Radio samochodowe — jaki model wybrać do naszego auta?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.
Dziś radio należy często do podstawowego wyposażenia samochodu, ale nie zawsze tak było. Kariera radia samochodowego zaczęła się w roku 1930, gdy w Stanach Zjednoczonych bracia Galvin skonstruowali pierwszy odbiornik AM i umieścili go w pojeździe. Był to model Motorola 5T71 (bracia Galvin przemianowali później swoją firmę na znaną dziś powszechnie Motorolę). Oczywiście trudno przyrównywać tamto urządzenie do współczesnych odbiorników, i to nie tylko ze względów technologicznych, lecz także gabarytowych. Ówczesny sprzęt grający był duży i zajmował mnóstwo miejsca w samochodzie, ale stanowił krok milowy w rozwoju światowego car audio. W Europie pierwsze radio samochodowe pojawiło się w 1932 roku w Niemczech i było dziełem tamtejszego zakładu Ideal-Werke AG, który sześć lat później zmienił nazwę na Blaupunkt Werke, markę znaną i cenioną także w XXI wieku. Nie były to jeszcze oczywiście czasy, gdy można było swobodnie wybierać, jakie radio samochodowe chce się zamontować w pojeździe. Odbiorniki były drogie i rzadko instalowano je w samochodach.
W 1952 roku dokonano kolejnego kroku milowego w car audio i ponownie dała o sobie znać firma Blaupunkt — wprowadzono na rynek pierwsze radio FM. Był to model A520KU Frankfurt, montowany w samochodach Opla. W 1964 roku pojawiła się na rynku kaseta magnetofonowa, w następstwie czego zaczęto konstruować radioodtwarzacze używające tego nośnika. W 1984 roku rynek podbiła zaś płyta kompaktowa, a rok później Blaupunkt zaczął sprzedawać radio samochodowe CD. Potem pojawiały się kolejne udoskonalenia i coraz bardziej zaawansowane modele, jak radia samochodowe USB czy możliwość zintegrowania odbiornika ze smartfonem.

Radio samochodowe — USB i inne funkcje

Nowoczesne radia samochodowe dawno już przestały służyć tylko do odbioru stacji radiowych czy do odtwarzania muzyki z płyt CD lub DVD. Najbardziej zaawansowane modele potrafią łączyć się z telefonami, korzystać z internetu, a nawet mają wbudowaną nawigację GPS. Duża różnorodność modeli na rynku sprawia, że każdy znajdzie odbiornik odpowiedni do swoich potrzeb, bez względu na to, o jakim radiu samochodowym marzy.

Na sklepowych półkach można znaleźć zarówno standardowej wielkości odbiorniki (1-DIN), jak i większych rozmiarów stacje multimedialne (2-DIN). Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, w jaki sposób można podłączyć radio samochodowe, lecz także na jego moc wyjściową, co przełoży się na to, jak głośno będzie można słuchać na przykład muzyki. Dodatkowo nowoczesne tunery radiowe powinny mieć takie funkcje, jak RDS (wyświetla informacje, automatycznie dostraja częstotliwość), TP/TA (wyświetla komunikaty o sytuacji na drogach), autoscan (automatyczne wyszukiwanie stacji w danym zakresie), DAB (możliwość odbioru radia cyfrowego).

To, jakie radio samochodowe zostanie przez nas wybrane, może też zależeć od odtwarzanego przez dany model formatu dźwiękowego. Obecnie nie ma już potrzeby, aby radioodtwarzacze miały kieszeń na kasetę magnetofonową, ale nie zaszkodzi, jeśli będzie możliwość włączenia płyty DVD i odtworzenia formatu MP3, WMA lub AAC. Warto także zdecydować się na kupno radia samochodowego USB i AUX. To ostatnie złącze umożliwia podłączenie na przykład przenośnego odtwarzacza MP3/MP4. Złącze USB daje jeszcze więcej możliwości, gdy chcemy zintegrować car audio z urządzeniem przenośnym, jak iPad czy smartfon. Przydatny może się także okazać slot na kartę pamięci i możliwość połączenia przez Bluetooth. Bez względu jednak na to, jaki model zostanie wybrany, pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia: w jaki sposób podłączyć radio samochodowe, aby działało właściwie?

Jak podłączyć radio samochodowe?

Zakup radia to tak naprawdę dopiero pierwszy krok do tego, żeby cieszyć się jego możliwościami. Bez względu na model — czy jest to radio samochodowe USB, CD,  czy innego rodzaju, producenci stosują często podobne rozwiązania. Dzięki temu wiele osób niemal „na pamięć” potrafi zamontować odbiornik w aucie. Mimo wszystko, zanim przystąpi się do tego zadania, warto jednak zapoznać się dokładnie z instrukcją producenta, co powinno skutecznie podpowiedzieć, jak podłączyć radio samochodowe.
Najczęściej kolory poszczególnych przewodów są takie same u większości producentów, przynajmniej tych europejskich (z amerykańskimi bywa różnie). Czarny przewód to najczęściej masa (w niemieckich odbiornikach — brązowy), powinniśmy go połączyć z ujemną klemą akumulatora (podłączenie do karoserii może powodować zakłócenia w odbiorze stacji radiowych). Przewód żółty (w niemieckich modelach — czerwony, w sprzęcie marki Pioneer — pomarańczowy) podłączmy do klemy plusowej akumulatora. W niektórych modelach czerwony wymaga podłączenia do przewodu, w którym pojawia się napięcie po przekręceniu kluczyka w stacyjce (taka informacja pojawi się w instrukcji). Czasami wystarczy łączyć przewody o tych samych kolorach i może to być najłatwiejsze rozwiązanie. Potem pozostaje jeszcze podłączenie głośników, oznaczanych często jako RF (prawy przedni), LF (lewy przedni), LR (lewy tylny), RR (prawy tylny). Na koniec trzeba także podłączyć styk antenowy do gniazda, które dość łatwo zidentyfikować. Jeśli jednak nadal nie jesteśmy pewni, jak podłączyć radio samochodowe, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalisty. Nie tylko pozwoli to zaoszczędzić czas i nerwy, lecz także da nam pewność, że nasze radio będzie działało poprawnie.

