Przegląd efektownej broni typu air soft gun


Większość mężczyzn, będąc małymi chłopcami, bawiła się w popularną wojnę i marzyła o tym, aby w przyszłości zostać żołnierzami. Często te niewinne, dziecięce zabawy sprawiały, że fascynacja pozostawała na dłużej i objawiała się zainteresowaniem na przykład bronią ASG. W tym artykule prześledzimy najciekawsze modele replik broni typu air soft gun oraz dowiemy się, jaką wiatrówkę kupić.

Air Soft Guny — co to jest?

Air Soft Gun to nazwa repliki broni palnej. W świetle polskiego prawa nie jest to broń, jednak wiele osób zwyczajowo tak ją nazywa. Jest to urządzenie służące celom rozrywkowym oraz rekreacyjnym. Tego typu bronią nie można kogoś zabić, jednak trzeba uważać podczas zabawy na wrażliwe części ciała, takie jak oczy. Niezbędne jest ich zabezpieczenie. Broń ASG ładowana jest specjalnymi kulkami, które mają bardzo niską wagę oraz zrobione są z plastiku, aby nie wyrządzić uczestnikom zabawy żadnej krzywdy.

Niewiele osób wie, że Air Soft Guny mają swoje korzenie w Japonii. Pierwsze zostały skonstruowane po II wojnie światowej i rekreacja przy ich użyciu miała być przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu. Japończycy nie chcieli tak łatwo rozstawać się z pistoletami i karabinami, więc stworzyli replikę broni służącą im do rozrywki i zabawy. Zazwyczaj tworzony jest scenariusz, który pozwala na ciekawą rozgrywkę. Przy rekreacjach Air Soft zalecane jest przestrzeganie tzw. kodeksu honorowego, czyli zasad, które ustala grupa i których należy się trzymać. 

Kodeks honorowy w grach z bronią ASG

Jeśli chodzi replikę broni taką jak broń ASG, to rozgrywki z nimi związane w dużej mierze polegają na wzajemnym poszanowaniu zasad. Kodeks nazywany jest honorowym, gdyż w rozgrywkach Air Softu nie używane są farbki, jak w paintballu, i nie można jednoznacznie stwierdzić, czy gracz został trafiony. Musi się on do tego sam przyznać. Jeżeli zostanie złapany na kłamstwie, to prawdopodobnie grupa wykluczy go z gry.

Trafienie zawodnika oznacza, że musi on przejść do specjalnej strefy bezpieczeństwa, gdzie przeczeka do kolejnej rundy. W okolicach tej strefy nie wolno strzelać do zawodników, a oni mają prawo ściągnąć maski ochronne i odpocząć. Ze względu na to, że zazwyczaj rozgrywka toczy się pomiędzy dwoma drużynami, które komunikują się z sobą, zestrzelony zawodnik nie może przekazywać kompanom położenia przeciwnika. Powinien on zachować ciszę na łączu.

Organizator rozgrywki musi sprawdzić teren, na którym będzie toczyć się zabawa pod względem bezpieczeństwa. Dobrze, aby był on znany uczestnikom oraz pozbawiony dziur czy niebezpiecznych elementów, mogących zagrozić zawodnikom. Niedozwolone jest, aby znalazły się na nim osoby trzecie. Tylko organizator może zezwolić w szczególnych przypadkach na zastosowanie środków pirotechnicznych, takich jak race czy zasłony dymne. 

Air Soft Gun kontra paintball

Wiele osób myli Air Soft Gun z paintballem. Są to jednak dwie odmienne dyscypliny. Różnica polega przede wszystkim na nabojach, które w paintballu wypełnione są farbą oraz są o wiele droższe. Także postrzał z broni paintballowej jest boleśniejszy dla przeciwnika. Repliki broni ASG wyzwalają mniejszy pęd naboju, co jest dla grających bezpieczniejsze. W Polsce istnieje wiele grup czy stowarzyszeń, które zajmują się popularyzacją Air Soft Gun. Traktują oni to hobby bardzo poważnie i mają zazwyczaj pełne umundurowanie. Często na miejsce swoich potyczek wyznaczają lasy i pustkowia — w przeciwieństwie do paintballa, który zazwyczaj odbywa się na zaaranżowanych polach walki. 

