Data modyfikacji:

Rowerek biegowy dla dziecka – 4  powody, dla których warto go kupić

Jeżeli zastanawiacie się, czy popularne ostatnio rowerki biegowe to dobra inwestycja, koniecznie przeczytajcie ten tekst.
Moda na rowerki biegowe zawitała nad Wisłę już dobrych kilka lat temu, ale i tak zdarza się, że malec jadący na takim pojeździe wzbudza ogromne zainteresowanie. „Za naszych czasów takich dziwactw nie było” – czasem ktoś powie, kręcąc głową. No nie było. Były za to obdarte kolana i wielki stres, gdy nadchodził moment nauki jazdy na prawdziwym rowerze z pedałami. Dzisiaj, w głównej mierze właśnie dzięki biegówkom, te atrakcje są dzieciakom oszczędzone. Dlaczego warto kupić biegówkę?

1. Rowerek biegowy = aktywne dziecko

Po pierwsze – jazda na biegówce to jedna z pierwszych aktywności sportowych, które może podjąć maluch. Rowerek bez pedałów produkowane są w naprawdę małych rozmiarach, dlatego przymierzać się do nich mogą rodzice nawet 1,5 rocznych dzieci!

"Rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze już we wczesnych latach,  pozwoli dziecku sprawnie przechodzić na kolejne etapy umiejętności kolarskich/rowerowych. Jednocześnie dzięki sprzętowi dopasowanemu do warunków fizycznych, dziecko będzie czerpać z jazdy wiele frajdy - a przecież o to właśnie chodzi!" – tłumaczy Jan Święch, product manager firmy KROSS.

2. Proste zasady

Dzieciaki najczęściej bardzo szybko oswajają się z rowerem biegowym. Na początku użytkowania ruchy nie wiele wspólnego mają co prawda z jazdą – bardziej przypomina to marsz z ramą między nogami, ale już po kilku treningach – o ile biegówka jest dobrze dobrana do wzrostu – maluchy zaczynają siadać na siodełku i powoli jechać. To fantastyczna gimnastyka i lekcja równowagi!

Zobacz najlepsze okazje i pomysły na aktywność dla małych i dużych!

3. Rowerek biegowy oswaja z „dorosłym rowerem”

Jeżeli już jesteśmy przy równowadze, nie może zabraknąć jednego z najważniejszych argumentów, przemawiających za biegówkami – z racji swojej prostoty są znakomitym sposobem na wkroczenie w świat dwóch kółek. "Największym atutem przysłowiowej ,odpychajki jest brak konieczności koordynacji pracy nóg z pedałami. Dziecko rozwija umiejętności związane z utrzymaniem równowagi co jest fundamentem jazdy na rowerze. W kolejnym etapie nauki dziecko przesiada się na rower z mechanizmem korbowym i uczy się pedałowania. Utrzymanie równowagi w tym momencie jest już nawykiem ruchowym wypracowanym na rowerku biegowym, dlatego postępy przychodzą bardzo szybko" – dodaje Jan Święch.

I wcale nie są puste obietnice – w sieci można znaleźć mnóstwo filmików pokazujących, jak maluchy przesiadają się w biegówki na rower z pedałami i…odjeżdżają w siną dal. Aby tak się stało, pomijamy etap jazdy z bocznymi kółkami – niepotrzebnie zaburzyłby wypracowany na biegówce zmysł równowagi.

4. Rowerek to wygodny sposób komunikacji

Gwarantuję – gdy maluch opanuje jazdę na rowerze biegowym, nie będzie się chciał z nim rozstawać. I to, wbrew pozorom, może być dla rodzica dobra wiadomość, bo dłuższe wyprawy bez wózka staną się realne, a nawet…przyjemne. A gdy na rower, mimo wszystko, się znudzi (wiadomo, na świecie są setki ciekawych rzeczy – na przykład kamienie albo patyki!), rodzic dość łatwo może go przetransportować, zarzucając na ramię. Są nawet…specjalne pasy, który ułatwiają noszenie! 

Rower biegowy – na co zwracać uwagę

Zanim kupimy biegówkę, warto przymierzyć do niej dziecko. To, że pociecha sąsiadów z powodzeniem użytkowała  model X nie oznacza z automatu, że i naszej będzie on służył! Biegówka biegówce nierówna, może się okazać, że mimo podobnej wysokości, jeden lepiej „leży” niż drugi, ma lepiej wyprofilowaną ramę czy wygodniejsze siedzisko.

Biegówka, by posłużyła więcej niż jeden sezon, musi mieć regulowaną wysokość siodełka. Zasada jest jedna – gdy dziecko siedzi, stopy powinny swobodnie dotykać ziemi przy lekko zgiętych kolanach. Drobne, małe dzieci lepiej odnajdują się zazwyczaj na lekkich, metalowych modelach, przy starszakach waga nie ma już takiego znaczenia.
Cena? To istotny parametr, ale tylko dla rodziców. Na rynku jest mnóstwo niskobudżetowych, dobrych biegówek, jeżeli więc macie ograniczone fundusze, nie przejmujcie się zanadto tym faktem – ważne, by rowerek był stabilny i…podobał się dziecku. Wtedy misja pt. jazda na pierwszym rowerze ma ogromne szanse powodzenia.

Akcesoria do rowerku biegowego

Do biegówki można dokupić mnóstwo bajerów – dzwonki, nóżki, torebki, koszyki, kolorowe wstążki może i nie wpłyną na jakość jazdy, ale z pewnością  ją uprzyjemnią; nie są jednak niezbędne. Jedyną absolutnie niezbędną rzeczą, oprócz roweru i dobrych chęci dziecka, jest kask. U zaawansowanych „zawodników” prędkości osiągane na biegówce potrafią być naprawdę spore – ochrona głowy jest więc konieczna.  Poza tym warto już od najmłodszych lat uczyć dobrych nawyków.
Tekst: Justyna Mazur / Świat Rodziców