Przeciętny Polak bierze prysznic raz na tydzień - dobrze czy źle?

Wiele teorii pojawiło się na temat brania prysznica — zdrowszy jest ten, który myje się raz na tydzień, czy ten który robi to dwa razy w tygodniu? Jak podają statystyki przeciętny Polak kąpie się raz w tygodniu, nasz zachodni sąsiad co najmniej raz dziennie. Kto lepiej na tym wychodzi?

Najlepiej brać prysznic co 2-3 dni

Nie jesteśmy tacy brudni, jak nam się wydaje. Codzienny prysznic zaleca się tylko osobom, które pracują fizycznie lub nadmiernie się pocą. W porach letnich, kiedy temperatury są wyższe i powietrze wilgotniejsze, zasadne jest mycie codziennie. Natomiast podczas zimy, czy innych mniej gorących okresów, nie powinniśmy tego robić. Nasze ciało będzie czyste i nie będziemy go podrażniać.

Szorstki ręcznik podrażnia skórę

Skóra wbrew pozorom jest bardzo delikatna — mocne osuszanie jej może sprawić wiele podrażnień. Eksperci twierdzą, że najodpowiedniejsze dla naszego ciała byłoby gdyby się samo osuszyło (bez pocierania). W większości przypadków jest to niemożliwe, więc starajmy się przykładać ręcznik lekko do skóry.

Żele pod prysznic zmniejszają dobrą florę bakteryjną skóry

Nie tylko żele, ale one także. Nasza skóra, największy organ w naszym organizmie, wytwarza naturalne tłuszcze i dobre bakterie, które je chronią. Podczas mycia używając chemicznie przetworzonych mydeł, więc dochodzi do ich zmniejszenia i usunięcia. Zmywamy naturalne olejki, co może spowodować wysuszenie i podrażnienie skóry szczególnie w okresie zimowym.
Składając te wszystkie informacje, wychodzi na to, że Polak wcale nie postępuje tak źle. Jeżeli w międzyczasie podmywa miejsca, które brudzą się szybciej: pachy, stopy, miejsca intymne, to jest to zdrowsze dla nas. Pytanie tylko pozostaje jedno — czy pozostaje to w zgodzie z naszą higieną. Pamiętajmy o tym, że nie myjemy się tylko dla siebie, mamy kontakt na przykład w pracy z licznymi współpracownikami, którzy mogą się czuć niekomfortowo w momencie nienależytej higieny. Nie dajmy się też zwariować wszystkim tym wskazaniom i przesłankom — zawsze jest złoty środek, który da się znaleźć, jednak to już pozostaje w kwestii każdego z nas.