Data publikacji:

Przed nami noc Perseidów. Sprawdź jak przygotować się do oglądania spadających gwiazd 

Noc Perseidów w 2018 roku ma być jedną z najpiękniejszych od lat. Na niebie pojawi się rój meteorów, który będzie można zobaczyć. Sprawdź, jak przygotować się do tego wydarzenia. 

Noc Perseidów - wszystko, co musisz wiedzieć 

Nie da się ukryć, że noc spadających gwiazd to jedno z piękniejszych zjawisk, jakie możemy oglądać na niebie. Nazwa tego wydarzenia pochodzi od Gwiazdozbioru Perseusza, gdzie meteory rozpoczynają swoją drogę. Każdego roku pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia rój meteorów przecina się z orbitą ziemską, dzięki czemu możemy podziwiać niesamowity spektakl. W 2018 roku kulminacja tego wydarzenia ma mieć miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia. Najprawdopodobniej spadające gwiazdy będą doskonale widoczne pomiędzy godziną 22, a 10 nad ranem. 

Eksperci twierdzą, że tego dnia na niebie w ciągu godziny możemy zaobserwować ponad 100 spadających gwiazd. W 2018 roku noc Perseidów będzie wyjątkowa w porównaniu do lat ubiegłych. Dlaczego? Kulminacja spadających gwiazd ma mieć miejsce dzień po nowiu Księżyca. Oznacza to, że noc 12 sierpnia będzie jedną z najciemniejszych. To zdecydowanie sprzyja oglądaniu nieba. 

Jeśli nie możesz tego dnia oglądać nieba, to nic straconego. Praktycznie od początku sierpnia spadające gwiazdy będą pojawiać się coraz częściej. Najprawdopodobniej Perseidy będą widoczne do 20 sierpnia. Po tym terminie zjawisko zacznie wygasać, a kolejna taka okazja pojawi się dopiero za rok.

Gdzie można oglądać Perseidy?

Tak naprawdę, wszędzie tam, gdzie jest ciemno będziesz mógł podziwiać spadające gwiazdy. Najlepszymi miejscami do prowadzenia obserwacji na niebie są Bieszczady, Kotlina Kłodzka, czy tereny nadmorskie. Najważniejsze, aby być daleko od sztucznego oświetlenia, które skutecznie może zepsuć obserwacje. Z tego względu nie polecamy oglądania gwiazd w dużych, jak i małych miastach. Widoczność nieba będzie zdecydowanie gorsza przez, co nie będziesz mógł nacieszyć się w pełni pięknem nocy Perseidów. Najlepszym rozwiązaniem jest wyjechanie poza miasto. Wystarczy nawet kilka kilometrów, a efekty będą zdecydowanie lepsze. 
Jeśli jesteś skazany na pobyt w mieście i nie masz innej możliwości, to pamiętaj aby wybierać punkty, gdzie będziesz mógł zobaczyć większą część nieba. Dobrym rozwiązaniem są rozmaite punkty widokowe. Będąc ponad blokowiskami, na pewno dostrzeżesz nieco więcej. 

Pamiętaj, aby przygotować się do tego wydarzenia 

Noc Perseidów to zjawisko, które nie wymaga posiadania żadnego specjalistycznego sprzętu. Lornetki oraz teleskopy mogą zostać w domu, bo oferują zbyt wąskie pole widzenia. Spadające meteory prawdopodobnie pojawią się w wielu częściach nieba, dlatego wystarczy zająć dobrą pozycję i cieszyć się tym zjawiskiem przez kilka godzin. Na obserwacje warto poświęcić 

Komfortowe oglądanie zapewni Ci leżak lub krzesełko z regulacją oparcia. Zajmując wygodną pozycję będziesz mógł wygodnie oglądać to, co będzie działo się na niebie. Dodatkowo polecamy zabrać ze sobą ciepły koc, bo jak wiadomo sierpniowe noce lubią być chłodne. 

Noc Perseidów może być świetną okazją do rozbicia biwaku poza miastem. Ceny namiotów turystycznych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, dlatego zakup nie powinien znacząco obciążyć domowego budżetu. Do wygodnego przetrwania nocy spadających gwiazd niezbędna będzie karimata i ciepły śpiwór. Z takim zestawem oglądanie gwiazd będzie jeszcze przyjemniejsze. 

Smartfon może okazać się bardzo przydatny podczas nocy spadających gwiazd 

Proces spadania meteorów rozpocznie się w Gwiazdozbiorze Perseusza. Najłatwiej można go odnaleźć lokalizując Gwiazdozbiór Kasjopei. To tam prawdopodobnie zobaczymy najwięcej spadających gwiazd. Odnalezienie go dla laika nie zawsze będzie łatwym zadaniem, dlatego sierpniowej nocy warto mieć ze sobą smartfona

Korzystając z dedykowanej aplikacji, przy pomocy wbudowanej kamery i żyroskopu w kilka sekund zlokalizujesz miejsce spadających gwiazd. Wśród darmowych programów dominuje Star Walk, Celestron Sky Portal, Sky View Lite czy Night Sky. Wszystkie aplikacje są dedykowane na telefony z systemem iOS oraz Android

Pamiętaj aby odpowiednio przyciemnić ekran w swoim telefonie. Aby oglądanie gwiazd nie było męczące oczy muszą przyzwyczaić się do nowych warunków. Idealnym rozwiązaniem jest odnalezienie odpowiedniego gwiazdozbioru i odłożenie telefonu na przynajmniej kilkanaście minut. W ten sposób łatwiej dostrzeżesz pojawiające się meteory.  

Oglądaj niebo przez cały rok 

Spadające gwiazdy to nie jedyne wspaniałe zjawisko, jakie możesz oglądać na niebie. Decydując się na zakup nawet prostego teleskopu będziesz obserwować pierścienie Saturna, a także rozmaite galaktyki bezpośrednio ze swojego domu. Teleskop umożliwia komfortowe oglądanie przez cały rok. Sprawdź ofertę teleskopów na Ceneo.pl i wybierz dla siebie idealny model. 

Autor: Bartłomiej Mazurek 

Przeczytaj również