Zaczytany facet — przegląd ciekawych książek dla mężczyzn


Książki dla mężczyzn zajmują coraz więcej miejsca na półkach w księgarniach. Dzieje się tak dlatego, że panowie coraz częściej stają się molami książkowymi. Na rynku pojawia się też coraz więcej pozycji przeznaczonych wyłącznie dla nich.  O najciekawszych pozycjach, takich jak Porąb i spal, Jak prowadzić (Ben Collins), Droga prawdziwego mężczyzny czy Wyspa na prerii, dowiesz się z niniejszego artykułu. 

Kim jest prawdziwy mężczyzna?

Jaki jest prawdziwy mężczyzna? To pytanie zadają sobie miliony kobiet na całym świecie. Ludzi bez skazy nie ma, jednak panie potrafią w mniej niż minutę wyliczyć najważniejsze cechy takiego ideału. Na to pytanie odpowiedział także David Deida w książce Droga prawdziwego mężczyzny.  Próba stworzenia uniwersalnego modelu faceta jest zazwyczaj zadaniem trudnym, gdyż zaraz podniesie się larum, że nie można popadać w stereotypy. Prawdziwy mężczyzna, który jest przedstawiony w książce, jest także nazywany „niewykastrowanym".

Autor znany jest z tego, że lubi prowokować i zmuszać do myślenia, a także wychodzić poza ramy. Obraz, który został przez niego nakreślony, pewnie spodobałby się większości kobiet, gdyż tytułowy bohater jest pewny siebie i wie czego chce. Oprócz tego potrafi stworzyć plan, żeby to zdobyć. Mówi się, że chłopaki nie płaczą, lecz nie są też pozbawieni wrażliwości, reagują wzruszeniem podczas ważnych dla nich wydarzeń — to podobno kolejny wyróżnik prawdziwego faceta.

Autor nakreśla twarde zasady, którymi według niego powinien kierować się w życiu każdy prawdziwy mężczyzna. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele wartości jest wyśmiewanych czy bezpowrotnie zatraconych, czasem trzeba iść pod prąd. Pierwsze odczucia podczas lektury mogą nas zwieść i możemy pomyśleć, że ten prawdziwy mężczyzna to ktoś nieciekawy i szorstki, wręcz niemiły. Jest to książka niezwykła i na pewno warta uwagi. 

Niewątpliwie każdy facet znajdzie w niej coś dla siebie — czy to wskazówkę, jak pracować na własne ja, czy też potwierdzenie wartości swojego dotychczasowego życia i podążania we właściwym kierunku. Jeśli chodzi o książki dla mężczyzn, to z pewnością pozycja warta uwagi.

A może o prostu porąbać i spalić?

Wśród najnowszych książek dla mężczyzn prym wiedzie Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie. Mimo że w Polsce dopiero teraz może się z nią zapoznać liczniejsza rzesza czytelników, to tak naprawdę została wydana już w 2011 roku. Tytuł brzmi co najmniej dziwnie, jednak jest to prawdziwy bestseller. Książka napisana została przez Larsa Myttinga oraz przetłumaczona na dziesięć języków. Opowiada ona nie tylko o drewnie — jest także metaforą. Wiele osób przed sięgnięciem do tej lektury zastanawiało się, o czym ona będzie, bo jak można napisać ciekawą książkę o drewnie?

Jednak autor ma niebywałą zdolność mówienia o czymś z pozoru błahym w fantastyczny sposób — tego typu książki dla mężczyzn to wciąż rzadkość. To nie tylko podróż w świat drwali i ich pracy, lecz także próba odpowiedzenia sobie na ważne pytania związane z naszym istnieniem, z kooperacją człowieka i natury, o tym, że człowiek tak na dobrą sprawę bez niej żyć nie może i bez niej czuje się samotny. Pisarz ma dar lekkiego pióra — zarówno w rozdziałach o tym, jak ścinać drzewo i dobierać odpowiednie narzędzia do jego obróbki, jak i w tych metaforycznych. Pisze w nich lekkim językiem, który z pewnością przypadnie do gustu większości czytelników.

Nie brakuje tu nawiązań do tradycji norweskiej, a także umiłowania natury. Tytułowe Porąb i spal dotyczy zarówno zwykłego rąbania drewna i palenia go w domowym kominku, jak i własnej filozofii życia — każdy musi nauczyć się, w jaki sposób porąbać i spalić pewne elementy naszego życia — oczywiście w przenośni. Porąb i spal wyróżnia kilkanaście typów drwali, którzy tak naprawdę są spotykani na co dzień. Sam pisarz jest ciekawą osobą, gdyż jest kolekcjonerem pilarek łańcuchowych, a poza tym wiedzie spokojne życie wraz z żoną i dwójką dzieci. Jest także świetnym obserwatorem życia, co trafnie przeniósł do swojej książki. 