Jakie radio samochodowe warto wybrać?

Na koniec jeszcze krótko o tym, na jakie radio samochodowe warto obecnie zwrócić uwagę. Oto kilka propozycji nowoczesnych modeli. Przygotowaliśmy zestawienie, starając się, by pojawiło się tutaj zarówno radio samochodowe USB, jak i CD, MP3 oraz inne, o różnej klasie i różnych producentów, a także z różnych półek cenowych.

  1. Pioneer MVH-AV270BT — bardzo zaawansowany model, prawdziwe centrum multimedialne (rodzaj 2-DIN). Odbiornik ma duży 6,2-calowy ekran dotykowy. Bez problemu może korzystać z cyfrowej biblioteki utworów muzycznych i wideo. To radio samochodowe USB, AUX, Bluetooth z możliwością podłączenia iPada, iPhona lub smartfona  z Androidem. Za pomocą tego modelu można także sterować telefonem bez użycia rąk lub podłączyć kamerę cofania.
  2. Sony MEX BT 5100 — dobry model ze średniej półki cenowej. Bardzo prawdopodobne, że spełni oczekiwania większości audiofilów bez względu na to, jakiego radia samochodowego poszukują, ponieważ pozwala bardzo precyzyjnie dostosować balans dźwięku do gatunku muzycznego. Można na nim odtwarzać płyty CD lub podłączyć zewnętrzne urządzenie za pomocą USB, AUX, a także Bluetooth.
  3. JVC KD-R331 — model z 24-bitowym przetwornikiem DAC oraz z filtrami górno- i dolnoprzepustowymi, ma dwa złącza AUX.
  4. Pioneer MVH-180UB — dobrej jakości odtwarzacz ze złączem AUX i USB, pozwala uzyskać bardzo dobrą jakość dźwięku, obsługuje formaty WMA, MP3, WAV, FLAC.
  5. Blaupunkt Tokyo 110 — obsługuje formaty WMA, MP3, ma złącze USB i AUX. Dobry model dla wszystkich, którzy nie chcą przepłacać, a szukają solidnego radia do samochodu.

Na koniec raz jeszcze przypominamy: bez względu na to, jaki model odtwarzacza wybierzemy, sprawdźmy dokładnie, jak podłączyć radio samochodowe w naszym pojeździe, aby uniknąć takich niespodzianek, jak na przykład spalone bezpieczniki.

Podobne artykuły

biały dym z rury wydechowej

Co oznacza biały dym z rury wydechowej?

2021-01-22
Czasy silników dwusuwowych, generujących gęste kłęby dymu, dawno minęły. Współczesne samochody objęte są restrykcyjnymi normami emisji spalin, a czystość spalin jest jednym z priorytetów. Mimo to w dalszym ciągu można zauważyć auta, których wydechy wyrzucają spore ilości dymu – czarnego, niebieskiego lub białego. Co oznacza biały dym z rury wydechowej i czy jest się czego obawiać?
kamera samochodowa przód tył

Kamera samochodowa przód/tył. Ranking polecanych

2021-01-21
Kamera samochodowa zamontowana z przodu, jak i z tyłu daje pełny podgląd na to, co dzieje się na drodze. Zakup takiego zestawu to doskonały sposób na zabezpieczenie materiału podczas kolizji, a także ułatwienie parkowania w trudnych warunkach. Jaką kamerę samochodową przód/tył wybrać? Sprawdź nasz ranking!
czernidło do opon

Czy warto stosować czernidło do opon?

2021-01-20
Nawet lśniący lakier karoserii oraz atrakcyjne, duże felgi nie zapewnią autu dobrego wyglądu, jeśli zapomnisz o oponach. Te z czasem się utleniają i jaśnieją, przez co nie wyglądają tak jak po wyjeździe z fabryki. Jak przywrócić oponom głęboką czerń? Wystarczy użyć skutecznego dressingu do opon. Sprawdź, dlaczego warto stosować czernidło do opon.
ile oleju do silnika

Ile wlać oleju do silnika?

2021-01-19
Olej silnikowy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy silnika. Opowiada nie tylko za smarowanie elementów metalowych, ale i za utrzymywanie jednostki w czystości, odbieranie ciepła silnika czy zapobieganie rozwojowi korozji. Z tego względu niezwykle ważna jest regularna wymiana oleju oraz utrzymywanie stałego poziomu. Sprawdź, ile litrów oleju należy wlać do silnika.

Ostatnio dodane artykuły