Data modyfikacji:

Czy warto kupić przenośny odtwarzacz DVD?

Nie tylko większość kinomaniaków, ale i ludzi, którzy po prostu nie lubią nudzić się w czasie podróży, pokochało przenośne odtwarzacze DVD. Zakupienie takiego sprzętu na własne potrzeby to dobre rozwiązanie. Szczególnie jeśli często podróżujesz.

Czy taki odtwarzacz jest dla każdego?

Każdy, kto nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o rozdzielczość obrazu, na pewno znajdzie przyjaciele w takim sprzęcie. Nie ukrywajmy, że wielu z nas musi nieraz pokonywać długie podróże. Nawet jazda do szkoły, która w niektórych przypadkach trwa do godziny, może zostać umilona przez oglądanie filmów z odtwarzacza DVD.

Jednak przede wszystkim, na dokonaniu zakupu takiego urządzenia, skorzystają osoby, które często podróżują autem, samochodem, wybierają się w długą podróż na wakacje, czy mają małe dzieci, które trzeba czasem czymś zająć.

Na pewno znajdzie się jakaś potrzeba, by wykorzystać moment i zakupić ten sprzęt. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy on może się przydać. Jest to także rozwiązanie, dla każdego rodzica, który bardzo nie lubi, gdy jego dziecko spędza całe godziny w telefonie i robi to praktycznie w każdym miejscu. W takim wypadku z łatwością można zarazić je magią kina, wybierając cały zestaw filmów na podróż, montując odtwarzacz DVD do samochodu i pozwalając dziecku zapoznać się z ciekawymi dziełami reżyserów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Tak naprawdę, część parametrów musimy dobrać pod siebie. Wszystko zależy od naszych wymagań, od tego, jak bardzo znamy się na technologii i jakie wymagania jej stawiamy. Jedni będą bardzo krytyczni, a drudzy nie będą na aspekty techniczne zwracali uwagi i zakupią pierwszy lepszy sprzęt.

Przenośne DVD ma być jednak funkcjonalnym urządzeniem, z którego oglądanie filmów, zdjęć i tak dalej, będzie sprawiało tylko przyjemność. Dlatego warto zwrócić uwagę na rozdzielczość wyświetlacza i nie kupować niczego poniżej 6 cali. Będzie to po prostu bardzo niewygodne. Oglądanie niektórych pozycji na mniejszym wyświetlaczu może tylko męczyć oczy i dodatkowo nie dostrzeże się być może wszelkich ważnych szczegółów, które zamierza podać nam reżyser.

Wyświetlacze i tak już są, zdawałoby się wyjątkowo małe, więc po co jeszcze bardziej utrudniać sobie sprawianie przyjemności? Jeśli chodzi o rozdzielczość, to warto także zwrócić uwagę na jakość obrazu. W tanich modelach może być ona bardzo słaba i psuć satysfakcję z oglądania. Dla ludzi, którzy lubią różne dodatki, w niektórych modelach znajdzie się możliwość wyboru obrazu tradycyjnego, lub panoramicznego.

Jeśli obraz już jest, to czas na dźwięk. Odtwarzacz zazwyczaj posiada głośnik, który jest jego integralną częścią, ale także ma miejsce na słuchawki, które bez problemu można zamontować. W lepszych odtwarzaczach istnieją różne dodatki, jeśli chodzi o efekty dźwiękowe, jednak ze względu na urządzenie, nie powinno się zawsze wymagać od niego zbyt wiele, choć występują nieraz bardzo dobre modele.

Bardzo ważna jest także długość czasu pracy baterii. W zależności od modelu możemy natrafić na takie, które wytrzymają około 3-4 godzin, co jest bardzo słabym wynikiem i nie warto się za takimi odtwarzaczami oglądać, lub też do nawet kilkunastu godzin. Przy długości pracy powyżej 8 godzin, spokojnie możemy udać się w dłuższą podróż i relaksować przy świecie kina.

A co z wytrzymałością odtwarzacza?

Niestety wszystko tutaj zależy od producenta i od wartości sprzętu, jaki zamierzamy nabyć. Ważne jest, aby sprzęt nie był zbyt delikatny i dobrze reagował na lekkie wstrząsy. Producent powinien jasno zaznaczyć, czy odtwarzacz może być używany w takich pojazdach jak samochód, czy pociąg. Jeśli urządzenie nie jest do tego przystosowane, nie tylko ono może się zepsuć, lecz także może uszkodzić odtwarzaną płytę.

Na jakie funkcje dodatkowe można liczyć?

Wśród ekstra cech, możemy liczyć na możliwość robienia kontrasty obrazu, dowolne szybkie przewijane filmy w przód lub tył, czy powiększenie obrazu. Są to jednak cechy, które powoli będą wchodziły do produktów, na cały rynek.

Jeśli odtwarzacz ma być także najczęściej wykorzystywany w aucie, można zdecydować się na odpowiednio mocowanie dla niego. Jazda z luźnym sprzętem, który jest tylko trzymany w ręce, może skutkować nieszczęśliwym wypadkiem. Odtwarzacz może w każdej chwili wypaść i zniszczyć się, i aby temu zapobiec, warto zdecydować się na dodatkowe zapięcie dla odtwarzacza na przykładowo zagłówku głowy. Jeśli producent sam z siebie nie zaoferował takiego mocowania, należy natychmiastowo zaopatrzyć się w nie, aby następnie nie narazić się na kolejne koszty.

Prócz takiej funkcji możliwe jest także zakupienie modelu z możliwością obrotu ekrany, co może być dla niektórych przydatne. Dla ludzi bardziej leniwych, niektóre firmy oferują także specjalnego pilota do obsługi urządzenia.

Czy warto kupić?

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, warto jednak zwrócić uwagę na kilka plusów i minusów takiego sprzętu.
Zalety

• Funkcjonalność i poręczność,
• Łatwa obsługa,
• Możliwość oglądania filmów o różnych formatach, w tym z płyt,
• Długość czasu życia baterii (w zależności od modelu),
• Możliwość wykorzystania odtwarzacza w wielu miejscach,
• Nie wymaga łącza internetowego.
Wady

• Delikatność i łatwość zniszczenia,
• Niekiedy mały ekran,
• Niezadowalające parametry techniczne,
• W niektórych przypadkach bardzo krótki czas działania,

Do każdego sprzętu i do każdego modelu zawsze należy podchodzić indywidualnie i niezależnie od wymienionych funkcji, wad, czy zalet, każdy odtwarzacz może różnić się do siebie i może być lepszy lub gorszy.

Niektórych może zachęcić ich cena, przez co stają się bardziej atrakcyjne od tabletów czy laptopów, jeśli chce się nabyć sprzęt, by głównie oglądać filmy. Ich cena waha się pomiędzy kilkaset złotych, a nawet kilkanaście tysięcy.

Decyzja powinna być przemyślana

Nawet jeśli nie zamierzamy używać odtwarzacza, tylko raz na jakiś czas, to nadal powinniśmy kierować się jego jakością i postawić na lepszy model. Będzie on przynajmniej dłużej służył, a dodatkowo nie będzie przynajmniej szkoda wydanych pieniędzy, ponieważ zawsze można będzie gdzieś go użyć.

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się nad zakupem, to powinien po prostu udać się do jakiegoś punktu sprzedaży, lub przejrzeć opinię o produktach w Internecie i tak zadecydować, czy chce zakupić właśnie to urządzenie. Warto wydać te kilkaset złotych, dla tylu godzin przyjemnego spędzenia czasu. Takie urządzenie przyda się zarówno starszym, jak i młodszym.

Polecane artykuły

miniwieże

Najlepsze miniwieże w rozsądnej cenie

2019-02-08
Mogłoby się wydawać, że w dobie dominujących rynek serwisów streamingowych minwieże nie będą cieszyć się tak dużą popularnością. Okazuje się, że te niewielkie urządzenia do odtwarzania muzyki w dalszym ciągu są chętnie wybierane. Wybraliśmy najlepsze modele, które nie zrujnują twojego budżetu.
Gadżety dla fotografa

Niezbędne akcesoria dla początkującego fotografa

2019-02-04
Zakup aparatu cyfrowego lub lustrzanki jest tak naprawdę pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z fotografią. Wybraliśmy akcesoria, które sprawią, że twoje zdjęcia wejdą na jeszcze wyższy poziom. Sprawdź!
Telefony Oppo

Smartfony Oppo już dostępne w Polsce - przegląd najlepszych modeli

2019-02-07
Smartfony Oppo są już dostępne w wielu polskich sklepach. Chiński producent ma szansę nawiązać walkę z bardzo mocną konkurencją, ponieważ w jego ofercie znajduje się co najmniej kilka interesujących modeli w atrakcyjnych cenach. Sprawdź, który telefon jest dla ciebie najlepszy.
Huawei P30

Huawei P30 i P30 Pro coraz bliżej. Wszystko, co wiemy o nowych smartfonach przed premierą

2019-02-19
Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych tygodni zadebiutuje Huawei P30 i Huawei P30 Pro. Do sieci wyciekły zdjęcia nowych smartfonów, a także informacje, które zdradzają wyposażenie urządzenia. Czy chiński producent zaskoczy konkurentów?
Inteligentne głośniki

Przegląd inteligentnych głośników

2019-02-07
Na rynku głośników bezprzewodowych znajduje się wiele modeli, które wspierają inteligentne funkcje umożliwiające korzystanie z asystenta Google, a także zaawansowanych opcji strumieniowania muzyki.
Wyświetlacz do inteligentnego domu

Inteligentne wyświetlacze do zarządzania domem. Sprawdź, co potrafią

2019-02-11
Google Home Hub został stworzony do kontrolowania wszystkich inteligentnych urządzeń znajdujących się w domu. Jego funkcje nie ograniczają się jedynie do podstawowych komend głosowych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy wyświetlacz przypominający tablet jest warty swojej ceny.