Data publikacji:

Schody betonowe czy drewniane?

Podczas budowy domu czy innego budynku, przed inwestorami stoi poważny dylemat. Dotyczy on kwestii tego, z jakiego materiału mają być wybudowane schody. W przypadku schodów wewnętrznych zarówno te z drewna, jak i z betonu mają swoje zalety i wady. Trzeba pamiętać, że jest to element budynku, który jest w niektórych przypadkach dość trudny do wyremontowania, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Ponadto, schody wewnętrzne powinny powstać zanim rozpoczną się prace na poszczególnych piętrach - na tym etapie jednak najlepiej pozostawić je w stanie surowym.

Schody betonowe - zalety i wady

Schody murowane, czyli betonowe, odznaczają się dużą nośnością oraz wysoką wytrzymałością. Są wyjątkowo trwałe i solidne, w dodatku można je wykończyć okładzinami różnego typu - bez nich ich wygląd pozostaje zazwyczaj niezbyt atrakcyjny, choć nie brakuje miłośników wyglądu betonowych schodów w stanie surowym. Oczywiście wykończenie schodów betonowych wymaga dodatkowych kosztów, ale konieczność zastosowania okładzin ma pewien plus. Wymieniając je po latach, można dość łatwo, bez ingerowania w konstrukcję nośną, odmienić schody, co jest istotne, gdy decyduje się na wprowadzenie innowacji do wystroju całego wnętrza. 

Na schody betonowe należy się zdecydować najlepiej już w czasie tworzenia projektu wnętrza, ponieważ łączy się je z konstrukcją budynku, a to wymaga przygotowania odpowiedniego zbrojenia, zapewniającego odpowiednią nośność. Wykonanie takich schodów nie sprawia dużych trudności, a konstrukcje żelbetonowe mogą być monolityczne lub prefabrykowane. Jednak trzeba pamiętać, że zanim zostaną one oddane do użytku, wymagają otynkowania powierzchni bocznych oraz oraz spodnich, czasem także również podstopnic. Schody z betonu uważane są za szczególnie funkcjonalne, jednak, w przeciwieństwie do schodów drewnianych, nie dają one dużo możliwości w kwestii wyboru kształtu. Schody zbudowane z betonu mają jedną ważną zaletę - są bardzo odporne na ogień, zatem nieco zwiększają bezpieczeństwo osób, które mieszkają w domu. W razie pożaru umożliwiają one szybszą i sprawniejszą ewakuację.

A może postawić na schody drewniane?

Samonośna konstrukcja z drewna jest ceniona zwłaszcza za swoje walory estetyczne. Drewno można łatwo docinać i obrabiać, co jest jego niewątpliwą zaletą. Do stworzenia drewnianych schodów nie są potrzebne konstrukcje nośne, więc nie są wymagane dodatkowe zbrojenia i umocnienia. Nie istnieje też potrzeba stworzenia ich projektu przed rozpoczęciem budowy. Takie schody powstają z gotowych elementów, które składa się już na miejscu. W odróżnieniu od schodów betonowych, schody drewniane samonośne są wykonywane od razu w całości, zatem nie da się przez jakiś czas korzystać z nich, gdy są w surowym stanie. Montuje je się dość szybko i można od razu z nich korzystać, ponieważ nie trzeba czekać na związanie betonu. Choć koszt wybudowania schodów z drewna jest niższy niż całkowity koszt wybudowania schodów betonowych i ich wykończenia, to trzeba liczyć się z tym, że nie można go rozłożyć na kilka etapów powstawania konstrukcji.

Decydując się na taki właśnie rodzaj schodów, należy mieć na względzie to, że drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W dodatku jest dość wrażliwe na uszkodzenia powstające na przykład pod wpływem uderzenia. Aby cieszyć się efektownym wyglądem drewnianych schodów, trzeba je zabezpieczyć warstwą lakieru bejcy oraz oleju, choć nie gwarantuje to znacznej poprawy ich odporności na zniszczenia. Niestety ich dużą wadą jest to, że w razie pożaru stanowią przeszkodę w sprawnej ewakuacji i często ulegają całkowitemu zniszczeniu. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że lekkie schody z drewna wspaniale prezentują się w niewielkich pomieszczeniach, w których masywne, betonowe schody mogłyby dać wizualny efekt przytłoczenia.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? 

W przypadku niektórych rodzajów budownictwa możliwe jest jedynie wykonanie schodów z drewna. Dzieje się tak, gdy w grę wchodzą lekkie konstrukcje szkieletowe. Schody tego rodzaju często traktowane są jako ozdoba niewielkiego wnętrza, która z racji swojej lekkości nie zdominuje przestrzeni. Dzięki temu, że można wybierać spośród różnych rodzajów drewna, każdy bez problemu znajdzie materiał doskonale pasujący do charakteru pomieszczenia. Jednak niezwykle efektowne schody z drewna dębowego, bukowego czy mahoniowego muszą być zaprojektowane tak, aby były funkcjonalne i dostosowane do potrzeb domowników. Z kolei W nowoczesnych, surowych i dużych wnętrzach bardzo dobrze prezentuje się beton. Można mimo to skusić się na schody z betonu również w przypadku niewielkich pomieszczeń - taka opcja sprawdzi się, gdy wybór padnie na schody spiralne. Miłośnicy drewna, którzy są bardziej przekonani do praktycznych zalet betonowych konstrukcji, powinni wziąć pod uwagę schody drewniane na beton. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zwolenników - tego typu schody są trwałe, ciche i wspaniale wyglądają.

Przeczytaj również