rybki

Rybki do małego akwarium: TOP 5

Opiekowanie się rybkami i spoglądanie na akwarium może mieć terapeutyczne działanie. Jeśli marzy ci się takie hobby, zobacz najpierw, jakie rybki do małego akwarium wybrać. Przygotowaliśmy krótkie opisu pięciu najpopularniejszych gatunków.

Jakie rybki wybrać?

Zastanawiasz się, jakie rybki akwariowe wybrać? Mamy dla ciebie propozycje idealne do małego akwarium.

  1. szczupieńczyk karłowaty
  2. kirysek
  3. danio erythromicron
  4. bystrzyk
  5. bojownik syjamski

Twoje pierwsze akwarium

Akwarium z rybkami to wciąż popularna forma opieki nad domowymi zwierzętami. Akwarystyczne hobby wymaga sporo wiedzy i zaangażowania. To pasja, która potrzebuje cierpliwości i zamiłowania do opieki nad rybami. Jeśli chcecie założyć swoje własne akwarium słodkowodne, dowiedzcie się najpierw, jakie rybki do małego akwarium wybrać.

Jeśli jesteś początkującym akwarystą, małe akwarium z pewnością będzie dobrym wyborem. Bez kilkuletniego doświadczenia nie warto ryzykować i decydować się na duże akwarium z rybkami. Będąc na początku swojej drogi, nie mamy pewności, że opieka nad rybami to faktycznie nasza życiowa pasja. By uniknąć dużych strat i życia ryb, wybierz akwarium o pojemności ok. 20-30  litrów. To zakres który nie zrujnuje twojego portfela, a da możliwość hodowli bardzo uroczych gatunków, niewielkich rybek.

Akwaria o pojemności mniejszej niż 15 litrów, odeszły do lamusa. Moda na bojowniki i złote rybki w szklanej kuli przeminęła. Wieloletnie obserwacje profesjonalistów i amatorów wykazały, że ryby męczą się w małych zbiornikach i doznają poważnych chorób, cierpią na dolegliwości, które prowadzą do ich przedwczesnej śmierci.

Wybierając rodzaj akwarium, zdecyduj się na akwarium słodkowodne. Jest ono łatwiejsze w utrzymaniu, tańsze w eksploatacji, a opieka nad słodkowodnymi rybami, wymaga mniej fachowej wiedzy. Dodatkowo akweny morskie dobrze funkcjonują jedynie  w naprawdę dużych zbiornikach o pojemności 100 litrów i więcej.

Nie tak łatwo jest wybrać rybki do małego akwarium. Musimy zadbać o to, by poszczególne gatunki lubiły się ze sobą. Nie bez znaczenia są też płcie, bo zarówno samce, jak i samice potrafią rywalizować między sobą na śmierć i życie.
Pamiętajcie, że zanim rybki zamieszkają w nowym akwarium słodkowodnym, musi być ono dobrze przygotowane na ich przybycie. Zanim przeniesiemy ryby do zbiornika, musi on mieć odpowiedni poziom azotu i tlenu, a także zadomowione rośliny oraz czysty żwir. Jakie rybki do małego akwarium wybrać?

Rybki do małego akwarium: TOP 5

Każdy esteta, chciałby mieć ten gatunek w swoim akwarium z rybkami. Pochodzące z Afryki szczupieńczyki są bardzo spokojne i nieśmiałe. W naturalnych warunkach zamieszkują wolno płynące strumienie z bagiennym dnem. Maksymalny rozmiar tej rybki to 4 cm. Samce są lepiej ubarwione i mają większe płatwy. Ten gatunek zachwyca swoimi kolorami i dobrze prezentuje się w grupie.Te niewielkie rybki są drapieżnikami, dlatego potrzebują żywego lub mrożonego jedzenia. Suchy pokarm może być urozmaiceniem diety.

2. Kirysek

Myśląc o zakupie rybek do małego akwarium, nie można zapomnieć o tym gatunku. Dorosłe osobniki nie przekraczają długości 3 cm. Charakterystyczna dla Kirysków jest kolorowa plama na ich ogonach. Jeśli chcecie mieć towarzyskie akwarium z rybkami, Kiryski świetnie sprawdzą się w tej roli. Lubią się z innymi rybami i same w ławicy także są bardzo interesujące i przejawiają ciekawe zachowania stadne. Obserwowanie ich zachowań na co dzień z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem.

3. Danio erythromicron

To gatunek nietypowy i endemiczny. Pochodzi z jeziora Inle, które jest jedynym miejscem ich zamieszkania. Akwen Inle charakteryzuje się wodą o nieskazitelnych parametrach, dlatego dbanie o rybki Danio może być nie lada wyzwaniem. Danio sprawdzą się jako rybki do małego akwarium, bo osiągają maksymalnie 2 cm długości. Jeśli zdecydujecie się na ten gatunek, lepiej hodować go w większej grupie minimum- 8 osobników. Lepiej by w akwarium panowała przewaga samic, ponieważ samce często rywalizują o terytorium i podgryzają nawzajem swoje płetwy.

Rybki Danio sprawdzą się w akwarium słodkowodnym o ciemnym podłożu i nie zbyt jasnym świetle. Są bardzo wrażliwe na wahania chemicznego składu wody, więc jako ich właściciele będziecie musieli czuwać nad odpowiednimi parametrami. Jako towarzystwo dla rybek Danio, wybierajcie rybki o podobnym, łagodnym charakterze. Bardziej energiczne ryby, mogą stanowić zagrożenie dla tych maluchów.

Przeczytaj także: Najpiękniejsze rośliny i dekoracje do akwarium

4. Bystrzyk

To kolejny gatunek, który może uświetnić wasze akwarium z rybkami. Grupa 8-12 osobników tego gatunku, zapełni 30 – litrowe akwarium. Bystrzyki są niewielkie. Mierzą od 1,5 do 2 cm. Swój rozmiar nadrabiają pięknym kolorem.
Aby zapewnić bystrzykom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska, będziemy musieli zaopatrzyć się w filtr torfowy i stworzyć piaszczyste dno w swoim akwarium. 
Bystrzyk z powodzeniem zaprzyjaźni się z ramirezą i kiryskiem.

5. Bojownik syjamski

To piękna, akwariowa ryba słodkowodna, która ma przepiękne, charakterystyczne, długie, falbaniaste płetwy. Bojowniki mają przepiękne, różnorodne ubarwienie i niezwykle drapieżny charakter.

Naturalnie zamieszkują zbiorniki stojące, w których jest mało tlenu, dlatego ewolucja wyposażyła je w umiejętność oddychania na powierzchni wody. W dobrych warunkach bojownik będzie nam towarzyszył nawet 3 lata. Bojowników nie powinno się trzymać w kuli. Wymagają one temperatury wody między 24, a 30 stopni. Jeśli chcecie mieć bojowniki w swoim akwarium, zdecydujcie się na samca i kilka samiczek. Pozostawione sobie samce będą zaciekle rywalizowały. Bojownik nie nadaje się do towarzyskiego akwarium, może być bardzo drapieżny wobec mniejszych, słabszych ryb.

Autor: Nadia Pietrzak