Przegląd gotowych altan ogrodowych


Altanki ogrodowe są niezwykle popularnymi obiektami, które możemy znaleźć na wielu ogrodach oraz działkach. Niestety sporo osób nie chce samodzielnie budować konstrukcji. Taka decyzja może być spowodowana brakiem doświadczenia lub obawą o końcowy efekt prac. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z naszych planów, ponieważ gotową altankę możemy bezproblemowo zamówić w specjalistycznym sklepie. W jaki sposób realizowane jest zamówienie? Cała procedura została opisana w niniejszym artykule, który dodatkowo zawiera przegląd najpopularniejszych konstrukcji wykorzystywanych jako altany ogrodowe, ceny poszczególnych obiektów oraz ich wymiary.

Gotowe altany ogrodowe — ceny, wielkość, funkcjonalność

Możliwość zakupu gotowego obiektu jest naprawdę interesującą alternatywą. Samodzielna budowa altany wymaga posiadania szczegółowego projektu oraz materiałów. Kupno gotowej altany jest realizowane w nieco inny sposób.

Specjalistyczne serwisy mają w swojej ofercie rozmaite domki ogrodowe, które są sprzedawane jako samodzielne obiekty. Każdy klient może zapoznać się z wymiarami konkretnej konstrukcji, a następnie podjąć decyzję o ewentualnym zakupie. Jeśli zamierzamy złożyć zamówienie, musimy mieć na uwadze, że realizacja pojedynczego zakupu może potrwać ponad miesiąc.

W ramach zamówienia otrzymamy wszystkie elementy, które posłużą nam do zbudowania przyszłej altany. Każdy zestaw powinien zawierać szczegółową instrukcję montażu, co pozwoli nam samodzielnie złożyć domek ogrodowy. Wspomnieliśmy jednak o tym, że niektórzy ludzie nie chcą wykonywać żadnych prac budowlanych. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? 

Przy składaniu zamówienia możemy zlecić montaż obiektu, który zostanie przeprowadzony przez profesjonalną ekipę budowlaną. Oczywiście taka usługa jest zazwyczaj płatna, ale istnieją pewne wyjątki. Droższe altany ogrodowe, ceny takich obiektów mogą wynosić nawet 10 tysięcy złotych, często są sprzedawane wraz z usługą darmowego montażu, co jest sporym udogodnieniem dla klienta.

Przegląd najlepszych altan ogrodowych

Niemal każdy ogród oraz działka wykazują spore różnice w wymiarach oraz układzie przestrzennym. Sprawia to, że dopasowanie uniwersalnej altany jest niezwykle trudne. Nasze zestawienie będzie zawierało zarówno niewielkie pawilony ogrodowe, jak i obszerne altany. Wszystko po to, aby każdy mógł znaleźć swój preferowany rodzaj obiektu.

Altana Porto 4m

Nasze zestawienie otwiera altanka skonstruowana przez firmę Ogrodosfera. Model Porto 4m jest wręcz książkowym przykładem altany ogrodowej, która została zaprojektowana na planie sześciokąta. Klasyczny design okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ altana prezentuje się  bardzo okazale. Do wybudowania obiektu wykorzystano drewno świerkowe, ponieważ ten rodzaj drewna charakteryzuje się sporą wytrzymałością oraz jest odporny na powstawanie rozmaitych ubytków (pęknięć, szczelin).

Dach altanki został pokryty tradycyjnym gontem bitumicznym, który jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Jak sama nazwa wskazuje, altanka ma 4 metry szerokości, a jej wysokość wynosi 270 cm. Wymiary te sprawiają, że budowa altany nie wymaga uzyskania pozwolenia. Wnętrze konstrukcji jest dość przestrzenne, a sam obiekt może pomieścić nawet 15 osób. Porto 4m to bardzo klasyczny model altany ogrodowej — cena opisywanego obiektu wynosi nieco ponad 6 tysięcy złotych.

Altanka ogrodowa — Ela

Minimalizm nie zawsze powinien być postrzegany jako wada, a opisywany model altanki będzie tego najlepszym przykładem. Ela to naprawdę niewielka altanka, która także została stworzona przez firmę Ogrodosfera. Dlaczego ten model altanki został uwzględniony w naszym zestawieniu? Ela jest idealnym wyborem dla wszystkich ludzi, który chcą samodzielnie zaprojektować wnętrze altany ogrodowej.

