Data publikacji:

Port USB typu C. Jaki kabel wybrać?

Za początki złącza USB uważa się 1996 rok, kiedy pojawiła się jego wersja oznaczona jako 1.0. Miała ona jednak wiele ograniczeń, dlatego dopiero w 1998 roku, po wprowadzeniu ulepszeń zaczęto stosować je na szeroką skalę. Obecnie USB jest powszechnie stosowane w komputerach, smartfonach, telewizorach, tabletach oraz prawie wszystkich peryferiach komputerowych. Jednym z najnowszych wynalazków jest port USB typu C. Dowiedz się czym on jest oraz w jakich telefonach możesz go znaleźć.

Czym jest kabel USB typu C?

Na początku warto wspomnieć czym port USB C nie jest. Nie jest on nowym standardem, tylko rodzajem wtyczki jak USB A lub micro - USB. Od popularnego USB typu A różni się przede wszystkim rozmiarem i kształtem. Nowa wtyczka jest mniejsza. Posiada dwadzieścia cztery styki, które mieszczą się w obudowie o wymiarach 8 x 2 mm.  Tą cechą przypomina trochę micro - USB. Jednak w przeciwieństwie do niego port USB C jest dwustronny, co oznacza, że nie ważne którą stroną go podłączymy, zawsze będzie poprawnie. Dzięki temu jest on o wiele trwalszy, a jego producenci uważają, że przy podłączaniu go raz dziennie powinien być sprawny przez nawet dwadzieścia siedem lat.

Zalety USB typu C

Nowy rodzaj wtyczki ma wiele zalet. Jeśli chodzi o wydajność kabla USB C, producenci najczęściej stosują standard USB 2.0. Jednak istnieją telefony, które wykorzystują standard USB 3.0, np. LG G5. Z kolei Lumie 950 oraz 950 XL posiadają port USB 3.1, który przewyższa szybkością USB 3.0 dwa razy, a USB 2.0 aż dwadzieścia.

Kabel USB typu C cechuje ponadto szybsze ładowanie. Spełniają one standardy USB Power Delivery 2.0. Oznacza to, że maksymalny pobór złącza może wynosić nawet do 100 W. Dzięki temu w przyszłości normą może stać się ładowanie laptopów za pomocą tego kabla. Standardowo jednak jest to 10 W.

Kolejną zaletą kabla USB C jest usprawnienie pod względem obsługiwanych protokołów. Obsługuje on kilka standardów łączności. Zaliczamy do nich między innymi DisplayPort, PCI Express lub Thunderbolt. Dzięki jednemu złączu możemy podłączyć telefon do różnych urządzeń.

Czy tego typu USB jest naszą przyszłością? Uważa się, że tak

Najprawdopodobniej nowy typ kabla wyprzedzi tradycyjną wersję złącza typu A. Na początku jednak sprawią nam sporo problemów. Ich wielką wadą jest niekompatybilność ze złączami starszej generacji. Kable, które popularnie jeszcze wykorzystujemy, staną się bezużyteczne. Będziemy zmuszeni zakupić nowe kable, a stare wyrzucać w kąt. Niemożliwość stosowania ich do urządzeń innej generacji jest zdecydowanie  problematyczna. Jednakże zachęcającym wydaje się fakt, ze w przyszłości kable USB typu C zastąpią nie tylko USB A, ale także wyprą HDMI czy inne kable AC do laptopów. Tym sposobem będziemy mogli używać jednego złącza we wszystkich wypadkach.

Gdzie możemy stosować kabel USB C?

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń obsługujących kabel USB C. Tak samo sprawa wygląda jeśli chodzi o smartfony. Obecnie możemy wymienić co najmniej kilka. Zaliczamy do nich między innymi takie telefony jak LG G5, Huawei P9, Xiaomi Mi5, Microsoft Lumia 950, Nexus 5X.
 
Podsumowując, port typu USB C charakteryzuje wysoka prędkość przesyłu danych, nawet do 10 Gb/s. Posiada dobre właściwości zasilające. Ma niewielką oraz symetryczną konstrukcję, która rozwiązuje kłopot z podłączeniem kabla odpowiednią stroną. Jest także uniwersalny, przez co w przyszłości najprawdopodobniej wyprze inne rodzaje złącz. Obecnie nie podbił jeszcze rynku, ale z czasem się to zmienia. Coraz więcej smartfonów i innych urządzeń posiada port USB C.