Data modyfikacji:

Prysznic bez brodzika - plusy i minusy


Prysznice, które nie posiadają brodzika to coraz popularniejsze rozwiązanie w łazienkach. Zastanawiasz się nad wymianą starej kabiny? Urządzasz mieszkanie? Sprawdź, czy kabina prysznicowa bez brodzika to rozwiązanie dla Ciebie.

Kabiny bez brodzika i ich zalety

Główną zaletą kabin prysznicowych bez brodzika jest to, że możesz je dopasować do własnych potrzeb. Możesz dowolnie określić jej wielkość, tak by nie była przeznaczona jedynie dla jednej osoby, ale nawet dwóch osób jednocześnie. Ogranicza Cię jedynie wielkość łazienki. Tego typu kabiny zdecydowanie lepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Ale nie tylko. Również małe łazienki zyskują na takim rozwiązaniu. Podczas montażu brodzika ograniczają Cię wnęki. Decydując się na kabinę bez brodzika, możesz wykorzystać każdy centymetr kwadratowy pomieszczenia. Dzięki temu masz więcej możliwości instalacji prysznica i możesz lepiej zaaranżować przestrzeń w łazience. Zamontowanie kabiny bez brodzika może być też łatwiejsze i mniej kosztowne. Zwłaszcza, jeśli takie rozwiązanie znajdzie się w projekcie nowo budowanego domu lub mieszkania. Instalacja w starym budownictwie, może wiązać się pewnymi utrudnieniami.

Łatwiej też będzie utrzymać czystość w łazience. Kabina jest bowiem zazwyczaj wyłożona płytkami ceramicznymi - tym samym materiałem, co podłoga - dlatego łatwo zetrzeć z niej wszelkie zabrudzenia. Mycie kabiny jest więc szybsze i nie wymaga dodatkowych środków czyszczących - powierzchnię kabiny prysznicowej umyjesz podczas mycia podłogi. Takie 2w1. Aby woda łatwo spływała do odpływu i nie wylewała się poza wydzieloną strefę, podłoga pod prysznicem jest spadzista. Dobra rada: warto zainstalować dobrej jakości szklane drzwi, które nie będą wymagały później wiele wysiłku podczas czyszczenia
Brodzik wymaga ostrożnego wchodzenia i wychodzenia spod prysznica. Dla osób, które mają problemy z kolanami może być to wręcz niewykonalne. Brak różnicy w poziomach między brodzikiem a podłogą niweluje te bariery i sprawia, że można korzystać z prysznica bez przeszkód. Dlatego z kabiny o wiele łatwiej będzie korzystać dzieciom, osobom starszym lub mających ograniczenia ruchowe. Łatwo dostosujesz kabinę do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim - będzie miała o wiele łatwiejszy dostęp do kabiny. To także świetne rozwiązanie dla osób starszych lub schorowanych. Brak brodzika minimalizuje potrzebę dźwigania i podnoszenia chorego. 

Nie zapominaj o estetyce. Kabina bez brodzika sprawia, że łazienka wygląda na bardziej przestronna. Szklane drzwi optycznie powiększają również małą łazienkę. Aranżacja jest lżejsza i bardziej przemyślana - możesz rozplanować wszystko zgodnie z planem. Stalowe i szklane elementy są o wiele bardziej eleganckie i nowoczesne niż zwykłe, białe brodziki.

Kabina prysznicowa bez brodzika i jej wady

Prysznic bez brodzika w bloku lub w starym domu może być trudny w instalacji i często wiąże się z wykonaniem remontu łazienki. Weź pod uwagę, że będziesz musiał wyprofilować podłogę i rozprowadzić instalację odpływową. Jeśli łazienka jest zlokalizowana na cienkim stropie, może pojawić się problem z odpływem podłogowym. Każde kolejne utrudnienie zwiększa również koszt całej inwestycji. Czasami zamontowanie prysznica bez brodzika jest po prostu niewykonalne.

Instalacja takiej kabiny wiąże się z koniecznością użycia odpowiednich płytek antypoślizgowych, które zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom łazienki. Kolejnym elementem, który może okazać się problematyczny jest odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa. Bez niej pomieszczenie będzie narażone na działanie większej wilgotności. Jest to element, który powinien być dokładnie zaplanowany i zainstalowany. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami i pracą, a także z koniecznością znalezienie odpowiednich fachowców. A o tych, jak wiadomo, wcale nie tak łatwo

Jeśli wybierzesz prysznic bez brodzika, musisz pamiętać, że konieczny jest również montaż wpustu w płytkach. To również wymaga szczególnej uwagi, gdyż wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować nie tylko zalaniem naszej podłogi, ale również dolnych części budynku. Ważne są również parametry techniczne, odpowiednia przepustowość i rodzaj dopasowany do baterii prysznicowej.

Co wybrać?

Kabiny prysznicowe bez brodzika mają swoje wady i zalety. W najlepszej sytuacji są osoby, których domy są dopiero na etapie planów i budowania. Jeśli już na etapie projektu uwzględnisz montaż takiej kabiny i skorzystasz z pomocy fachowców, wszystko powinno odbyć się bez przeszkód. Jest to również idealne rozwiązanie dla małych łazienek, które zyskują na przestronności. A Ty zyskujesz większe możliwości aranżacyjne, gdyż możesz wykorzystać każdy zakamarek i wnękę. Brak brodzika znosi również bariery dla osób z niepełnosprawnością lub osób starszych. Kabina prysznicowa bez brodzika zapewnia nowoczesne, eleganckie i przestronne wnętrze, które możesz zaprojektować według swojej wizji.

Kabina bez brodzika może sprawiać problemy w istniejących budynkach, wymaga bowiem dostosowania w postaci generalnego remontu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłużonym czasem instalacji. Błędy popełnione na etapie montażu mogą grozić zawilgoceniem łazienki, a nawet jej zalaniem. I to nie tylko Twojej podłogi, ale również wrednego sąsiada z dołu.

Brak brodzika powinien być przemyślaną decyzją. Nawet jeśli jest to Twoje marzenie i bardzo chcesz w ten sposób zaaranżować wnętrze, weź pod uwagę ograniczenia Twojej łazienki. jeśli jest to ryzykowne - zrezygnuj.

Pamiętaj też, żeby zawsze wybierać doświadczonych fachowców, którzy zadbają o wszelkie szczegóły inaczej zamiast wymarzonej łazienki, możesz mieć problem na głowie.

Andrzej G.

Sprawdź również, jak wybrać kabinę walk-in do 1000 zł >>>