Polacy kupują szkolne wyprawki. „Dobry start” wpływa na decyzje zakupowe

Większość z nas zakupy szkolnych wyprawek chce sfinansować z rządowego programu „Dobry Start” – wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Ceneo.pl. W tym roku co 3 rodzic deklaruje, że na zakup zeszytów i przyborów nie wyda więcej niż 300 złotych, czyli tyle ile wynosi rządowe świadczenie. 
W tym roku rodzice po raz pierwszy mogą skorzystać z rządowej pomocy przy zakupie wyprawek. Akcja Back to school ruszyła więc na dobre. Jak wynika z danych serwisu Ceneo.pl, już w lipcu zainteresowanie artykułami szkolnymi w sklepach internetowych wzrosło o 13% w porównaniu do poprzedniego roku. Pierwsze tygodnie sierpnia to już wzrost o ponad 20%.

"Z pewnością na te wyniki wpływ ma nie tylko rosnąca popularność zakupów internetowych, ale również fakt, że już w połowie lipca rząd wypłacił pierwsze świadczenia z programu Dobry Start” – wyjaśnia Tomasz Jankowski PR Manager Ceneo.pl.

Z badań wśród internautów przeprowadzonych przez serwis na przełomie lipca i sierpnia wynika, że tylko co piąty rodzic odłożył pieniądze na zakup szkolnej wyprawki. Zdecydowana większość deklaruje, że finansuje zakupy książek i szkolnych przyborów z bieżących wydatków. Niektórzy przeznaczają na to pieniądze z innych świadczeń takich jak np. alimenty.

Szkolne wyprawki kupujemy w kilku etapach

Rodzice, którzy w tym roku muszą kupić dzieciom książki przyznają, że ich ceny wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku. Mimo to większość ankietowanych wskazała, że najczęściej decyduje się na ich zakup w księgarniach. Na kolejnych miejscach znalazły się sklepy internetowe i serwisy ogłoszeniowe, gdzie sprzedawane są używane podręczniki.

W przypadku przyborów szkolnych Polacy deklarują, że kupują je głównie w supermarketach lub sklepach papierniczych. Co trzeci rodzic planuje ich zakup w sklepach internetowych.

"Z analizy, którą przeprowadziliśmy pod koniec czerwca wynika, że za najtańszą wyprawkę szkolną w sklepach internetowych trzeba zapłacić około 160 złotych. Do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze koszty wysyłki, choć niektóre sklepy internetowe gwarantują bezpłatną dostawę nawet w 48 godzin" – podkreśla Jankowski.

Najpopularniejszy motyw wśród artykułów szkolnych to...

Wśród artykułów szkolnych, które rodzice najchętniej wybierają w sklepach internetowych są tornistry i plecaki. Kolejnymi produktami, które cieszą się dużym zainteresowaniem są zeszyty, kredki i długopisy dla dzieci. Co ciekawe, zdecydowanie najmodniejszym motywem artykułów szkolnych w tym roku są Gwiezdne Wojny. Na kolejnych miejscach znalazły się motywy z kotem Pusheen i lalką Barbie.

Autor: Tojanek