Data modyfikacji:

Pomysł na ręcznie robione poduszki dekoracyjne

Na kanapę do salonu, na łóżko w sypialni, nawet na dywan przy niskiej ławie. Są niezbędne do stworzenia fortu przez dzieci na środku pokoju, ale przede wszystkim do spania. Na sofach i kanapach lub pościelonych łóżkach spełniają funkcję dekoracyjną i często to im zawdzięczamy urok całego pomieszczenia – mowa o poduszkach dekoracyjnych. Oto kilka najciekawszych i najbardziej oryginalnych pomysłów na wyjątkowe poduszki ozdobne. 

Poduszka ozdobna ze starych jeansów

Zawsze mówię, że starych jeansów nie wolno wyrzucać, bo kiedyś na pewno się do czegoś przydadzą. I zwykle mam rację, w tym przypadku przydadzą się do zrobienia jeansowej poduszki w sześciokąty w stylu ombre. Muszę jeszcze popracować nad nazwą… Styl ombre jest opcjonalny, ponieważ zależy od tego, czy jesteście w posiadaniu jeansów w jasnych odcieniach niebieskiego. Jeśli nie, nie jest to problemem, poradzicie sobie bez tego, a poduszka i tak będzie wyglądała fantastycznie. Do jej wykonania potrzebujemy: 
  • Starych jeansów
  • Gładkiej, białej poszewki na poduszkę
  • Kleju do tkanin, który można zaprasować 
  • Nożyczek
  • Wyciętej z papieru lub tektury formy sześciokąta 

Autor/ Źródło: Cristina Garay / lilluna.com
Zaczynamy od wycięcia sześciokątów z jeansów, musi ich być odpowiednio dużo, aby starczyło na całą powierzchnię poduszki. Następnie smarujemy sześciokąty po wewnętrznej stronie klejem do tkanin i układamy na poszewce, tak aby zmieściły się na całej jej powierzchni. Następnie należy zaprasować sześciokąty na poszewce, tak aby klej do tkanin zaschnął i poszewka jest gotowa, mamy następną poduszkę ozdobną do kolekcji.

Poduszki jak malowane

Poduszki dekoracyjne ozdobione przy pomocy farb do tkanin to chyba najbardziej unikatowe ze wszystkich poduszek dekoracyjnych, bo malowane z miłością ale dające przy tym dużo radości. Do zabawy w ich powstawanie polecam zaprosić dzieci, a możecie być pewni, że takich poduszek na pewno nikt od Was nie skopiuje. A skoro dzieci już się bawią, to może można zaprosić też męża? I zrobić jedną rodzinną poduszkę - chyba najważniejszą w całym domu - na której całą rodziną odbijecie swoje dłonie. Może być ona równocześnie pamiątką na lata. Malowanie poduszek farbami do tkanin jest bardzo tanim sposobem na ozdobienie swoich poduszek.

Autor/ Źródło: Mandy Pellegrin/blog.etsy.com
 Autor/ Źródło: Mandy Pellegrin/blog.etsy.com

Frędzle i pompony 

Czasami tak niewiele wystarczy aby ze zwykłej, białej poszewki na poduszkę stworzyć coś naprawdę genialnego. Nie ma w tym pomyśle nic wymagającego, jedyne nad czym możemy się pomęczyć to pompony lub frędzle, chociaż i te są już dostępne, gotowe do kupienia. Będą wyglądać fantastycznie jeśli obszyjemy nimi brzegi poduszki. Będą wyglądać rewelacyjnie jeśli poprzyklejamy je na całej powierzchni poduszki dekoracyjnej. Będą wyglądać wyśmienicie i minimalistycznie jeśli przykleimy tylko kilka pomponów w jednym miejscu na poduszce. Nic, tylko użyć wyobraźni i zacząć tworzyć!


Autor/ Źródło: Mara/ mlovesm.com
Autor/ Źródło: Jennifer/ blog.consumercrafts.com
Autor/Źródło: Lindsay Cheney/ thepleatedpoppy.com
Pomysłów na poduszki dekoracyjne jest tyle, ile ich mamy w swojej głowie. Jeśli tylko będą pasowały do otaczającego je wnętrza, będą doskonale zdawać egzamin. Poduszki dekoracyjne możemy również stworzyć sami od podstaw szyjąc poszewkę na poduszkę samemu. Jak to zrobić, przeczytacie w artykule o poszewce na poduszkę w trzech krokach. Zachęcam do przeczytania i zrobienia.


Autor: Marta Nowak