Radio samochodowe — USB i inne funkcje
Nowoczesne radia samochodowe dawno już przestały służyć tylko do odbioru stacji radiowych czy do odtwarzania muzyki z płyt CD lub DVD. Najbardziej zaawansowane modele potrafią łączyć się z telefonami, korzystać z internetu, a nawet mają wbudowaną nawigację GPS. Duża różnorodność modeli na rynku sprawia, że każdy znajdzie odbiornik odpowiedni do swoich potrzeb, bez względu na to, o jakim radiu samochodowym marzy.
Na sklepowych półkach można znaleźć zarówno standardowej wielkości odbiorniki (1-DIN), jak i większych rozmiarów stacje multimedialne (2-DIN). Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, w jaki sposób można podłączyć radio samochodowe, lecz także na jego moc wyjściową, co przełoży się na to, jak głośno będzie można słuchać na przykład muzyki. Dodatkowo nowoczesne tunery radiowe powinny mieć takie funkcje, jak RDS (wyświetla informacje, automatycznie dostraja częstotliwość), TP/TA (wyświetla komunikaty o sytuacji na drogach), autoscan (automatyczne wyszukiwanie stacji w danym zakresie), DAB (możliwość odbioru radia cyfrowego).
To, jakie
radio samochodowe zostanie przez nas wybrane, może też zależeć od odtwarzanego przez dany model formatu dźwiękowego. Obecnie nie ma już potrzeby, aby radioodtwarzacze miały kieszeń na kasetę magnetofonową, ale nie zaszkodzi, jeśli będzie możliwość włączenia płyty DVD i odtworzenia formatu MP3, WMA lub AAC. Warto także zdecydować się na kupno radia samochodowego USB i AUX. To ostatnie złącze umożliwia podłączenie na przykład przenośnego odtwarzacza MP3/MP4. Złącze USB daje jeszcze więcej możliwości, gdy chcemy zintegrować car audio z urządzeniem przenośnym, jak iPad czy smartfon. Przydatny może się także okazać slot na kartę pamięci i możliwość połączenia przez Bluetooth. Bez względu jednak na to, jaki model zostanie wybrany, pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia: w jaki sposób podłączyć radio samochodowe, aby działało właściwie?