Urządź swój salon marzeń!

Wielu z nas marzy o idealnym, budzącym podziw naszych gości salonie. Kompletując meble do salonu nie należy zapominać o sprzętach RTV, które mają się w nim znaleźć. Warto przed zakupem mebli zrobić sobie listę urządzeń elektronicznych, z których będziemy korzystać.

Jakie sprzęty RTV powinny znaleźć się w naszym salonie?


Telewizor

Bardzo często znajduje się on w centralnym miejscu naszego pokoju. Mamy do dyspozycji ekrany LCD z podświetleniem LED oraz plazmy. Mnogość rozmiarów może przyprawić nas o zawrót głowy. Rozmiar telewizora należy dobrać w zależności od metrażu pomieszczenia oraz odległości w jakiej będziemy siedzieć od odbiornika. Pamiętajmy o starej zasadzie – im większy ekran tym dalej powinno znajdować się nasze siedzenie. 

Na rynku jest wiele firm oferujących telewizory. Z pewnością każdy wybierze model dopasowany do swoich potrzeb oraz zasobności swojego portfela. Przed zakupem warto przyjrzeć się oferowanym funkcjom. Jeżeli zamierzamy oglądać tylko naziemną telewizję wystarczy nam podstawowy model z dekoderem DVB-T MPG4. Z kolei jeżeli naszym celem są najnowsze filmy zapisane w technologii blue-ray możemy wybrać odbiornik z rozdzielczością FULL HD bądź nawet 4K. Najprawdopodobniej w przyszłości ten format zapisu stanie się obowiązującym, jednak w chwili obecnej materiały zapisane w tej rozdzielczości występują w niewielkiej ilości. Wkrótce może się to zmienić. Kolejna opcja o którą możemy się pokusić to 3D. Po zakupie odpowiednich okularów przystosowanych do oglądania tego formatu będziemy mogli oglądać wybrane programy z przestrzennym obrazem. Jednak nie każdemu odpowiada taki sposób oglądania telewizji, dlatego przed zakupem warto się zastanowić czy i my będziemy z tego rozwiązania korzystać. 

Curved TV

Kolejną nowością, którą od niedawna oferują producenci to zakrzywiony ekran (tzw. Curved TV). Taki odbiornik może wyglądać niezwykle efektownie w naszym salonie – rogi ekranu są zakrzywione. Oczywiście wpływa to także na postrzeganie ekranu. Dzięki temu obraz ma jeszcze bardziej nas wciągnąć w wydarzenia które oglądamy. 

Rozrywka. 

Telewizor oprócz tradycyjnej funkcji odtwarzania programów telewizyjnych pełni wiele innych nie mniej ciekawych funkcji.

Smart TV

Przede wszystkim Internet. Dziś trudno sobie wyobrazić telewizor dowolnej firmy bez funkcji Smart TV umożliwiającej podłączenie Internetu do telewizora dzięki czemu będziemy mogli oglądać dowolne filmy dostępne w Internecie np. za pomocą Youtuba bądź innych specjalistycznych aplikacji. Warto kupić odbiornik z taką funkcją jeżeli planujemy oglądanie filmów umieszczonych w Internecie. Dzięki temu zapewnimy sobie wygodę – nie będziemy musieli za każdym razem włączać laptopa aby obejrzeć materiał video. Będzie to także bardziej komfortowe ponieważ gdy porównamy wielkość telewizora, np. 50 cali ze stosunkowo małym wyświetlaczem laptopowym, np. 14 calowym zaleta tego rozwiązania jest nie do przecenienia.

Oprócz tego, gdy porównamy ofertę programową tradycyjnej telewizji z mnogością programów, audycji, wywiadów i treści rozrywkowych dostępnych w Internecie oraz możliwość oglądania programów na życzenie (vide VOD) to przewaga tego medium wydaje się ogromna. 

