Data publikacji:

Samochody 4x4 - porównanie najwytrzymalszych modeli

Poniżej przedstawiamy siedem wybranych samochodów z napędem 4x4, które uznawane są za jedne z najlepszych i najwytrzymalszych samochodów w swojej klasie.

1. Subaru Impreza 

Jest to samochód kompaktowy japońskiej firmy Subaru, który był następcą pierwszego masowo wyprodukowanego samochodu wyposażonego w napęd 4x4 – Leone. Samochód dowiódł swojej jakości i wytrzymałości zdobywając popularność w Rajdowych Mistrzostwach Świata, które to zapewniły modelowi rozgłos. To właśnie jeżdżąc w Subaru Impreza WRX Sti Colin McRae został mistrzem świata w rajdach. Auto było wielokrotnie nagradzane, przyznano mu między innymi tytuł samochodu dwutysięcznego roku. Pierwszy raz auto 4x4 Impreza (z włoskiego „osiągnięcie”) zostało zaprezentowane w 1993 i od tego czasu cieszy się niesłabnącą sławą. Obecnie można kupić piątą generacje tych wozów. Dostępny jest w wielu wersjach, jako cztero- i pięciodrzwiowe auta 4x4.

2. Audi A4 quattro

Jeżeli chodzi o samochody z napędem cztery na cztery to nie ma chyba właściwszego członu w nazwie modelu, niż quattro (z włoskiego cztery). Audi A4 quattro od podstawowej wersji różni się napędem na cztery koła. Jest o rok młodszy od Imprezy, pierwszy model podstawowej wersji został wyprodukowany w 1994 roku, model allroad quattro został natomiast przedstawiony w 2009 roku w Genewie. Jest jednym z najchętniej kupowanych samochodów marki Audi, a model allroad wielokrotnie udowodnił swoimi osiągami doskonałą jakość i wytrzymałość komponentów z jakich został wykonany.

3. Skoda Octavia II Scout 

Zaprezentowana w 2007 roku,uterenowiona wersja Skody Octavi II, jest wersją tego samochodu o podniesionym prześwicie i wzmocnionej konstrukcji (na przykład większe zderzaki itd.). Nie jest to auto pozbawione wad, jednakże, jeżeli zależy nam na bezpiecznej podróży po nieutwardzonych drogach lub po całkowitym bezdrożu można śmiało wybrać ten model. Napęd 4 na 4 odróżnia go od jakiegokolwiek wcześniej wyprodukowanego samochodu Skoda Octavia.

4. Jeep Grand Cherokee 

Jeżeli chodzi o charakter tego wozu, można by było określić jako harmonijna surowość, spełnienie jing i jang w branży motoryzacyjnej – nic nowego jeżeli chodzi o markę Jeep. Auto to może być spełnieniem marzeń każdego fana aut terenowych wyposażonych w napęd 4 na 4, nawet jeżeli nie zależy im na tym by był to właśnie Jeep. Mamy do czynienia z potężnym silnikiem z wysoką kulturą pracy, jakiej należy spodziewać się po takich urządzeniach zza zachodniej granicy. Chociaż nie tylko, bowiem samochód ten został też w innych wersjach wyposażony w silnik włoskiej firmy produkującej… silniki okrętowe. 

Przeczytaj również: 5 najwygodniejszych samochodów terenowych

5. Mercedes Klasy G 

Auta, które zaczęto produkować w Austrii w 1979 roku, są osobowo-terenowymi klasykami. O jego wyglądzie wystarczy powiedzieć, że był projektowany z początku z myślą o armii, jako lekki i szybki wóz rozpoznania czy zwiadu o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa i o dużym komforcie zarówno użytkowania jak i wygodnego podróżowania. Konstrukcja przewidziana jest oczywiście na wyczyny terenowe, ale jak dowodzą działania pewnego rapera nada się również do miejskich ulicznych eskapad. W zależności od modelu krawędzie bryły auta mogą być wręcz toporno-kanciaste, lub przyjemnie zaokrąglone – wszystko wedle naszego upodobania. Od 2008 roku wyposażony jest w silnik V8. Oprócz zwykłych samochodów terenowych z przeznaczeniem około militarnym i offroadowym, w produkcji są wersje bardziej luksusowe. 

6. Volkswagen Tiguan II 

Samochody terenowe 4x4 mają do siebie to, że przyjmują najróżniejsze kształty i formy. Na miejscu 6. naszej listy prezentujemy SUV-a, który stylistycznie można określić jako prosty, praktyczny i minimalistyczny, niemniej nie pozbawiony wygód, wręcz przeciwnie. Nowsza wersja tego auta jest dosłownie naszpikowana nowoczesną technologią o najróżniejszym sposobie zastosowania, od przełącznika do typów powierzchni po jakiej mamy zamiar się poruszać, aż po pamięć wewnętrzną… ustawień fotela (można go regulować w niemal każdej płaszczyźnie). Jest to rozwiązanie pośrednie między z jednej strony osobowym, rodzinnym SUVem, a z drugiej, terenowym lub sportowym wozem o czterokołowym napędzie, któremu nie straszne są bezdroża.

7. Porsche 911 Carrera 4/Turbo 

To auto stanowczo odbiega od innych, jeśli chodzi o samochody 4x4. Jest klasyczne, sportowe i ponad wszystko… to Porsche! Marka mówi sama za siebie, nieobliczalna potęga tej maszyny w połączeniu z napędem na cztery koła to wspaniały przykład myśli inżynieryjnej, która uznanie znalazła w 2005 roku, kiedy to auto zajeło trzecie miejsce (po nowych Audi i Volvo) w konkursie na samochód roku. Auto dostępne jest w następujących wersjach dwudrzwiowych typów nadwozi: coupé, kabriolet i targa

Mamy nadzieję, że artykuł ten stanie się przyczynkiem do dalszych rozmyślań nad kupnem auta, czy po prostu rozwijaniem pasji, jaką są samochody terenowe. Życzymy powodzenia!