekawych miejsc. Jak zaplanować wyjazd samochodem? Sprawdź
jakie żarówki h4

Jakie żarówki H4 najlepiej świecą - czyli ranking żarówek H4

2021-06-12
Jakie żarówki H4 najlepiej świecą po zamontowaniu w reflektorze? Które żarówki H4 zapewniają najwięcej światła? Po czym poznać dobre żarówki H4? Ranking żarówek H4 pozwoli nam wybrać najlepsze modele, charakteryzujące się świetnymi parametrami. Czy żarówki H4 mogą świecić jasnym, białym światłem, które zbliżone jest barwą do żarników ksenon?