Produkty peryferyjne

Warto także zwrócić uwagę na produkty peryferyjne takie jak bezprzewodowe klawiatury i myszki które pomogą nam w skorzystaniu z funkcji multimedialnych jakie oferuje nasz telewizor. Oczywiście możemy sterować zwykłym pilotem od telewizora ale żeby poczuć maksymalną wygodę dodatkowe urządzenie jest niezbędne. Może to być multimedialny pilot przystosowany do pracy z odbiornikami Smart TV, za pomocą którego będziemy mogli obsługiwać nie tylko nasz telewizor. Równie dobrze w tej roli sprawdzi się współczesny smartfon z dużym dotykowym ekranem. Nawigacja takim „pilotem” to prawdziwa przyjemność!

Konsole Video

Oprócz Internetu do telewizora możemy podłączyć na przykład konsolę za pomocą której będziemy mogli zagrać w najnowsze gry, co na pewno docenią nasze dzieci.

Projektory

Oprócz telewizora możemy rozważyć także zakup projektora. Jeżeli mamy duży salon to z pewnością może się on stać namiastką tradycyjnego kina. Jednak projektor nie w każdej sytuacji zastąpi nam tradycyjny telewizor. Jeżeli jesteśmy miłośnikami kina to taki zakup wydaje się uzasadniony. Jednak jeżeli np. oglądamy programy informacyjne to kupno tradycyjnego telewizora wydaje się niezbędne. Współczesne projektory korzystają z technologii LED dzięki czemu ich żywotność jest znacznie dłuższa, niż modeli starszych generacji, sprzed kilku lat. Przy normalnym cyklu pracy powinny wystarczyć nam one na co najmniej kilka lat. Gdy porównamy cenę telewizora o dużej przekątnej do projektora o podobnych możliwościach może okazać się, że pod względem finansowym taki zakup jest korzystny. Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu oraz dobrać rodzaj projektora do metrażu pomieszczenia w którym będziemy z niego korzystać. Należy pamiętać, że rozdzielczości wyświetlanego obrazu szczególnie w popularnych modelach z półki konsumenckiej mogą różnić się od tych które oferują telewizory. Oprócz tego musimy zwrócić uwagę na jasność i kontrast. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do swojego wyboru możemy poprosić o pomoc eksperta.

Odtwarzacze Video

Gdy będziemy mieli już te urządzenia w kolejnym kroku warto zaopatrzyć się w odtwarzacz filmów blue-ray oraz dvd. Dzięki temu będziemy mogli odtworzyć kolekcję płyt z filmami. Producenci mają w ofercie wiele modeli o różnych parametrach technicznych. Warto wybrać model z wieloma złączami. Dzięki temu będziemy mogli go podłączyć do każdego telewizora oraz zestawu kina domowego. Wbudowany dysk twardy będzie miłym dodatkiem i pozwoli na zapis wybranych programów na przykład gdy w tym czasie będziemy poza domem.

Kino domowe

Gdy zadbamy już o obraz warto także zatroszczyć się o dźwięk. Tutaj przychodzą nam z pomocą zestawy kina domowego. Dzięki wielu małym głośniczkom w naszym pomieszczeniu podczas oglądania najnowszego filmu możemy poczuć się jak na sali kinowej. Aby popłynął dźwięk wysokiej jakości nie można zapomnieć także o amplitunerze, który jest niejako pomostem między naszym telewizorem a zestawem głośników kina domowego. Należy dobrać urządzenie, które będzie współpracować z naszym telewizorem oraz kompletem głośników. Ostatnim elementem w który powinniśmy się zaopatrzyć jest subwoofer. Dzięki niemu niskie tony zabrzmią tak jak trzeba.

Wieże Audio

Oprócz sprzętu do odtwarzania filmów możemy także zakupić wieżę do odtwarzania muzyki. Współczesne konstrukcje są bardzo eleganckie i na pewno będą ozdobą każdego salonu. Oprócz napędu za pomocą którego będzie można odtworzyć swoje ulubione płyty CD będziemy mogli posłuchać plików audio w formacie MP3 a także różnorodnych audycji radiowych.

Tablety

Tablet umożliwi on nam serfowanie w Internecie bez wstawania z kanpy, a także sterowanie naszym Smart TV. Może on spełniać funkcje domowego pilota.

