Data publikacji:

Przewóz rowerów samochodem - najlepsze bagażniki na rowery

Jazda na rowerze jest bardzo popularną aktywnością fizyczną. Najwięcej radości sprawia, gdy możemy ją uprawiać z dala od miejskiego zgiełku. Dla mieszkańców miast wiąże się to z koniecznością wyjazdu, dlatego często muszą przewieźć rower samochodem, by móc skorzystać z urokliwych tras rowerowych. Przetransportowanie roweru samochodem nie jest łatwym zadaniem. Wymaga użycia dobrej jakości bagażnika, który zabezpieczy rower przez uszkodzeniem. Do wyboru mamy kilka rodzajów bagażników rowerowych. Zobaczmy jakie są najlepsze. 

Bagażnik rowerowy dachowy i na hak 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bagażnik dachowy. Z jego pomocą możemy przewieźć nawet sześć rowerów, jest więc idealny na wypady rowerowe całą rodziną lub grupą przyjaciół. Występuje on w postaci uchwytów, które montuje się na dachu auta. Jest to więc również najtańsze rozwiązanie. Problem polega na tym, że najtańsze bagażniki mogą porysować lakier, a do montażu mogą być potrzebne narządzia, co czyni go mniej wygodnym. W związku z tym, wybierając bagażnik dachowy powinniśmy się upewnić, czy jego elementy nie spowodują rys na naszym samochodzie. Najlepiej będą się sprawdzać w przypadku samochodów, które posiadają fabrycznie zamontowane relingi na dachu. Przewożone w ten sposób rowery stawiają opór powietrzu, powodując gwizdy i szumy. Samo założenie rowerów na bagażnik również nie jest zbyt komfortowe i często wymaga uczestnictwa dwóch osób. Musimy pamiętać, że zwiększamy w ten sposób wysokość samochodu i musimy upewnić się podczas przejazdów pod mostami lub wiaduktami, że na pewno się zmieścimy.

Innym rozwiązanie są bagażniki montowane na hak holowniczy. Zakłada się je bardzo szybko i tak samo łatwo umieszcza się na nich rowery. Ten sposób przewożenia zapewnia największą stabilność i bezpieczeństwo dla naszego sprzętu. Nie musimy się martwić, że zahaczymy rowerem o niski wiadukt. Wadą tego rozwiązania jest to, że wszelkie zabrudzenia lecą właśnie na niego. Pamiętajmy również, że nie możemy zasłonić tablicy rejestracyjnej i świateł.

Jaki wybrać bagażnik na rowery? Bagażnik na tylną klapę lub z widelcem

Kolejnym sposobem na przewożenie rowerów jest bagażnik montowany na tylnej klapie samochodu. Jest on mały i wygodnie go przechowywać, gdy w danym momencie nie jest używany. Na trasie mamy jednak utrudniony dostęp do bagażnika, co może być problemem w czasie długich podróży. Przed zakupem musimy sprawdzić, czy nasz model samochodu jest kompatybilny z bagażnikiem, który chcemy kupić. Jeśli mamy rower szosowy lub nasz rower ma ramę z karbonu, będziemy potrzebowali rozwiązania, które go nie uszkodzi. W takim przypadku sprawdzi się bagażnik, który trzyma rower za widelec. Rower umieszczamy na dachu, ale bez przedniego koła. Mocujemy go do widelca, a tylne koło jest zabezpieczone dodatkowym paskiem
To, który sposób wybierzemy zależy od rodzaju roweru i modelu samochodu, który posiadamy oraz naszych preferencji i potrzeb. Jeśli często musimy przewieźć jednorazowo dużo rowerów, dobrym rozwiązaniem jest uchwyt na rower dachowy, który to umożliwia. Może być on z kolei niepraktyczny, jeśli nasz rower jest bardzo ciężki i nie jesteśmy w stanie go samodzielnie umieścić na bagażniku. Wtedy lepiej sprawdzi się bagażnik na hak, w zależności od potrzeb możemy przewieźć jeden rower lub nawet cztery, a więc będzie przydatny również dla rodziny.

Jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w hak, możemy go dokupić. Taki sposób przewożenia rowerów jest uważany za najlepszy. Do bagażnika łatwo montuje się rowery, które nie poszerzają i nie podnoszą wysokości auta, jak w przypadku innych bagażników. Zużycie paliwa nie jest zwiększone i nie pojawiają się szumy oraz gwizdy. Przez całą trasę mamy również dostęp do bagażnika samochodowego. Obojętnie, na który rodzaj bagażnika się zdecydujemy, pamiętajmy by zawsze wybrać profesjonalny sprzęt, który zapewni nam dobre przymocowanie rowerów. Nigdy nie przewoźmy na bagażniku więcej, niż wynosi jego maksymalne obciążenie. Jeśli rower przewozimy często i na dalszych trasach, np. na wakacje, to warto rozważyć zakup bagażniku z zamkiem chroniącym przed kradzieżą.