Jak prowadzić? Ben Collins

Jak prowadzić? Bena Collinsa to książka dla każdego entuzjasty jazdy samochodem. Pełny tytuł tej pozycji brzmi:  Jak prowadzić. Niezrównany poradnik napisany przez byłego Stiga.

Książka jest skierowana do osób, które chcą poprawić swój styl jazdy, i niekoniecznie chodzi tu o wyścigi i nadmierną prędkość, lecz o technikę. Pozycja napisana została w bardzo przystępny sposób oraz z wielką znajomością tematu. 

Kierowca z wieloletnim doświadczeniem, znany na całym świecie postanowił, że podzieli się swoją wiedzą z miłośnikami jazdy. Jak wchodzić w zakręty, nie zatrzeć silnika czy upłynnić jazdę, to tematy, które przydadzą się w codziennej jeździe każdemu mężczyźnie.

Jak prowadzić? Bena Collinsa to książka także dla tych panów, którzy kochają jazdę ekonomiczną. Autor zdradza triki, które sprawią, że benzyny będzie ubywało wolniej, a w naszym portfelu zostanie więcej pieniędzy. Wszystkie sztuczki oraz zalecenia będziesz mógł sprawdzić w każdej chwili, gdyż jest to poradnik uniwersalny — rady można wykorzystać we wszystkich modelach samochodów.

Jak prowadzić? Bena Collinsa to książka utalentowanego i znanego na całym świecie kierowcy, który był popularnym Stigiem — czyli kierowcą i kaskaderem testującym samochody w kultowym programie motoryzacyjnym Top Gear. Można zawierzyć jego doświadczeniu — brał udział w wyścigach 24h Le Mans i Ascar oraz testował samochody dla firmy Ascari. Był także dublerem Jamesa Bonda oraz prowadzącym Batmobil. 

Przygody z Wyspy na prerii, czyli Wojciech Cejrowski ciągle w formie

Kolejną pozycją książkową skierowaną do płci męskiej jest Wyspa na prerii Wojciecha Cejrowskiego - słynnego podróżnika, przemierzającego świat na bosaka, który tym razem postanowił zabrać swoich czytelników w świat Dzikiego Zachodu. Mimo że jest on dzisiaj bardzo uwspółcześniony, to tamtejsi ludzie zachowali wiele tradycji, które bardzo odróżniają ich od mieszkańców innych części świata, a nawet Stanów Zjednoczonych. 

Razem z autorem Wyspy na prerii możemy zafascynować się tamtejszymi pejzażami, których fotografiami gęsto usiana jest książka. Język, jakim pisze Wojciech Cejrowski, jest bardzo lekki, humorystyczny i cyniczny — trzeba go po prostu lubić. Książka jest przeplatana wieloma anegdotami oraz sytuacjami, jakie spotkały autora podczas odwiedzin tego pięknego miejsca. Nie można nie zauważyć zachwytu nad sposobem życia tamtejszych mieszkańców oraz nad wolnością jaką mają — zapewne dlatego Cejrowski nazywa to wszystko swoją własną wymarzoną wyspą na prerii. Dla panów jest to dobra książka, aby zapoznać się z mentalnością osób mieszkających w Arizonie, a szczególnie mężczyzn, których pozycja jest mocno ugruntowana w społeczeństwie.

Nie znaczy to jednak, że nie muszą oni spełniać pewnych wymogów społecznych.

Sielskość Arizony urzeka. Samego autora zazwyczaj rzadko trzeba przedstawiać, gdyż jest bardzo znany i ma wielu sympatyków, a jego reportaże wciąż można oglądać w telewizji. Jednak warto zaznaczyć, że Wyspa na prerii jest jego najnowszą publikacją, a ma on ich w swoim dorobku kilkanaście. Materiału do opracowania z pewnością nie brakowało, gdyż zwiedził on już ponad 60 krajów na sześciu kontynentach.

Czytanie tak bardzo ubogaca nasze życie, że nie sposób jest pominąć je w procesie nauki i poszerzania własnych horyzontów. Książki dla mężczyzn są pełne przydatnej wiedzy, napisane nieco specyficznym, „męskim" humorem oraz przepełnione konkretami. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły