Data modyfikacji:

Polecane książki o fotografii, które musisz przeczytać

Jeden obraz wart 1000 słów – to prawda uniwersalna i sprawdzona. Jak zrobić doskonałe zdjęcie, które opowie historię, zachwyci, będzie się dobrze kojarzyło i będzie miało w sobie magię? Warto oglądać albumy i czytać książki o fotografii. Wybraliśmy najciekawsze z nich.

fotografia

Najlepsze książki fotograficzne

Wieczorna lektura to nie tylko powieści, a najlepsze książki to niekoniecznie kryminały czy fantasy. Tytuły poświęcone naszym pasjom łączą przyjemne z pożytecznym, dzięki nim bowiem możemy rozwijać swoje zainteresowania, jednocześnie będąc coraz lepszymi w danej dziedzinie. Dzisiaj przyjrzymy się książkom o fotografii. Poradniki czy albumy są prawdziwą kopalnią wiedzy.

Katarzyna Tusk, „Make photography easier”, wydawnictwo Muza

To nie jest profesjonalny poradnik – nie znajdziesz tu informacji o czułości błony fotograficznej ani czasie naświetlania. Za to dowiesz się, jak robić zwykłe, codzienne zdjęcia, nawet telefonem, by były po prostu lepiej skomponowane i ładniejsze, a portretowani ludzie wyglądali lepiej.

Katarzyna Tusk w prostych słowach podpowiada, jak uchwycić sens zdjęcia lub jak zaaranżować kadr, by zdjęcie zaciekawiało. Warto sięgnąć po jej książkę o fotografii, jeśli jesteś na absolutnym początku fotograficznej przygody.

Susana Schellenberg, Bryan Peterson, „Kolor bez tajemnic. Kolor, kompozycja i ekspozycja w tworzeniu żywych zdjęć”, Wydawnictwo Galaktyka

Bryan Peterson jest zawodowym fotografem z Chicago, który założył internetową szkołę fotograficzną – Szkołę Perfekcyjnej Fotografii. Wydał kilka bestselerów na temat ekspozycji, kompozycji czy używania lamp błyskowych.

Jego książka „Kolor bez tajemnic” to świetna propozycja dla osób, którym potrzebny jest warsztat pracy ze zdjęciami cyfrowymi. Lektura daje konkretne rady na temat tego, jak kolor wpływa na kompozycję całego zdjęcia i jak wykorzystać go do robienia lepszych fotografii cyfrowych.

Autorzy przybliżają też kwestie działań narzędzi Selective Color w programie Photoshop, który wykorzystywany jest w procesie obróbki zdjęć. Bryan Peterson pokazuje metody perfekcyjnego wykorzystania koloru, sposoby zestawiania barw i podpowiada, jak wykorzystać ekspozycję i światło błyskowe. Znajdziemy tu też podstawy patrzenia na barwy – także czerń i biel – i wyjaśnienie, jak widzi je aparat fotograficzny.

Jakub Kuza, „Krótka historia jednego zdjęcia”, wydawnictwo Znak

Te książki są niezwykłe, ponieważ za sprawą jednego zdjęcia, odkrywają ciekawe, nieznane historie. A właśnie oglądanie dobrych reportażowych zdjęć może bardzo pomóc, jeśli planujesz robić zdjęcia, które mają być opowieściami. Tak jak np. to okładkowe zdjęcie, na którym grupa mężczyzn wpatruje się w górę z rozbawieniem, choć na gzymsie 17 piętra stoi człowiek, który właśnie zamierza skoczyć.

W drugiej książce fotograficznej widzimy zdarzenia, których bohaterkami są kobiety – dzięki zdjęciom jesteśmy świadkami, jak są różnorodne i jak odmienne sposoby na życie wybrały – nie zawsze właściwe, ale często zmierzające ku wolności i niezależności.

Susan Sonntag, „O fotografii”, wydawnictwo Karakter

Dlaczego sięgamy po aparat fotograficzny? I po co przechowujemy zdjęcia bliskich osób? „Zbierać fotografie to zbierać świat” – odpowiada autorka tej podobno jednej z najważniejszych książek w historii poświęconej fotografii.

Napisała ją jedna z najważniejszych intelektualistek światowych XX wieku – nieżyjąca od 2004 roku amerykańska intelektualistka Susan Sonntag. Jest to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą mieć szerszy kontekst filozoficzny na temat fotografii. Sonntag bada w tej publikacji znaczenie i funkcję fotografii we współczesnym świecie.

Zastanawia się, czym w swej istocie jest fotografia? Czy wiąże się z innymi dziedzinami sztuki i jeśli tak, to jak np. łączy się z malarstwem? Sonntag pochyla się też nad tym, jak fotografowanie zmieniło sposób postrzegania świata współczesnego. Rozmyśla nad relacją między fotografem i obiektem oraz między zdjęciem a jego odbiorcą.

Autorka poddaje analizie też prace wybitnych fotografów, cytuje teksty pisarzy i filozofów. Ale nie tylko – pisze o fotografowaniu jako części naszej codzienności, starając się zrozumieć fotografowanie.

Dowiedz się, jak wybrać dobry aparat fotograficzny dla amatora.

Piotr Zawojski, „Teoria i estetyka fotografii cyfrowej”, Narodowe Centrum Kultury

Teksty zagranicznych autorów przedstawione w tej publikacji spodobają się tym pasjonatom, którzy interesują się zwłaszcza fotoedycją lub zagadnieniami komunikacji wizualnej. Książka jest nowym spojrzeniem na fotografię – analizuje proces powstawania zdjęć w kontekście nauk plastycznych – jest to podejście kulturoznawcze i medioznawcze.

Albumy mistrzów: Kris Niedenthal, Tadeusz Rolke

Jeśli chcesz robić piękne i dobre zdjęcia, poznaj dorobek mistrzów, w tym Tadeusza Rolke, który zasłynął portretami i aktami kobiecymi, czy Krisa Niedenthala, którego zdjęcia z ważnych momentów historycznych słynne są na całym świecie. Przeglądaj też magazyny fotograficzne i miesięcznik „National Geographic”, który publikuje zawsze doskonałe zdjęcia.