Pomysł na aranżacje altanki jak z bajki

Chwil spędzonych w ogrodzie pełnym kwiatów nie można porównać z niczym. Poziom komfortu i jakość odpoczynku są tak wysokie, że pozwalają zniwelować stresy dnia codziennego. Pomysłów na aranżacje nowoczesnej altanki, a także sposobów na oryginalne meble z palet do ogrodu jest wiele, począwszy od kompozycji na wzór romantycznych angielskich ogrodów, przez sielskie i sprawiające wrażenie chaosu projekty, na nowoczesnych i minimalistycznych altanach skończywszy.

Pomysł 1 — w tajemniczym ogrodzie

Bluszcz misternie wijący się po ceglanej ścianie, rozkosznie słodki zapach herbacianych róż, ukryte przejścia i nieznane ścieżki — taka aura panuje w tradycyjnym angielskim ogrodzie, znanym chociażby z literackich opisów brytyjskich pisarzy. Rozłożysta wiata ogrodowa zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu w przestrzeni pełnej kojących zmysły kwiatów. Dzisiejsze aranżacje zieleni łączą funkcjonalność z uroczą i nie całkiem uporządkowaną przestrzenią.

Niech nie zmyli was uginająca się pod ciężarem pnących róż i bluszczu pergola ogrodowa, a także zielona zwarta ściana dzikiego wina. Choć w angielskim zakątku rzeczywiście pierwsze skrzypce gra natura i jej dzikość, kompozycja wcale nie jest przypadkowa — powstała jako projekt i jest dyskretnie przycinana ręką sprawnego ogrodnika. W tak zaaranżowanej przestrzeni nie może zabraknąć pergoli ogrodowej, która z jednej strony pełni funkcję praktycznej podpory dla roślin, z drugiej zaś umożliwia stworzenie ciekawego zakątka o niepowtarzalnym uroku. 

Co warto zastosować, a czego unikać?

Urządzając ogród, powinniśmy wybrać jeden akcent kolorystyczny, który zostanie powtórzony zarówno na donicach, ławce, jak i na daszku altany. Wówczas ogród tworzy spójną całość. Warto stosować naturalne materiały, takie jak wierzbowe gałązki, krzesła wiklinowe, płoty z desek czy drewniane ławy. Im więcej naturalnych elementów, tym lepiej. Zapomnijmy o mało estetycznych, plastikowych krzesłach i ordynarnych parasolach rodem z miejskich ogródków piwnych.

W cieniu wiaty ogrodowej można spędzać pasjonujące wieczory pełne rozmów i wina lub też odciąć się od zgiełku świata i pobyć samemu z sobą, nad kartkami ulubionej lektury. Aby ochronić się przed komarami, wejście do altany można przysłonić praktyczną markizą lub moskitierą. Na meblach ogrodowych układamy bawełniane koce i pledy z haftem.
Gatunki roślin pasujących do ogrodu w angielskim stylu to m.in.: hortensje, róża pnąca, piwonie, konwalie, paprocie, lilie, powój. Całość komponuje się pięknie i dostojnie.

Pomysł 2 — w babcinym ogrodzie

Bezpieczny i przytulny, przywodzi na myśl najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Taki jest właśnie ogród babci. Pachnie w nim macierzanką. Grządki są pełne warzyw, a przydomowa zieleń ugina się pod podmuchem wiatru. Ciężkie kiście winorośli podpiera zabudowana pergola ogrodowa z kratownicą. Może ona pełnić jednocześnie funkcję domku na narzędzia. Czuć tu wolność i życie w zgodzie z naturą.

Aby wyczarować przed własnym domem ogród w rustykalnym, babcinym stylu, warto sięgnąć po tradycyjne gatunki kwiatów, takie jak: niezapominajki, bratki, prymule, słoneczniki, maki, rumianek, ostróżkę, malwę, chaber czy łubin. Pergola ogrodowa podtrzymuje kłącza pachnącego groszku i powoju. Nie może też zabraknąć roślin i ziół, takich jak wszędobylska poziomka, truskawka, czosnek, koper włoski, mięta czy szałwia.

W babcinym zakątku wiata ogrodowa musi mieć naturalny charakter. Aby utrzymać spójność stylistyczną całości, powinna ona być wykonana z drewna, a nie z metalu. Dobrze jeśli pergola ogrodowa jest zaimpregnowana bejcą o naturalnym odcieniu i ma prostą formę bez zbędnych zdobień. 
Warto pamiętać, że kwiaty i zioła, warzywa i drzewa owocowe w wiejskim ogrodzie koegzystują z sobą, rosnąc w idealnej harmonii. Zbiór roślin tworzy malowniczy i wielobarwny pejzaż, do którego nie warto wprowadzać sztywnych podziałów. Piękno tkwi tutaj w samej naturze.

Romantyczna kolacja w ogrodzie. Bez wiaty ani rusz!

Wiata ogrodowa jest zwykle znacznie większa od pergoli. W zależności od modelu ma zadaszenie i ażurowe ściany z jednym lub kilkoma wejściami; może mieć też w komplecie donice. Wiatę ogrodową można obsadzić różnorodnymi roślinami. Jest idealna na grilla, a także popołudniowe spotkania z przyjaciółmi. Nie dopuszcza promieni palącego słońca, ogranicza ryzyko ukąszenia przez komary i kleszcze, osłania przed deszczem komplety mebli z palet do ogrodu i chroni przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Propozycje aranżacji romantycznej: altana z drewna, surowców naturalnych, delikatnego szkła z elementami hiacynta wodnego i wikliny. 

