Data modyfikacji:

Przetwory na zimę. Jak przygotować zapasy do domowej spiżarni?

Przed nami jesienne zbiory owoców, a wraz z nimi – sezon na domowe przetwory. W przygotowaniu zapasów na zimę pomogą nam przydatne akcesoria i urządzenia. Z tym sprzętem sprawnie i bez nadmiernego wysiłku zapełnimy półki naszych spiżarni!

Drylownica Leifheit

Stare powiedzenie głosi, że lepiej pracować mądrze, niż ciężko. Dlatego, zamiast pracowicie przez całe wieczory wydłubywać ręcznie pestki z owoców, warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej maszynie. Automatyczna drylownica Leifheit szybko i precyzyjnie przygotuje śliwki i mirabelki, oddzielając miąższ od pestek, wpadających do oddzielnego pojemnika.

Co istotne, projektanci sprzętu zadbali nie tylko o szybkie drylowanie owoców, ale także o łatwe czyszczenie i obsługę. Urządzenie stoi stabilnie dzięki czterem gumowym nóżkom, za wyciąganie pestek odpowiada metalowy nóż. Po pracy wystarczy wstawić drylownicę pod strumień bieżącej wody. Za ten model drylownicy zapłacimy około 90 zł.

Słój z hermetycznym zamknięciem

W czym przechowywać nasze cenne przetwory? Najpopularniejszym rozwiązaniem wydają się słoiki z metalowymi, zakręcanymi pokrywkami (twist-off). Ich zaletą jest przede wszystkim cena, jednak – zwłaszcza gdy używamy ich wielokrotnie – zakrętka może ulec uszkodzeniu podczas odkręcania, co nie zapewnia właściwej szczelności.

Wady tej pozbawione są hermetyczne słoiki z zamknięciem mechanicznym. Pomiędzy szklaną pokrywa i słoikiem znajduje się w nich gumowa uszczelka, a górna część jest dociskana za pomocą mocnego klipsa, co zapewnia hermetyczne zamknięcie. To rozwiązanie przydatne zarówno przy pasteryzowaniu przetworów, jak i do przechowywania herbaty, kawy czy różnych przypraw. Słoiki tego typu są dostępne w niezliczonych wariantach pojemności i kształtu. Za przykładowy, hermetyczny słój o pojemności 0,8 l zapłacimy ok. 10 zł.

Garnek do smażenia konfitur Kilner

Przygotowanie owocowych przetworów nie jest prosta sprawą – jeśli nie chcemy przypalić naszych pyszności, warto skorzystać ze specjalistycznego garnka do dżemów i konfitur. 8-litrowy garnek marki Kilner został zaprojektowany tak, aby maksymalnie ułatwić nam zadanie.

Jego kształt przyspiesza odparowanie wody, a wyprofilowana krawędź ułatwia przelewanie gotowych pyszności do słoików. W przygotowaniu konfitur pomoże nam naniesiona na wewnętrzną ściankę naczynia miarka, wyskalowana w litrach i pintach, a codzienną eksploatację ułatwi zastosowanie wysokiej jakości szczotkowanej stali z dodatkiem tytanu. Dzięki niej garnek jest nie tylko solidny, ale nadaje się do stosowania na gazowych, ceramicznych, halogenowych, elektrycznych i indukcyjnych. Za to gustowne, kuchenne akcesorium zapłacimy około 320 zł.

Zestaw do pasteryzacji Tescoma Della Casa

Pasteryzacja to skuteczny sposób na domową konserwację przetworów. Polega na podgrzaniu zamkniętych słoików do temperatury (w zależności od rodzaju produktu 60 – 100 stopni), pozwalającej pozbyć się ewentualnych bakterii. Pod wpływem temperatury ciśnienie wewnątrz słoika rośnie, a następnie – podczas stygnięcia – maleje, zasysając zakrętkę czy wieczko, które staje się wklęsłe.

Istnieje kilka metod pasteryzacji. Do pasteryzowania na mokro możemy wykorzystać zwykły, większy garnek lub specjalny sprzęt, jak zestaw do pasteryzacji Della Casa marki Tescoma. W zestawie znajdziemy garnek, specjalna nakładka i wkład do gotowania na parze, a także przezroczysta pokrywa z termometrem, pozwalająca na bieżąco kontrolować proces pasteryzacji.

Elektryczny garnek do pasteryzacji Severin EA 3653

Alternatywną metodą pasteryzacji jest skorzystanie z wyspecjalizowanego urządzenia – elektrycznego warnika. Urządzenie jest wyposażone w duży pojemnik, pozwalający na jednoczesne pasteryzowanie do 14 litrowych słoików.

Proces pasteryzacji możemy precyzyjnie kontrolować dzięki płynnej regulacji temperatury, a bieżącą eksploatację ułatwiają nienagrzewające się uchwyty, lampka kontrolna informująca o stanie urządzenia, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem. Co istotne, po przygotowaniu przetworów nie musimy podnosić ciężkiego pojemnika z wodą – możemy wylać ją ze zbiornika za pomocą wbudowanego zaworu spustowego. Za urządzenie zapłacimy około 340 zł.

Chwytak do słoików Biowin Bioterm

Po pasteryzacji słoiki z przetworami będą gorące. Możemy próbować wyciągać je rękami, zakładać różne rękawice czy izolujące ręczniki, ale – zwłaszcza, gdy musimy wyciągać większą ilość przetworów – warto skorzystać ze specjalistycznego rozwiązania. Jest nim chwytak do gorących słoików.

Ten praktyczny gadżet został wyposażony w wygodny, izolujący od gorąca uchwyt z tworzywa sztucznego, a także gumowaną powłokę w miejscach, stykających się ze słoikami. Zapewnia on pewny uchwyt, dzięki któremu sprawnie wyciągniemy przetwory z gorącej wody i odstawimy je na miejsce. Za chwytak zapłacimy od około 9 zł.

Sokownik parowy Schulte-Ufer Loop

Jaki sokownik warto wybrać? Oferta sprzętu tego typu jest bardzo bogata, a proste i niewielkie modele, jak 8-litrowy sokownik Kinghoff, kupimy już za około 130 zł. Nasz wybór na tym się nie kończy – dostępne są również urządzenia z nieco wyższej półki.

Przykładem takiego sprzętu jest parowy sokownik Schulte-Ufer Loop. Jest on przystosowany do kuchni indukcyjnych, a poszczególne elementy zostały wykonane ze stali szlachetnej. Urządzenie wyciska z owoców sok, oddziałując na nie ciśnieniem gorącej pary. Co istotne, poza przygotowaniem soku sokownik możemy wykorzystać także jaki kilka niezależnych sprzętów – po rozmontowaniu uzyskamy garnek, durszlak i sito do gotowania na parze. Za sprzęt tego typu zapłacimy około 700 zł.

Autor: Matylda Łańska