Myśląc o zakupie rybek do małego akwarium, nie można zapomnieć o tym gatunku. Dorosłe osobniki nie przekraczają długości 3 cm. Charakterystyczna dla Kirysków jest kolorowa plama na ich ogonach. Jeśli chcecie mieć towarzyskie akwarium z rybkami, Kiryski świetnie sprawdzą się w tej roli. Lubią się z innymi rybami i same w ławicy także są bardzo interesujące i przejawiają ciekawe zachowania stadne. Obserwowanie ich zachowań na co dzień z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem.
To gatunek nietypowy i endemiczny. Pochodzi z jeziora Inle, które jest jedynym miejscem ich zamieszkania. Akwen Inle charakteryzuje się wodą o nieskazitelnych parametrach, dlatego dbanie o rybki Danio może być nie lada wyzwaniem. Danio sprawdzą się jako rybki do małego akwarium, bo osiągają maksymalnie 2 cm długości. Jeśli zdecydujecie się na ten gatunek, lepiej hodować go w większej grupie minimum- 8 osobników. Lepiej by w akwarium panowała przewaga samic, ponieważ samce często rywalizują o terytorium i podgryzają nawzajem swoje płetwy.
Rybki Danio sprawdzą się w akwarium słodkowodnym o ciemnym podłożu i nie zbyt jasnym świetle. Są bardzo wrażliwe na wahania chemicznego składu wody, więc jako ich właściciele będziecie musieli czuwać nad odpowiednimi parametrami. Jako towarzystwo dla rybek Danio, wybierajcie rybki o podobnym, łagodnym charakterze. Bardziej energiczne ryby, mogą stanowić zagrożenie dla tych maluchów.
Przeczytaj także:
Najpiękniejsze rośliny i dekoracje do akwariumTo kolejny gatunek, który może uświetnić wasze akwarium z rybkami. Grupa 8-12 osobników tego gatunku, zapełni 30 – litrowe akwarium. Bystrzyki są niewielkie. Mierzą od 1,5 do 2 cm. Swój rozmiar nadrabiają pięknym kolorem.
Aby zapewnić bystrzykom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska, będziemy musieli zaopatrzyć się w filtr torfowy i stworzyć piaszczyste dno w swoim akwarium.
Bystrzyk z powodzeniem zaprzyjaźni się z ramirezą i kiryskiem.
To piękna, akwariowa ryba słodkowodna, która ma przepiękne, charakterystyczne, długie, falbaniaste płetwy. Bojowniki mają przepiękne, różnorodne ubarwienie i niezwykle drapieżny charakter.
Naturalnie zamieszkują zbiorniki stojące, w których jest mało tlenu, dlatego ewolucja wyposażyła je w umiejętność oddychania na powierzchni wody. W dobrych warunkach bojownik będzie nam towarzyszył nawet 3 lata. Bojowników nie powinno się trzymać w kuli. Wymagają one temperatury wody między 24, a 30 stopni. Jeśli chcecie mieć bojowniki w swoim akwarium, zdecydujcie się na samca i kilka samiczek. Pozostawione sobie samce będą zaciekle rywalizowały. Bojownik nie nadaje się do towarzyskiego akwarium, może być bardzo drapieżny wobec mniejszych, słabszych ryb.
Autor: Nadia Pietrzak