Jest to klasyczny model altany wolnostojącej, a jej konstrukcja umożliwia swobodne przemieszczanie całego obiektu. Skromny wygląd altanki nie przekłada się jednak na jej jakość, ponieważ do budowy obiektu wykorzystano impregnowane drewno sosnowe, które znane jest ze swojej trwałości. Szerokość opisywanej altany wynosi zaledwie 3 metry, a wysokość 2,6 metra. Altanka ogrodowa Ela jest dostępna za niecałe 1300 złotych.

Ela będzie doskonałym wyborem w sytuacji, gdy nie możemy sobie pozwolić na duże altany ogrodowe — ceny takich obiektów mogą być kilkukrotnie wyższe niż koszt opisywanej altanki.

Domek ogrodowy — Zawilec

Naszą kolejną propozycją będzie nieco większy obiekt. Domki ogrodowe stanowią bardzo użyteczne konstrukcje, które zazwyczaj są wykorzystywane do przechowywania rozmaitych materiałów. Jednak Zawilec jest konstrukcją bardziej uniwersalną, ponieważ domek może pełnić także funkcję rekreacyjną.

Zawilec zawiera dwa pomieszczenia, a każde z nich ma odmienne przeznaczenie. Pierwsza część ma charakter pomieszczenia rekreacyjnego, a druga stanowi przestrzeń do magazynowania wybranych przedmiotów. Domek ten jest rewelacyjnym obiektem, który doskonale sprawdzi się w przypadku niespodziewanych opadów atmosferycznych. 

Przytulne wnętrze pozwoli nam miło przeczekać załamanie pogody, a dwuspadowy dach skutecznie zatrzyma wilgoć. Opisywany domek ma 325 centymetrów szerokości, 430 centymetrów wysokości, a jego cena wynosi około 6300 złotych.

Domki ogrodowe mają niewielkie wymiary, a więc pozwolenie na budowę nie jest w tym przypadku konieczne.

Pawilon ogrodowy — namiot z moskitierą

Obiekt zamykający nasze zestawienie jest bardzo praktyczną konstrukcją, która doskonale sprawdzi się podczas organizowania niewielkich imprez na świeżym powietrzu. Na samym początku należy wyraźnie zaznaczyć, że pawilony ogrodowe mogą być wyjątkowo zróżnicowane pod względem budowy. Opisywany model ma niezwykle prostą budowę, a głównym elementem konstrukcji jest polietylen. Ściany wykonane z moskitiery zapewnią skuteczną ochronę przez komarami, które stanowią prawdziwą plagę w czasie lata. Namiot został wyposażony w dwa rozsuwane wejścia. 

Konstrukcja ta ma liczne zalety, ale także znaczące wady. Olbrzymią zaletą opisywanego pawilonu ogrodowego jest cena, która wynosi około 200 złotych — konstrukcja jest więc bezkonkurencyjna pod tym względem. Zastosowanie moskitiery gwarantuje ochronę przez owadami. Niestety obiekt jest naprawdę niewielki (średnica namiotu wynosi łącznie 4 metry), a zatem jego funkcjonalność została mocno ograniczona. Pawilony ogrodowe są zazwyczaj wodoodporne, ale ich delikatna konstrukcja sprawia, że porywisty wiatr może uniemożliwić nam skorzystanie z takiego obiektu.

Pora na krótkie podsumowanie. Podczas zakupu wybranego obiektu należy zwracać uwagę na istotne czynniki dotyczące altan ogrodowych — cenę konstrukcji oraz zakres funkcjonalności. Domki ogrodowe są samodzielnymi budynkami, które pozwolą nam schronić się przed deszczem, a także umożliwią przechowanie potrzebnych materiałów.

Domki mają bardzo wysoką użyteczność, choć ich cena jest odpowiednio wyższa. Pawilony ogrodowe to z kolei wyjątkowo delikatne konstrukcje, które doskonale sprawdzą się podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Ich cena jest zdecydowanie najniższa, ale funkcjonalność pozostawia sporo do życzenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup obiektu, który będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły