Data publikacji:

Prezent dla nauczyciela. Co kupić wychowawcy, a co innym nauczycielom?

Co zrobić, by podarunkiem okazać wdzięczność za ogrom pracy włożonej przez pedagoga w opiekę nad naszymi dziećmi, a jednocześnie nie wprawić go w zażenowanie i nie sprawić kłopotu nieodpowiednim, lub po prostu zbyt drogim prezentem?
Należy pamiętać, że prezent powinien otrzymać nie tylko wychowawca, ale także wszyscy nauczyciele pod których opieką znajdują się nasze pociechy. Oczywiście nie powinny być one takie same. Wychowawca nie tylko uczy nasze dzieci, ale także organizuje wycieczki, rozdziela bójki, a często pomaga nam również rozwiązywać problemy wychowawcze. Z pewnością włoży w swoją pracę jeszcze więcej serca jeżeli pokażemy mu, że to zauważamy.

Dzień Nauczyciela i zakończenie roku szkolnego

Podarunek na żadną z tych okazji nie powinien być przesadnie drogi. Chodzi raczej o gest pamięci. Jeżeli nasze dziecko jest uczniem klas I-III szkoły podstawowej ma tylko dwóch nauczycieli: wychowawcę i anglistę. Najodpowiedniejszym dowodem wdzięczności będą w tej sytuacji kwiaty. W klasach I-III wychowawcami są prawie zawsze kobiety, piękny bukiet z pewnością sprawi im ogromną przyjemność. Pamiętajmy, by cena kwiatów nie przekroczyła 60 – 70 złotych. Inaczej może się okazać, że zamiast sprawić nauczycielce przyjemność wprawiliśmy ją w zakłopotanie.
Natomiast anglista spędza z naszymi dziećmi nieporównywalnie mniej czasu. Jako prezent wystarczy więc pojedyncza róża lub tulipan. Rodzice dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej lub liceum również nie powinni przekraczać wspomnianej kwoty za bukiet kwiatów. Do takiego prezentu dla wychowawcy mogą dołączyć książkę. Pozwoli to pokazać dzieciom, że wiemy jak ważna jest dla nas literatura, a nauczyciela z pewnością ucieszy. Gatunek książki powinniśmy dostosować do charakteru belfra i przedmiotu, którego uczy. Delikatna i wrażliwa polonistka może nie ucieszyć się z otrzymania krwawego horroru, czy kryminału. Możemy jej kupić na przykład pięknie wydany tomik poezji, lub album z malarstwem. Taki prezent może natomiast nie zachwycić nauczyciela nauk ścisłych. Lepszym prezentem dla niego okaże się z pewnością coś z literatury faktu, czy reportażu. Jeżeli wychowawcą jest wf-ista jako podarek sprawdzi się biografia znanego sportowca lub trenera.

A może najważniejszym pedagogiem w życiu naszego dziecka jest nauczyciel muzyki, plastyki czy też techniki? Wówczas świetnie sprawdzi się album z malarstwem lub tomik poezji (najlepiej niszowej: białoruskiej, ukraińskiej lub albańskiej). Wybierając książkę powinniśmy się sugerować listą tegorocznych laureatów najważniejszych nagród literackich w Polsce. Są to nagrody: Nike, Paszport Polityki, Fundacji im. Kościeliskich oraz oczywiście imienia Wisławy Szymborskiej.  Pamiętajmy, by książka była pięknie zapakowana. Nie należy zapominać o dedykacji. Powinna zawierać podziękowania dla nauczyciela za trud włożony w opiekę nad naszym ukochanym dzieckiem.

Mikołajki

W wielu szkołach z okazji mikołajek losuję się imię osoby dla której kupuje się prezent. Co jeśli nasze dziecko ma przygotować prezent dla wychowawcy? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy przekraczać wskazanej kwoty! Nauczyciele często skarżą się, że czują się przez to niezręcznie. Świetnym prezentem dla nauczyciela będzie bez wątpienia paczka kawy, efektowna ozdoba świąteczna, lub ambitna powieść.

Prezenty dla nauczycieli

Prezenty dla nauczycieli, a nie nauczycielek. Co zrobić, gdy wychowawcą naszego dziecka jest mężczyzna? Wielokrotnie widziałam kwiaty więdnące w samochodzie znajomego polonisty. W odpowiedzi na mój pytający wzrok zwykł wzruszać ramionami i mówić, że dostał od uczniów kilka dni temu i zapomniał wyjąć. Mężczyźni nie zawsze potrafią docenić sprezentowany im bukiet. W ich przypadku lepszym prezentem będzie ekskluzywna bombonierka lub ambitna powieść. Możemy też oczywiście wykonać prezenty samodzielnie przy pomocy tutoriali z youtube. W ten sposób nauczyciele poczują się docenieni.

Tekst: TB