Najlepsze, tanie opony zimowe - Ranking opon zimowych Dębica

Sezon letni powoli dobiega końca. Dlatego to właśnie teraz jest najlepszy czas na to, aby zastanowić się nad kupnem nowych opon Dębica na nadchodzący sezon zimowy. Wymiana jest decyzją poważną, bo dobre opony to dobra przyczepność na drodze. Warto więc zainwestować w bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich oraz innych kierowców znajdujących się na drodze, które zapewni ci opony dębica. Dębica to jedne ze sprawdzonych i najlepszych marek opon na rynku. Sprawdź opony zimowe dębica i zagwarantuj sobie bezpieczną jazdę.

Opony zimowe Dębica Frigo 2

Oznaczenia na oponach

Na boku opony znajdują się informację, które miedzy innymi mówią nam o jej marce, gamie czy wymiarach. Możemy tam poznać także charakterystykę opon, taką jak szerokość, wysokość boku, indeks nośności, prędkości czy rodzaj konstrukcji. Co ciekawe, podana jest również data produkcji, więc samemu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy wymagają one wymiany. Jeśli przekracza ona 6 lat, warto zainwestować w nowe opony. Oprócz standardowych oznaczeń, znajduje się tam jeszcze kod UTQG (jednorodna klasyfikacja jakości opon), czyli północnoamerykański standard wymagany przez amerykański departament transportu, a dotyczy on opon do samochodów osobowych. Takiego oznaczenia nie mają opony bieżnikowane, opony kolcowane, zapasowe, czy zimówki. Opony zimowe mają natomiast swoje oznaczenia specjalne - M+S, czyli przeznaczone do jazdy po śniegu, oraz 3PMSF przeznaczone do jazdy po ośnieżonych drogach, zapewniające osiągi potwierdzone w testach.

Jak dobrać odpowiednie opony?

Dobór opony do samochodu wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą. Musi być ona odpowiednio dostosowana do naszego pojazdu oraz być jakościowo dobra, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze nam ani innym kierowcom. Aby dokonać najlepszego wyboru, należy wziąć po uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy dobierać je pod kątem ich rodzaju - opony zimowe, letnie oraz całoroczne. Analogicznie w sezonie zimowym należy używać opon zimowych, a w letnim - letnich. Wiąże się to z ich strukturą, a dokładniej z rodzajem gumy. Opony letnie wykonane są z twardszego materiału, dzięki czemu mają lepszą przyczepność na asfaltowej powierzchni, natomiast zimówki są wykonane z miękkiej gumy, z dodatkowymi rowkami,przez co nie ślizgają się na śniegu i zamarzniętych drogach. Oprócz rodzaju, należy zwrócić również uwagę na ich rozmiar ogumienia czy najbardziej kluczową sprawę - nośność, która musi zgadzać się z masą w pełni załadowanego pojazdu. Jeśli będzie ona zbyt niska, spowoduje to nierówne ścieranie bieżnika, a także, co gorsze, opona może nie wytrzymać nadmiernego obciążenia. Innymi czynnikami, wpływającymi na dobór dobrej opony, są między innymi wskaźniki, uregulowane przez Unię Europejską, dotyczące między innymi oszczędności paliwa, przyczepności na drodze czy hałasie, jaki emituje samochód podczas jazdy.