Ultrabooki

Jeżeli będziemy potrzebowali nieco większego ekranu warto posiadać wydajnego ultrabooka bądź laptopa. Urządzenia te są znacznie lżejsze niż modele nawet sprzed kilku lat. Co więcej komfort korzystania z laptopa jest nieporównywalnie większy niż ze stacjonarnych komputerów, które jeszcze nie tak dawno gościły w wielu polskich domach.  Decydując na ten sprzęt trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na szybkość procesora i ilość rdzeni, wielkość i wydajność zainstalowanej pamięci RAM, rodzaj i pojemność dysku twardego. Nie bez znaczenia jest wielkość matrycy, bo to od niej będzie zależał komfort naszej pracy, rodzaj systemu operacyjnego – abyśmy mogli odpalić programy z których najczęściej korzystamy. Oprócz tego należy zakupić bezprzewodową mysz która będzie komunikowała się z naszym komputerem za pomocą fali radiowych. Jeżeli planujemy zabierać nasz sprzęt na przykład na firmowe spotkania warto zakupić gustowny pokrowiec w którym nasz laptop będzie bezpieczny. 

Cyfrowe Ramki

Jeżeli chodzi o drobny sprzęt elektroniczny na półce możemy postawić elektroniczną ramkę, która będzie wyświetlała nasze najlepsze zdjęcia z wakacji. Dzięki takiej ramce będziemy mogli powrócić do naszych ulubionych chwil. 

Smartwatche

Aby być zawsze na czas możemy zaopatrzyć się w elektroniczny zegarek dzięki któremu zawsze będziemy na czas. Jeżeli nie lubimy elektronicznych zegarów na ścianie możemy powiesić tradycyjny okrągły zegar z dużą tarczą. 

Podobne artykuły

NAROŻNIKI coraz częściej wracają na nasze salony, są miejscem integracji i wypoczynku po ciężkiej pracy.

Kiedy wracamy do domu po ciężkim dniu w pracy lub szkole, często jedyną rzeczą o jakiej marzymy jest to aby usiąść wygodnie w przysłowiowym „fotelu”, obejrzeć dobry film lub posłuchać równie dobrej muzyki. O sprzęcie elektronicznym do salonu była mowa już wcześniej. Przejdźmy teraz do tematu wybrania odpowiedniego narożnika, w którym będziemy mogli oddać się zasłużonemu wypoczynkowi.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup narożnika, odpowiednio wcześniej przemyślmy jego wygląd. Narożnik będzie służył nam przecież w różnych sytuacjach, często przez długie lata.

Narożniki są zazwyczaj meblami dużymi, stanowiącymi centralne miejsce w pokoju, dlatego ich dobór do pomieszczenia nie może być przypadkowy. Jeśli tak będzie przysporzymy sobie tylko kłopotów i zapewne czym prędzej będziemy chcieli się go pozbyć.
 
Wybierając narożnik powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników i tym samym odpowiedzieć sobie na parę pytań:
  • Jak duży powinien być nasz narożnik?
  • Czy narożnik posiada funkcję spania?
  • Czy posiadamy w domu zwierzęta?
  • Jak długo narożnik ma nam służyć?
  • Musimy zadać sobie tradycyjne pytania dotyczące wyglądu narożnika: materiał, styl, układ - prawo czy lewostronny etc.?
  • Porównujmy ceny narożników, sprawdzajmy czas realizacji zamówienia oraz transport.

Jak duży powinien być nasz narożnik? Czy narożnik posiada funkcję spania?

Rozmiar narożnika, to parametr bardzo istotny zwłaszcza kiedy mamy dużą rodzinę. Narożnik pozwoli poczuć domowy klimat. Duży narożnik z pewnością stanie się miejscem najczęstszych spotkań w waszych domach. Pozwoli wygodnie i bez zbędnych przepychanek spędzić miło czas w rodzinnym gronie. Mały narożnik, nie posiadający funkcji spania pasuje natomiast idealnie do pomieszczenia z aneksem kuchennym.

Kupując narożnik należy wziąć pod uwagę należy liczbę domowników, ale nie tylko. Na pewno nie raz zdarzyło się Wam przenocować znajomych lub przyjmować niezapowiedzianych gości. Narożnik z funkcją spania sprawdzi się idealnie w takich sytuacjach.

Wasz mebel powinien być także odpowiednio dobrany do rozmiaru pomieszczenia, w którym go umieścicie. Jeśli przesadzicie z wielkością będziecie musieli przeciskać się pomiędzy nim a ścianą/meblami na palcach. Pomieszczenie zrobi się ciężkie i zagracone. A chyba nikt nie chciałby uzyskać takiego efektu?

Tak więc przed zakupem warto zmierzyć wymiary pomieszczenia. Najlepiej po tej czynności, zrobić zdjęcie pokoju. Wtedy decydując się na obejrzenie danego modelu w sklepie nie będziemy musieli sięgać pamięcią do wyglądu naszego salonu. Szybko sięgniemy po zdjęcie w telefonie i upewnimy się co do decyzji zakupowej.
Jeśli chodzi o wymiary narożnika, sprawdzajmy jego wysokość szerokość i głębokość oraz powierzchnię przeznaczoną do  spania.

Decydując się na dany model narożnika zalecamy zwracać uwagę na jego krawędzie - nieostre, łagodne i miękkie - to dodatkowa zaleta mebla. Niskie narożniki są dobrym rozwiązaniem dla rodziców posiadających małe dzieci.

Kolejną istotną cechą jest wielkość pojemnika na pościel. Niektóre modele posiadają ich nawet kilka. Im większa powierzchnia tym lepiej. Zdarzają się narożniki, które posiadają mało miejsca i ciężko znaleźć w nich nawet miejsce na schowanie poduszek.
Chyba każdy z nas lubi, spożywać posiłki siedząc przed telewizorem, sprawdźmy zatem modele narożników, które posiadają wbudowane stoliki i półeczki, na których będziemy mogli umieścić ozdoby lub potraktować je jako regał na książki  oraz prasę. Takie dodatkowe funkcje to prawdziwy rarytas. Rozwiązań tego typu na rynku jest coraz więcej. Producenci prześcigają się w kreatywnych pomysłach. Co ciekawe pomysły takie nie tylko ładnie wyglądają, ale także są bardzo praktyczne. E-sklepy w swojej ofercie posiadają modele, które mogą być całe obudowane półkami.

Narożniki oprócz półek mogą posiadać schowki na pufy, co jest równoznaczne z posiadaniem dodatkowego miejsca do siedzenia.

Nietuzinowy i niebanalny wygląd możemy nadać naszemu narożnikowi, dodając do niego własnoręcznie wykonane poduszki lub owlekając je oryginalnymi poszewkami. Koniecznie sprawdźcie nasze propozycje poszewek oraz poduszek.

Czy posiadamy w domu zwierzęta?

Nie bez znaczenia przy zakupie narożnika jest także materiał, z którego jest on wykonany. Często zastanawiamy się czy lepiej zainwestować w skórzany narożnik czy może zdecydować się na ekoskórę lub tkaninę. Obecność zwierząt np. kota czy psa w domu w jakimś stopniu pomoże nam zdecydować o rodzaju odpowiedniego obicia.

TKANINA, SKÓRA czy EKOSKÓRA, jaką tapicerkę wybrać?

Przed dylematem jakie obicie mebla wybrać, stoi każdy kto chce kupić czy to sofę, fotele, czy krzesła do jadalni. Na forach internetowych znajdziemy mnóstwo opinii na ten temat. Większość osób poleca skórę jako naturalny materiał. Jednak ekoskóra także dobrze się sprawdza. Co więcej jest tańsza i szybciej będziemy w stanie wymienić ten model na inny w przyszłości. To idealne rozwiązane dla osób, które lubią co jakiś czas zmieniać wystój wnętrza.

NAROŻNIKI Z TKANINY

Jeśli zdecydujemy się na tkaninę pamiętajmy, że dostępne są również modele plamoodporne. Modele narożników z tkaniną plamoodporną to dobre rozwiązanie jeśli jesteśmy rodzicami. Warto korzystać z darmowych próbek tkanin, które mogą wysłać do nas sklepy, dzięki czemu będziemy mogli dotknąć dany materiał, sprawdzić tym samym jego grubość i zobaczyć jak prezentuje się w różnym świetle. Dodatkowo zapytajmy sprzedawcę o próbkę drewnianego obicia, jeśli dany model posiada drewniane wstawki.

NAROŻNIKI ZE SKÓRY

Co tu dużo pisać, jeżeli jesteś miłośnikiem naturalnej skóry zdecydowanie wybierz to właśnie obicie. Jest łatwe w utrzymaniu i higieniczne.

NAROŻNIKI Z EKOSKÓRY

Narożniki z ekoskóry całkiem zasłużenie znalazły swoich zwolenników. Wielu z nas wybiera je także ze względu na wspomnianą atrakcyjną cenę.

Pamiętajmy jednak, że możemy także łączyć modele skórzane (dla siedliska) i ekoskórę (dla oparcia).

Kolor narożnika

Narożnik powinien pasować kolorystycznie do pomieszczenia i z nim współgrać. Jeśli mamy małe dzieci wybierajmy raczej ciemniejsze kolory. Kolor dobierajmy raczej pod podłogę niż pod kolor ścian - chodzi tutaj o stałe elementy, które rzadziej wymieniamy, zdecydowanie łatwiej będzie nam przemalować pokój. 
Na wygląd narożnika wpływa także obecność poduszek. Niektóre modele nie mają ich w ogóle lub posiadają poduszki „wbudowane” w narożnik. Poduszki po kilku latach wyglądają na zużyte.
Nie obawiajmy się eksperymentować z kolorami,  łączmy je, dzięki temu będziemy mogli odróżnić nasz narożnik od innych tradycyjnych jednokolorowych modeli.

Układ narożników 

Producenci oferują nam wykonanie narożników w kształcie litery U lub L, w wersji prawostronnej oraz lewostronnej. Asymetryczne formy przyciągają uwagę. Klasyczne sprawdzą się podczas przeprowadzek np. gdy jesteśmy studentami. Nowoczesne modele narożników kuszą niebanalnym wyglądem. Można kupić także narożniki, w których istnieje możliwość zamian strony lewej z prawą samodzielnie. Często dodatkową opcją danego modelu jest wyciągany zagłówek, lub miejsce z regulacją podłokietnika.

Kupując narożnik zwróćmy także uwagę czy jest wykonany z:

  • pianki,
  • sprężyn, (np. bonnelowych lub falistych),
  • listew sprężynujących.

Ceny narożników

Cena to kolejny czynnik wpływający na zakup, często najważniejszy. Nie musimy wydawać majątku by posiadać ciekawy i wygodny mebel. Pamiętajmy również, że sklep często pobierze od nas zaliczkę, zazwyczaj wynosi ona do 20% wartości narożnika.


Czas realizacji oraz transport

Ostatnim ważnym elementem, który należy brać pod uwagę przy zakupie narożnika jest czas realizacji zamówienia oraz transport. Narożnik to duży mebel dlatego jeśli nie posiadamy busa lub znajomego, który pomoże nam w przewiezieniu, koniecznie sprawdźmy koszt dowozu i wniesienia naszego wymarzonego mebla do mieszkania lub domu.
Pamiętajcie, że najważniejszą rzeczą przy zakupie narożnika jest fakt, że musi służyć przede wszystkim wam, dlatego czasami lepiej dołożyć kilka złotych i być zadowolonym w 100% z zakupu. Nikt z nas nie chciałby za rok czy dwa żałować swojej decyzji.

Podsumowanie

Jak widać ilość dostępnych urządzeń i rozwiązań w zakresie aranżacji salonu jest przeogromna i tylko od nas zależy w jaki sposób zorganizujemy naszą przestrzeń, oraz jakie sprzęty zagoszczą w naszym wnętrzu.
Przedstawiliśmy szereg rad oraz propozycji, które pozwolą wam w szybszy i bardziej świadomy sposób zdecydować o wyborze odpowiedniego sprzętu RTV oraz narożnika do waszego wymarzonego salonu. 
Podobne artykuły