Przegląd przenośnych głośników

Nowoczesna technologia pozwala cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości nie tylko w domowym zaciszu, lecz także w plenerze, a nawet podczas wycieczki rowerowej. Przenośne głośniki często są tak małe, że bez problemu mogą być przenoszone razem z naszym mobilnym urządzeniem, a do tego mają baterie pozwalające na wielogodzinną pracę.
Słuchamy muzyki wszędzie — w drodze do pracy, szkoły lub na pikniku. Coraz częściej wystarczy do tego smartfon lub odtwarzacz MP3, a gdy chcemy wydobyć mocniejsze dźwięki z naszego sprzętu, wystarczy podłączyć bezprzewodowy głośnik do telefonu. Natomiast jeśli oczekujemy o wiele lepszego nagłośnienia, nierzadko rozwiązaniem jest zakup takiego sprzętu jak kino domowe bezprzewodowe, które pozwala często poczuć się jak w dobrej klasy multipleksie bez wychodzenia z domu. Na rynku znajdziemy także głośniki Creative umożliwiające wydobywanie wysokiej jakości dźwięku z laptopów i komputerów, podobnie jak multimedialne głośniki Logitech. Zaawansowana technologia coraz częściej pozwala na wyeliminowanie plątaniny kabli, wykorzystując do łączenia głośników ze źródłami dźwięku takie standardy, jak Wi-Fi, NFC lub AirPlay. Jednak najpopularniejszy sposób na bezprzewodową komunikację krótkiego zasięgu to głośnik Bluetooth.

Głośnik do telefonu — mały, przenośny i na baterie

Mały, przenośny, mobilny głośnik do telefonu pozwala słuchać muzyki z naszego smartfona bez użycia słuchawek. Rozwiązanie to sprawia, że możemy cieszyć się ulubionymi utworami w najlepszej jakości, mając je zawsze przy sobie w telefonie. Mając nowoczesny głośnik do telefonu, po zsynchronizowaniu go z naszym smartfonem możemy słuchać muzyki wszędzie, gdzie tylko chcemy. Sprzęt tego typu jest wyposażony w baterię, co umożliwia mu bezprzewodową pracę.

Dostępne na rynku zestawy mobilne — głośniki do telefonu — to stacje dokujące, które są dostosowane do współpracy z konkretnymi smartfonami lub tabletami. Najczęściej wykorzystują one technologię bezprzewodową Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay lub NFC, żeby łączyć się z urządzeniami mobilnymi. Głośniki do telefonu na ogół mają kompaktowe, niewielkie rozmiary i są najczęściej sprzedawane w kompletach po dwie sztuki. Czasem na rynku można znaleźć także komplety głośników wyposażone w subwoofer, który jest odpowiedzialny za generowanie niskich tonów. Sprzęt tego typu ma niewielką moc, która na ogół nie przekracza 10‒20 W.

Głośniki Creative — nowa moc dźwięku

Wiele nowoczesnych modeli głośników nie tylko zapewnia wysokiej jakości brzmienie, lecz także stawia na łatwość obsługi oraz dużą mobilność. Przykładem mogą być głośniki Creative — mimo swoich niewielkich gabarytów przetwarzają dźwięk niezwykle czysto, a to ich niejedyna zaleta. Głośniki Creative w zależności od modelu pozwalają także na przesyłanie dźwięku na odległość od 10 do 15 m od sparowanego z nimi urządzenia. Zestawy takie są wyposażone w baterie lub akumulatorki zapewniające głośnikom Creative działanie nawet do 10 godzin. Dodatkową zaletą tego typu urządzeń jest posiadanie gniazda AUX-in, co pozwala także na słuchanie muzyki z przewodowych odtwarzaczy MP3. Bezprzewodowy głośnik Creative umożliwia transmisję dźwięku z dowolnego urządzenia wyposażonego w Bluetooth, a gdy nie ma w nim tej technologii, można też dokupić osobny nadajnik Bluetooth.

Głośniki Logitech — nie tylko elegancki design

Głośniki Logitech wyróżniają się najczęściej prostym i eleganckim designem, są utrzymane w charakterystycznym, załamującym symetrię wzornictwie, a do tego produkuje się je w atrakcyjnej kolorystyce. Głośniki te na ogół są kompaktowe i przeznaczone do konkretnych urządzeń. Głośniki Logitech często są wykorzystywane do iPodów oraz iPhonów firmy Apple, ponieważ idealnie się z nimi dopełniają. Wśród głośników Logitech znajdziemy także produkty ze stacją dokującą, co umożliwia podłączenie do nich smartfona, laptopa lub odtwarzacza MP3. W ten sposób jednocześnie możemy doładować baterię w głośniku.

Kino domowe bezprzewodowe — najlepsza jakość dźwięku

Najwyższej klasy kino domowe bezprzewodowe umożliwia często uzyskanie najlepszej jakości dźwięku i obrazu w domowym zaciszu. Pozwala to zbudować lepszą atmosferę nie tylko podczas słuchania muzyki. W czasie oglądania filmu można lepiej wczuć się w klimat, emocje, a także odczucia bohaterów. Tradycyjne rozwiązania bywają jednak uciążliwe — właściwe rozstawienie głośników i tuby basowej wraz z kablami nie jest proste, a rzadko kiedy bywa estetyczne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest kino domowe bezprzewodowe — wystarczy sąsiedztwo gniazdka elektrycznego lub zastosowanie baterii, żeby otrzymać nową jakość dźwięku bez plątaniny kabli. Nowoczesne głośniki stosowane w kinie domowym bezprzewodowym pozwalają na stworzenie konfiguracji podstawowej 5.1, dającej efekt dźwięku przestrzennego lub zastosowanie bardziej zaawansowanej konfiguracji z większą liczbą głośników — 7.1. Gdy marzymy o małym multipleksie w domowym zaciszu, a nie dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią, wtedy możemy skorzystać z soundbara

Głośnik Bluetooth — zaawansowana technologia bez utraty jakości dźwięku

Obecnie nowoczesne głośniki Bluetooth nie tylko umożliwiają bezprzewodową transmisję danych, lecz często służą także do przesyłania dźwięku. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli głośników w różnych cenach — niektóre mogą kosztować kilkadziesiąt złotych, jednak te bardziej zaawansowane są dużo droższe. Na rynku możemy znaleźć na przykład głośnik Bluetooth ze wzmacnianą obudową lub zestawy umożliwiające połączenie kilku głośników w jeden system sterowany za pomocą specjalnej aplikacji.

Transmisja Bluetooth jest oparta na różnych standardach. Aby w pełni wykorzystać takie połączenie i cały potencjał podłączonego sprzętu, do transmisji należy wykorzystać te same standardy oraz przepustowość łącza. Warto wiedzieć, że podłączone urządzenie (np. smartfon lub tablet) musi mieć taką samą lub wyższą przepustowość, jak głośnik Bluetooth. Najpopularniejszym profilem gwarantującym najlepszą jakość dźwięku jest standard A2DP, czyli Advanced Audio Distribution Profile. Jednak gdy nasz telefon nie ma takiego standardu, a ma go głośnik Bluetooth, wtedy słyszalna jakość dźwięku będzie zniekształcona zakłóceniami.
Jeśli wystarczy nam głośnik bezprzewodowy do słuchania muzyki, na przykład w plenerze, warto zwrócić uwagę na oferowane przez niego funkcje, jak czujnik NFC, diodowy wyświetlacz, wbudowany bass-relfex, przyciski do sterowania rozmowami oraz pilot. Jednak prawdziwy meloman powinien zdecydować się na większe głośniki, które są wyposażone w membrany o dużej średnicy. Warto wtedy wybrać zestawy pozwalające na szerokie rozstawienie, oferujące dzięki temu wyższą jakość dźwięku, mocniejszy efekt stereofoniczny i pełniejsze niskie tony. Takich efektów nie zapewnią nam niewielkie głośniki bezprzewodowe o małej mocy.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły