Data modyfikacji:

Pranie tapicerki samochodowej. Samodzielnie czy w myjni?

Czysta tapicerka to nie tylko ładne wnętrze auta, ale i brak nadmiernej wilgoci, nieprzyjemnych zapachów czy chorobotwórczych drobnoustrojów. Regularne pranie tapicerki samochodowej to czynność, która realnie podniesie twój komfort jazdy. Zobacz, jak wyczyścić tapicerkę, jakich produktów użyć oraz czy warto to zrobić samodzielnie.

pranie tapicerki samochodowej

Bonetowanie, czyli pranie ręczne tapicerki samochodowej

Kompleksowe pranie tapicerki samochodowej jest skomplikowane i czasochłonne, dlatego do regularnego odświeżania wnętrza lepiej użyć innej metody – bonetowania. To nic innego jak pranie ręczne, do którego nie potrzebujesz żadnych odkurzaczy piorących czy ekstraktorów. Wystarczy dobrej jakości środek czyszczący do tapicerki oraz ściereczka z mikrofibry.

Jak wyczyścić tapicerkę tą metodą? W pierwszym kroku dokładnie odkurz tapicerkę z piasku i kurzu. Następnie wstrząśnij preparat do czyszczenia tapicerki tekstylnej i nałóż na mikrofibrę. Najlepiej zrobić to za pomocą niewielkiej pianowniczki ręcznej, która ułatwi dozowanie kosmetyku.

Rozprowadź preparat jednorazowo na niewielkim fragmencie tapicerki i lekko wetrzyj. Po wskazanym przez producenta kosmetyku czasie zbierz pianę wraz z rozpuszczonym w niej brudzie. Do zbierania zabrudzeń użyj innej, lekko wilgotnej mikrofibry.

Choć bonetowanie nie daje takich efektów jak odkurzacz piorący, jest świetnym sposobem na zmywanie bieżących zabrudzeń oraz plam. Pianownicę z preparatem do bonetowania zawsze warto mieć w zasięgu ręki.

Jak wyczyścić tapicerkę skórzaną?

Skórzana tapicerka nie lubi wody. Z tego względu do jej czyszczenia nie używa się odkurzacza ekstrakcyjnego, który mógłby przemoczyć i zarysować delikatną skórę.

Jak wyczyścić tapicerkę skórzaną? Wbrew pozorom jest to bardzo proste, a utrzymanie skóry w dobrej kondycji nie sprawi nikomu problemu.

Do pielęgnacji tapicerki skórzanej potrzebujesz dwóch preparatów: środka czyszczącego do skór oraz środka konserwującego (np. w formie mleczka). Co ważne, funkcje obu preparatów wzajemnie się wykluczają, więc lepiej unikać płynów 2w1. Odżywka do skóry ma za zadanie wchłonąć się w strukturę skóry, dlatego należą nakładać ją jedynie na w pełni czystą skórę.

Do czyszczenia skórzanej tapicerki użyj pianowniczki oraz miękkiej szczotki z naturalnym włosiem. Runo szczotki bez trudu spenetruje zakamarki tapicerki.

Nałóż odrobinę preparatu na szczotkę i wyszczotkuj każdy element skórzanej tapicerki. Zabrudzoną pianę zbierz ścierką z mikrofibry. Po wymyciu skóry zabezpiecz ją mleczkiem konserwującym. Odżywka nada tapicerce elastyczności i zdrowego wyglądu.

Pranie tapicerki samochodowej odkurzaczem ekstrakcyjnym

W profesjonalnych myjniach i studiach autodetailingowych główną metodą czyszczenia tapicerki jest pranie ekstrakcyjne. Polega na naniesieniu płynu rozpuszczającego, a następnie wypłukaniu go wraz z brudem i odciągnięciu odkurzaczem.

Rozpuszczający pre-spray natryskuje się bezpośrednio na tapicerkę, a następnie rozprowadza szczotką. Płyn ten rozpuszcza zabrudzenia, zmydla tłuste plamy i ułatwia odspojenie zanieczyszczeń od włókien tapicerki tekstylnej. Środek dobiera się do rodzaju zabrudzeń. Do usunięcia osadów białkowych oraz organicznych służy pre-spray enzymatyczny.

Zaletą prania tapicerki odkurzaczem ekstrakcyjnym jest możliwość odessania zanieczyszczeń. Służy do tego szeroka końcówka wykonana z przezroczystego tworzywa, dzięki któremu dokładnie widać odsysany, brudny płyn. U dołu znajduje się niewielka dysza natryskująca płyn umożliwiający wypłukiwania pre-sprayu. Uwaga! Odkurzaczy ekstrakcyjnych nie należy mylić z odkurzaczami umożliwiającymi odkurzanie mokrych powierzchni.

Czyszczenie podsufitki i boczków

Bardzo często nieestetycznemu zabrudzeniu ulegają inne elementy tapicerowane, np. podsufitka, podłokietniki lub materiałowe wstawki w boczkach drzwi. Pranie ekstrakcyjne nie wchodzi w grę, doprowadziłoby bowiem do oderwania materiału od podkładu. Opadające podsufitki to częsta przypadłość w starszych samochodach.

Jak bezpiecznie wyczyścić podsufitkę?

Użyj metody bonetowania, czyli prania ręcznego. Pamiętaj, by robić to delikatnie, nie naciągając materiału zbyt mocno. Włókna tapicerki zabrudzone są z różnych stron, dlatego przeczesz je mikrofibrą pod różnymi kątami. Do wyprania podsufitki użyj dobrej jakości płynu do bonetowania, który nie pozostawi białych osadów.

Impregnacja tapicerki tekstylnej

Po dokładnym praniu tapicerki samochodowej dobrym pomysłem jest impregnacja. Wygląda ona dokładnie tak samo jak impregnacja namiotów czy odzieży trekkingowej.

Preparat w sprayu nałóż obficie na tapicerowany element, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Środek wchłonie się we włókna materiału i stworzy hydrofobową powłokę zapobiegającą wnikaniu płynów i zabrudzeń. Pamiętaj, że w ten sposób można zabezpieczyć tylko tapicerkę w dobrym stanie. Jeśli znajdziesz na niej dziury i przetarcia, ochrona będzie słabsza.

Pranie tapicerki samochodowej: samemu czy w myjni?

Czy można osiągnąć dobre efekty przy praniu tapicerki samochodowej samemu? Oczywiście! Nawet pranie ekstrakcyjne nie należy do najtrudniejszy i wystarczy kilka prób, by opanować tę umiejętność.

Inwestując w odkurzacz ekstrakcyjny i kilka niezbędnych kosmetyków, jesteś w stanie zadbać nie tylko o wnętrze auta, ale i domowe meble tapicerowane oraz dywany.

Jeśli jednak chcesz jednorazowo wyprać tapicerkę samochodową i nie chcesz poświęcać na to swojego czasu, skorzystaj z usług studia autodetailingowego. Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej? Koszt prania całego auta to ok. 200-400 zł.

Autor: Szymon Sonik