Data publikacji:

Samsung prezentuje pierwszy telewizor dysponujący rozdzielczością 8K i sztuczną inteligencją 

Podczas tegorocznych targów IFA Samsung zaprezentował najnowszy telewizor, który dysponuje niespotykaną dotąd rozdzielczością 8K. Urządzenie ponadto zostało wyposażone w sztuczną inteligencję. Czy nadchodzi nowa era telewizorów? 

Nowy telewizor Samsunga robi ogromne wrażenie 

Mogłoby się wydawać, że w kwestii wysokiej rozdzielczości w telewizorach powiedziano już dosłownie wszystko. Samsung postanowił udowodnić konkurencji, że w 2018 roku 4K to za mało. Nowa seria telewizorów QLED Q900R ma dysponować niesamowitą rozdzielczością 8K. Producent chwali się, że liczba wykorzystanych pikseli jest czterokrotnie większa niż w przypadku 4K UHD i 16-krotnie większa niż standardowe Full HD. Takie liczby robią wrażenie i pokazują, że najprawdopodobniej wchodzimy w zupełnie nową erę telewizorów. 

Telewizory Samsunga z ekranami OLED będą oferowane w czterech rozmiarach 65-calowym, 75-calowym, 82-calowym i największym 85-calowym. Wszystkie modele mają charakteryzować się bardzo wysoką jasnością, która może sięgać aż 4000 nitów. Południowokoreański producent wykorzystał standard dotychczas spotykany jedynie w wytwórniach filmowych. Urządzenie ma dysponować szeregiem innowacyjnych rozwiązań. Za pomocą Direct Full Array Elite można zwiększyć kontrast, a także dopasować oświetlenie do panujących warunków. 

Sztuczna inteligencja dostosuje obraz do rozdzielczości 8K 

Oferta filmów i seriali w 4K UHD wciąż jest stosunkowo niewielka, dlatego patrząc na telewizory Samsunga nasuwa się pytanie jak wykorzystać tak wysoką rozdzielczość. Okazuje się, że nie musisz mieć filmu w 8K, aby cieszyć się jeszcze lepszym obrazem. Koreańczycy po raz pierwszy zastosowali sztuczną inteligencję, która ma za zadanie analizowanie treści i podnoszenie ich jakości do 8K. W efekcie obraz jest bogaty w detale i odpowiednio nasycone kolory. 

Samsung AI opiera się na uczeniu maszynowym. Procesor Quantum 8K analizuje miliony obrazów  w filmach niższej jakości, a następnie wybiera odpowiedni filtr i konwertuje materiał do jakości nowego telewizora. W ten sposób możesz mieć pod ręką całą swoją bibliotekę filmową w zupełnie nowej rozdzielczości. Na tym jednak możliwości Samsung AI się nie kończą.

Telewizor dzieli obraz na poszczególne elementy i dostosowuje do nich jasność, czerń i rozjaśnienia. Procesor zaprojektowany przez producenta może także automatycznie dostosować dźwięk do danej sceny. System optymalizuje dźwięk niezależnie od tego czy oglądasz ulubiony koncert, czy mecz piłki nożnej. Odpowiednie tony zostaną podbite tak, aby uzyskać jak najlepsze wrażenia podczas oglądania. 

Samsung QLED Q900R to Ferrari wśród telewizorów 

Nowe telewizory Samsung Q900R to bez wątpienia najwyższa półka pośród wszystkich telewizorów. Urządzenie wyróżnia się nie tylko doskonałym obrazem, ale również bardzo eleganckim wzornictwem. Samsung zastosował bardzo cienkie ramki, które zdecydowanie wpływają na wygląd tego modelu. Interesującym rozwiązaniem jest system One Invisible Connection. W praktyce oznacza to, że do telewizora jest podłączony tylko jeden kabel. Wszystkie przewody i urządzenia znajdują się w specjalnym One Connection Box, które można ukryć w szafce. 

Samsung QLED 900R dopasowuje się do danego pomieszczenia. Włączając tryb otoczenia możesz wybrać odpowiedni kolor tła, który będzie pokrywał się z kolorem ściany. To rozwiązanie zostało już pokazane na początku roku w telewizorach 4K. Tak naprawdę nowy Samsung może pełnić w pokoju rolę obrazu. Tryb otoczenia umożliwia nie tylko wybranie tła, ale również tapety. Dodatkowo można włączyć powiadomienia o pogodzie lub skorzystać z trybu muzycznego. Minimalne zużycie energii sprawia, że to doskonałe rozwiązanie. 

W zestawie z telewizorem znajdzie się pilot umożliwiający sterowanie wieloma urządzeniami. Mając podłączony dekoder, odtwarzać Blu-Ray czy kino domowe będziesz nimi sterował bez konieczności sięgania po osobnego pilota. To proste, ale bardzo użyteczne rozwiązanie. Jak widać nowe telewizory Samsunga są naszpikowane funkcjami. Takie multimedialne centrum dostępne w jeszcze lepszej jakości 8K z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie. 

Ceny i dostępność 

Samsung QLED Q900R można określić mianem telewizora perfekcyjnego. Niestety, ale w parze z wysoką jakością idą też wysokie ceny i w tym wypadku nie jest inaczej. Za model 65-calowy trzeba będzie zapłacić kwotę około 5 tysięcy euro. Wersja 75-calowa została wyceniona na 7 tysięcy euro, natomiast największy telewizor 85-calowy ma kosztować 15 tysięcy euro.

 Niestety, ale na ten moment nie znamy oficjalnych polskich cen. Najprawdopodobniej poznamy je dopiero podczas oficjalnej premiery. Samsung zapewnia, że do końca 2018 roku seria Q900R pojawi się w polskich sklepach. Kiedy dokładnie? Tego oficjalnie nie potwierdzono, ale myślę, że na początku grudnia telewizory zostaną wprowadzone do sprzedaży. 

Autor: Bartłomiej Mazurek