Broń ASG — rodzaje

Broń ASG dzielimy głównie ze względu na to, w jaki sposób jest zasilana. Repliki broni mają to do siebie, że pocisk może zostać wystrzelony na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest zasilenie naszej broni przez sprężony gaz, którym najczęściej jest CO2 czy też propan. Ich zaletą jest to, że gaz jest łatwo dostępny oraz że można oddać wiele strzałów za jednym naciśnięciem spustu. Problem występuje w kwestii konserwacji oraz używania w niskich temperaturach. Może zdarzyć się, że część zaworu się zatnie, zamarznie i niestety cała zawartość karabinka wystrzeli za pierwszym razem.

Kolejnym sposobem na wystrzelenie naboju z repliki broni jest sprężyna. Charakteryzuje się tym, że musimy ją własnoręcznie naciągnąć, a wraz z momentem naciśnięcia na spust nabój się uwalnia. Niezbędne jest, aby taka broń miała jeszcze tłok i cylinder — bez tych części wystrzał będzie niemożliwy.

Ostatni rodzaj broni ASG to te elektryczne. Mają bardzo podobne działanie co  sprężynowe, z tym że sprężyna naciągana jest przez silnik. Pozwala to na dużą grywalność i szybki czas reakcji. Jest bardzo popularna wśród sympatyków Air Softu.

Jaką wiatrówkę zakupić w ramach alternatywy?

Oprócz ASG w obszarze nietypowych rodzajów broni bardzo dużą popularnością cieszą się także wiatrówki. Wiele osób staje przed dylematem, jaką wiatrówkę kupić, gdyż na rynku dostępnych jest tysiące różnych modeli, w różnym przedziale cenowym. Jednym z pierwszych pytań, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, jest to, ile pieniędzy chcemy na nią przeznaczyć. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża i wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.              

Jeśli decydujemy, jaką wiatrówkę kupujemy, musimy też wziąć pod uwagę jej wielkość. I tu wyróżniamy dwa główne typy: wiatrówka karabin i wiatrówka pistolet. Ta pierwsza jest oczywiście dłuższa i przeznaczona do trochę innych zadań niż wiatrówka pistolet. Przede wszystkim wiatrówką karabinem lepiej strzela się, gdy cel oddalony jest na większą odległość. Można przybrać odpowiednią postawę strzelecką i oprzeć broń, co — jak wiadomo — dla początkujących jest niezwykle ważne (w przypadku wiatrówki pistoletu musimy utrzymywać broń w powietrzu).

Nie martwmy się, jeżeli pierwsze strzały będą nieudane — trening czyni mistrza. Wiatrówka karabin przez swoją budowę, czyli poręczną kolbę oraz długą lufę, daje większy zasięg strzału. Także szybkość wystrzelonego śrutu powoduje, że cel jest lepiej przebijany. Jeżeli chcemy, możemy sobie zamontować celownik, który zazwyczaj nie jest sprzedawany w podstawowych zestawach.

Drugim rodzajem wiatrówek jest wiatrówka pistolet. Jest o wiele bardziej poręczna oraz ma mniejsze gabaryty, co pozwala na łatwe przenoszenie, a ręka nie męczy się tak bardzo podczas zajęć na strzelnicy. Jak już zostało podkreślone, wiatrówka pistolet jest przeznaczona do strzałów na krótkie dystanse. Jest to strzelanie sticte rekreacyjne, np. do tarczy czy balonów. Jej dużą zaletą jest to, że ładuje się szybciej niż modele większe, przez co można oddać więcej strzałów w krótszym czasie. Wiatrówka pistolet jest też bardzo podobna do oryginalnej broni i śmiało może posłużyć jako straszak. Nie chodzi tylko o wygląd, lecz także o podobną metodę obsługi. Skoro już wiemy, czym się różni wiatrówka karabinek od wiatrówki pistoletu, to kiedy ktoś nas zapyta, jaką wiatrówkę zakupić, z łatwością odpowiemy mu na to pytanie.

Broń ASG i rozgrywki z jej użyciem są popularną formą rozrywki, w którą angażują się nie tylko panowie, lecz także panie. Nic dziwnego, gdyż ćwiczymy wtedy celność, dowiadujemy się, jak obsługiwać broń, oraz możemy aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych zainteresowaniach.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły