Data modyfikacji:

HDMI, DVI, DisplayPort i VGA - czym się różnią poszczególne porty?Przewodnik

Producenci telewizorów i monitorów wprowadzają nowoczesne porty, które służą do połączenia z zewnętrznymi urządzeniami takimi jak komputery, konsole czy cyfrowe dekodery. W tym przewodniku znajdziesz pełną charakterystykę najpopularniejszych złącz stosowanych w nowoczesnych urządzeniach. 


Złącza wykorzystywane do przesyłania danych 

Złącza do przesyłania danych pozwalają na podłączenie dysku zewnętrznego, pendrive’a, a także innych akcesoriów. Wybraliśmy najpopularniejsze złącza, które aktualnie pojawiają się w wielu nowych urządzeniach elektronicznych. 

USB-C 

Urządzenia wyposażone w port USB typu C stają się powoli standardem. Szczególnie jest to widoczne na rynku smartfonów, gdzie wiele nowych modeli otrzymuje USB-C zamiast znanego microUSB. Zaokrąglona na bokach końcówka spisuje się lepiej w codziennym użytkowaniu. Dwustronna konstrukcja ułatwia wpinanie nawet w kompletnych ciemnościach. Nie musisz już obawiać się, że podłączasz kabel złą stroną, co mogłoby skutkować uszkodzeniem złącza w telefonie. 

USB typu C pojawia się także w laptopach i innych urządzeniach elektronicznych. Zamiast kilku wejść w obudowie producenci decydują się na przynajmniej dwa USB-C. Uniwersalna końcówka pozwala na podłączenie przejściówki, która oferuje porty HDMi, USB-A czy czytnik kart pamięci. Nowa technologia jest również znacznie szybsza od USB 3.0. 

USB-A 

Kable i wtyczki z USB typu A w dalszym ciągu stanowią zdecydowaną większość na rynku urządzeń elektronicznych. To rozwiązanie wciąż jest obecne w telewizorach, konsolach, komputerach, dyskach zewnętrznych, a także pendrive’ach. Pierwsza generacja tego rozwiązania zadebiutowała w 1998 roku. Najnowsze złącze USB typu A w standardzie 3.1 zapewnia prędkość przesyłania danych do 10 GB/s. W praktyce skopiowane 4GB zdjęć lub filmów zajmuje zaledwie 3 minuty. Dysk w standardzie USB 2.0 potrzebowałby około 14 minut. Przeglądając oferty rozmaitych urządzeń na Ceneo.pl wciąż widać, jak popularna jest to technologia. Minie jeszcze wiele lat, zanim USB-A zostanie całkowicie wyparty z codziennego użytku. 

Thunderbolt 3 

Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić port Thunderbolt 3 od USB typu C, ponieważ mają one identyczne końcówki. Największą różnicą pomiędzy nimi jest prędkość przesyłanych danych. Według  Intela technologia jest 8 razy szybsza niż standard USB 3.0. Jeden kabel podłączony do komputera z Thunderbolt 3 może dostarczać energię, przesyłać dane, a także obraz w rozdzielczości 4K. Thunderbolt 3 jest stosowany w komputerach Apple. Podłączając do niego specjalny HUB można w tym samym momencie mieć podłączony monitor, przesyłać dane z dysku zewnętrznego oraz ładować urządzenie. Thunderbolt 3 jest bardzo przyszłościowym rozwiązaniem. 

Ethernet 

Coraz rzadziej spotykany w laptopach port Ethernet jest idealnym wyborem dla osób, które chcą mieć najwyższe prędkości przesyłania danych. W czasach, gdy dominują urządzenia bezprzewodowe i wszechobecne WIFI, korzystanie z internetu za pomocą kabla wydaje się rozwiązaniem z zamierzchłych czasów. Niestety, ale WIFi jest niemal dwukrotnie wolniejsze od portu Ethernet. Szczegółowa analiza serwisu Versatek potwierdziła tą teorię. Na szczęście w sklepach dostępne są specjalne przejściówki z USB-C na Ethernet. Wiele Hubów z nowym złączem również dysponuje takim rozwiązaniem. 

Złącza stosowane do wyświetlania obrazu 

Złącza do wyświetlania obrazu pozwalają podłączyć laptopa do telewizora czy zewnętrznego monitora. Za ich pomocą będziesz mógł również połączyć się z projektorem multimedialnym oraz innymi sprzętami. Sprawdź, które rozwiązania aktualnie są najpopularniejsze. 

HDMI 

Ciężko wyobrazić sobie w 2019 roku telewizor czy monitor bez złącza HDMI. Następca stosowanego kilka lat temu rozwiązania SCART, potocznie zwanego eurozłączem pozwala na błyskawiczne przesyłanie dźwięku, jak i obrazu w wysokiej rozdzielczości. Aktualnie standardem są kable HDMI w wersji 2.0, które zostały zaprezentowane w 2013 roku. Pojawianie się ich na rynku pozwoliło na odtwarzanie filmów z urządzeń wspierających rozdzielczość 4K. Jeśli masz odtwarzacz Blu-Ray, konsolę PS4 Pro czy Xbox One X, to HDMI 2.0 pozwoli wykorzystać pełny potencjał. Oczywiście, aby cieszyć się wysoką rozdzielczością trzeba mieć telewizor 4K. 

DisplayPort

DisplayPort swoją budową przypomina omawiany wcześniej port HDMI. Interfejs cyfrowy służy do połączenia monitorów i komputerów. Jeszcze kilka lat temu projektory i niektóre telewizory były wyposażone w to złącze. Urządzenia z DisplayPort nie podbiły rynku i szybko ten standard został wyparty przez HDMI. Jeśli masz w swoim posiadaniu monitor lub komputer z takim portem, to w sklepach wciąż można znaleźć wiele przejściówek, które pozwolą na połączenie z zewnętrznym urządzeniem. 

VGA - czym się różni

Standard, który niemal całkowicie odszedł w zapomnienie był stosowany kilkanaście lat temu. Kable tego typu umożliwiały przesyłanie wyłącznie obrazu. Nawet przy najwyższej jakości przewodach nie będziesz w stanie uzyskać tak dobrej rozdzielczości, jak w przypadku kabla HDMI. 

DVI 

Złącza DVI w porównaniu do VGA są w stanie przesyłać obraz w znacznie lepszej jakości. Bez problemu można wykorzystać z monitora Full HD pełny potencjał. Dużą zaletą tego rozwiązania jest obsługa dźwięku, jak i obrazu. To rozwiązanie aktualnie nie cieszy się popularnością wśród producentów, jednak w wielu monitorach i telewizorach wciąż są one obecne.