Pomysł na aranżację nowoczesną: metal, szkło z elementami drewna o surowej barwie, wiaty łączące z sobą beton i technorattan.

Pomysł 3 — w nowoczesnym ogrodzie

Nowoczesne ogrody miejskie stanowią niejako przedłużenie przestrzeni domu. Muszą więc podkreślać tę integralność przez kształty i kolorystykę odnoszącą się do elewacji budynku. Także do nowoczesnego ogrodu pasować będzie pergola ogrodowa. Może być wykonana na przykład z metalu i mieć prostą formę. 
Nowoczesny ogród cechują przede wszystkim minimalistyczne rośliny i geometryczne kształty. Wśród gatunków pasujących do miejskich ogrodów królują rośliny zimozielone — bukszpan, mahoń czy żywotniki.

Szczególnie ten pierwszy doskonale nadaje się do miejskiej zieleni — ze względu na swoje niewielkie wymagania, wiecznie zielony wygląd i możliwości dowolnego formowania. Jako żywopłoty chętnie stosuje się cisy, ligustry czy tuje. Wśród popularnych iglaków są sosny w formie bonsai. Projektanci ogrodów sięgają też po różnego rodzaju trawy ozdobne, takie jak kostrzewa, miskant chiński czy ostnica. Wśród drobnych bylin spotyka się czosnek ozdobny, tworzący atrakcyjne, kwitnące na fioletowo, okazałe kule. 

Inaczej niż w ogrodach w romantycznym czy wiejskim stylu nowoczesne altany same w sobie pełnią funkcję ozdobną. Nie muszą podpierać roślin, gdyż większość wybieranych gatunków rośnie zupełnie samodzielnie, tworząc kolumny. Nowoczesne altany mogą także odgrywać rolę półotwartych kubików zbudowanych ze stali i szkła. Surowość tę warto powtórzyć na ascetycznych betonowych donicach i minimalistycznym chodniku.

Wiata ogrodowa o surowej, często blaszanej konstrukcji dobrze kontrastuje z zielenią. Pod nowoczesną altaną schronienie znajdzie zestaw mebli z palet do ogrodu, a także zestaw poduszek w tonacji chłodnej szarości czy beżu. Próżno szukać tu kwiatowych wzorów i zwiewnych koronek, tak typowych dla romantycznych ogrodów. Część aranżacji o cieplejszym wyglądzie bazuje na naturalnym drewnie.

W przeciwieństwie do wiejskiego ogrodu, w którym cień zapewniały drzewa owocowe, w minimalistycznej przestrzeni relaks gwarantują wysokiej jakości meble ogrodowe ustawione na drewnianym podeście. Naturalny płomień świec zastępuje lampa wisząca — w pełni elektryczna — wykonana, podobnie jak altana w nowoczesnej stylistyce, ze stali i szkła, w prostej geometrycznej konstrukcji.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do ogrodu?

względy estetyczne
Oświetlenie ścian pozwoli na zaakcentowanie ciekawej powierzchni, na przykład ceglanej ściany czy drewnianej pergoli ogrodowej, lampy wiszące sprawdzą się do podkreślenia charakteru stolarki drzwiowej i wykończenia schodów, natomiast dyskretne lampy stojące pozwolą zaakcentować konkretne rośliny, na przykład uwypuklić ich ciekawy kulisty kształt.

względy praktyczne
Oświetlony ogród skutecznie odstrasza złodziei, daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju, w rozproszeniu panującego w ogrodzie mroku pomoże lampa stojąca, postawiona tuż przy ścieżce prowadzącej z wiaty do domu czy do furtki, lampa wisząca jest zaś niezastąpiona na tarasie — do dobrego oświetlenia stołu. 

Meble z palet do ogrodu — funkcjonalność i prostota w jednym

Ciekawym pomysłem do niewielkich przestrzeni jest ogród wertykalny. Pionowo ustawiona paleta będzie stanowić podstawę do wzrostu roślin. Na nowoczesnej rabacie warto sadzić mało wymagające gatunki roślin, charakteryzujące się niezbyt dużym wzrostem.

Zestawy stolików, krzeseł i ław do ogrodu wcale nie muszą być mało okazałe. Wystarczy tylko trochę kreatywności i pracy, aby ze zwykłych palet stworzyć wykwintne sofy. Nad meblami warto zawiesić wiszące lampy, które nadadzą całości niepowtarzalny klimat. W przypadku romantycznej aranżacji dobrze jest nabyć elementy oświetlenia wykonane z kutego metalu o bogatej formie zdobniczej. Ładne, choć mało funkcjonalne, są też papierowe lampiony, ustawiane w ogrodzie na czas kolacji. Natomiast w przypadku nowoczesnych aranżacji doskonale sprawdzą się kinkiety i lampy o prostych, wręcz surowych kształtach.

Do mebli z palet do ogrodu idealnie pasują własnoręcznie uszyte, duże puszyste poduchy. Ze względu na zmienność warunków atmosferycznych warto chować je na noc do domu. Innym dobrym rozwiązaniem będzie schowanie mebli wraz z poduszkami pod zadaszoną wiatę ogrodową. Kolorystykę poduszek można dobrać do posadzonych w donicy obok kwiatów. Ładnie wyglądają zarówno jednobarwne, na przykład fioletowe czy czerwone poduchy, jak i poszewki uszyte z bawełny w kwiatowe wzory.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły