Data modyfikacji:

Rośliny balkonowe całoroczne. Zobacz, które wybrać 

Balkon to taka przestrzeń w mieszkaniu, która potrafi wpłynąć na klimat całego wnętrza. Jeśli przez okrągły rok chcesz się cieszyć zadbanym balkonem z kwitnącymi kwiatami, wybierz całoroczne rośliny balkonowe. Dzięki nim twój balkon zawsze będzie wyglądał pięknie – bez względu na porę roku i pogodę. 
Całoroczne rośliny balkonowe to świetny wybór dla osób, które chcą cieszyć się kwiatami w mieszkaniu o każdej porze roku. Nie lubisz jesiennej szarugi i zimowej słoty? Swój balkon zaopatrz w roślinki, które dodadzą twojemu mieszkaniu trochę koloru i świeżości. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów roślin całorocznych – w szkółkach leśnych znajdziesz nie tylko iglaki, ale także pięknie kwitnące kwiaty przez niemal cały rok. Jeśli chcesz przyozdobić swój balkon, sprawdź przygotowane przez nas zestawienie roślin balkonowych całorocznych. Pamiętaj też, że najlepsze oferty i szeroki wybór kwiatów i roślin ogrodowych i balkonowych czeka na ciebie na okrągło na ceneo.pl.

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 

Żywotnik zachodni, potocznie nazywany tują, to popularny wybór wśród osób urządzających swój balkon. Tuja to roślina całoroczna, która przez cały rok będzie cieszyć oczy bujnymi, zielonym liśćmi. Dużą zaletą tui jest jej pionowy kształt i ciasne ułożenie liści. Dzięki temu z łatwością stworzysz kompozycję z wykorzystaniem tui i innych roślin. Jeśli chcesz, by twoja tuja przez cały rok miała zielone liście, drzewko zasadź w dobrze nasłonecznionym miejscu. Tuja to roślina, która nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Wystarczy, że zadbasz o żyzną glebę i kwaskowate pH ziemi. Żywotnik zachodni podlewać możesz 1-2 razy w tygodniu, by utrzymywać dobre nawodnienie systemu korzeniowego. Tuja sprawdzi się jako roślina całoroczna, ponieważ dobrze znosi mróz i zmiany temperatury.  Podczas cieplejszych pór roku tuja wypuszczać będzie jasne, zielone igliwie, natomiast gdy zrobi się zimniej – kolor igliwia zrobi się ciemniejszy i brunatny. 

Jukka karolińska (Yucca filamentosa)

Niewiele osób wie, że juka karolińska to roślina całoroczna. Ze względu na jej unikalne właściwości z powodzeniem wykorzystać ją możesz do aranżacji swojego balkonu. Juka karolińska to okazała roślina o długich mieczowatych liściach. Przybierają one najczęściej zielono-żółty kolor. Krępla będzie pięknie kwitnąć w okresie letnim, ale intensywny kolor jej liści utrzyma się także jesienią i zimą. Juka karolińska pozbawiona jest pnia, a jej charakterystyczną cechą jest rozłożyste ułożenie liści nad powierzchnią gleby.

Ze względu na rozbudowany system korzeniowy musisz pamiętać o regularnym podlewaniu tej rośliny.  Jukę karolińską wyróżnia duża odporność na mróz – jeśli chcesz cieszyć się jej bujnymi liśćmi przez cały rok, posadź ją na delikatnym wzniesieniu z ziemi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że roślina nie zgnije i nie przymarznie podczas jesieni i zimy. Juka karolińska będzie się dobrze prezentować w zestawianiu z innym roślinami np. żywotnikiem zachodnim lub rozchodnikiem kaukaskim. 

Bukszpan wieczniezielony (Buxus) 

Choć bukszpan kojarzy się nam zazwyczaj z Wielkanocą i wiosną, roślina ta sprawdzi się jako całoroczne przystrojenie twojego balkonu. Ze względu na dużą wytrzymałość, bukszpan to dobra roślina na balkon słoneczny. Bukszpan to wolnostojąca roślina, którą zaaranżować możesz jako zielone drzewko – osiąga od 2 do aż 4 metrów wysokości! Fani geometrycznych wzorów bukszpan przystrzyc mogą natomiast w imponujące kształtem bryły.

Bukszpan wieczniezielony z łatwością przetrwa nawet mroźną zimę, a w okresie letnim zaskoczy cię delikatnymi pączkami kwiatów. Zaleca się, by bukszpan podlewać regularnie, jednak nie martw się, jeśli o tym zapomnisz. Roślina ta dobrze znosi suszę, więc to idealny wybór dla zapominalskich ogrodników. Co więcej, nie musisz się przejmować także glebą, w której zasadzić powinieneś bukszpan. Wymagania tej rośliny naprawdę nie są wysokie: bukszpan poradzi sobie w każdej ziemi, nawet wapiennej i bardzo suchej. 

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium)

Rozchodnik kaukaski do dobra roślina dla osób, które chcą wprowadzić na balkon trochę koloru. Rozchodnik to niska bylina o ciemnych, lekko czerwonych kwiatach. Ich kolor pogłębia się na zimę, więc roślina ta będzie się dobrze prezentować na tle białego śniegu. Pod koniec lata między powierzchnią liści pojawiają się drobne kwiaty, których okres kwitnięcia wynosi aż trzy tygodnie.

Rozchodnik kaukaski lubi pełne słońce, dlatego świetnie odnajdzie się na balkonie słonecznym. Roślina nie wymaga intensywnej pielęgnacji i częstego podlewania. Rozchodnik kaukaski lubi miejsca suche, więc będzie dobrym wyborem nie tylko na balkon, ale także do przydomowego skalniaka. Jej czerwone liście będą się świetnie komponować z zielonymi, wysokimi roślinami, takimi jak bukszpan wieczniezielony czy żywotnik zachodni. 

Żurawka (Heuchera)

Roślina, która nada koloru twojemu zimowo-jesiennemu balkonowi. Żurawka występuje w wielu odmianach i rodzajach kolorystycznych – na rynku dostępne są czerwone, zielone a nawet niebieskie wersje tego kwiatu. To nie wszystko – niektóre liście zdobią efektowne, srebrne żyłki. Żurawka to bylina, która pozbawiona jest pinia. Na wiosnę roślina rozbudowuje natomiast swój system korzeniowy i wypuszcza nowe liście.

Jej głównym atutem są piękne, rozłożyste liście o kształcie klapowanym lub sercowym. Maksymalna wysokość żurawki to jedynie 40 centymetrów, dlatego warto wykorzystać ją w aranżacji z wyższymi roślinami. By cieszyć się pięknymi kolorami liści żurawki, pamiętaj o regularnym podlewaniu tej rośliny. 

Co jeszcze przyda się na balkonie?

Jeśli stawiasz na roślinność i chcesz stworzyć miejską dżunglę na balkonie, nie obędzie się bez donic i osłonek, w których pięknie będą się prezentowały twoje kwiaty.
Autorka: Patrycja Hendzel