Data modyfikacji:

Shabby chic – meblowy krzyk mody

Shabby chic, cóż to takiego? Otóż, jest to styl w sztuce meblowania polegający na urządzaniu pomieszczeń starymi lub specjalnie postarzanymi meblami. Z języka angielskiego shabby oznacza brudny, ale to słowo można również używać w kontekście zużycia przedmiotów jako zdezelowany lub wytarty. Jest to często zarówno niezwykłe połączenie kolorystyczne, jak i kombinacja klasycznego stylu z nonszalanckim luzem jakiego dodają odrapania. 

Meble w shabby chic

Wchodząc do pokoju umeblowanego w tym stylu z pewnością rzucą Wam się w oczy klasyczne meble w stylu Vintage czyli wyjęte z innej epoki, na dodatek widocznie nadgryzione zębem czasu. W shabby chic’owych aranżacjach będą dominować stare komódki i kredensy oraz stylizowane na styl starofrancuski stoły i krzesła. Pozornie może wydawać się, że wchodzimy do pokoju naszej babci, który pozostał w nienaruszonej formie od początku swojego istnienia.

Otarcia na meblach  oraz drobne uszczerbki mają nas dodatkowo utwierdzić w tym przekonaniu i właśnie w tym celu są one specjalnie wykonane. Przekonujące prawda? Na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że nie są to proste, nowoczesne meble, wykonane ze sklejki i okleiny – są to porządnie wykonane rzeczy z dobrej jakości materiałów. Zazwyczaj są to antyki uratowane z antykwariatów lub nowych właścicieli starych mieszkań – jednym słowem po prostu Vintage!

Autor/Źródło: Christy/ confessionsofaserialdiyer.com

Kolory i dodatki

W aranżacjach shabby chic’owych dominują jasne pastelowe odcienie różu i błękitu oraz biel, ale w dodatkach pojawiać się będą również czerń i szarości. Dekoracyjne dodatki obfitują głównie w motywy kwiatowe, ale pojawia się wśród nich również koronka i specjalnie postarzane ramki, pożółkłe fotografii, lustra i inne Vintage’owe dodatki.
Styl shabby chic jest stylem dosyć romantycznym, ale przytulnym i uspokajającym, typowym dla Pań. Dobrze zaprojektowany może być również stosowny do dziecięcych pokoików małych dziewczynek. Trzeba jednak uważać podczas aranżacji pokoju, ponieważ o jedną dekorację za dużo, a pokój będzie wyglądał kiczowato. 

Vintage’owanie mebli DIY

Oczywiście elementy shabby chic’u możecie mieć również u siebie w domu. Możecie to osiągnąć poprzez postarzenie dowolnych drewnianych elementów wystroju. Jak to zrobić? Istnieją różne metody, jednak najłatwiejsze jest postarzanie mebli przy pomocy octu. Do użycia tej techniki potrzebujemy tylko mieszankę wody i octu w stosunku 1:1 oraz białej, bawełnianej ściereczki. 

Pomalowany i suchy mebel lub element dekoracyjny spryskujemy mieszanką wody i octu, a następnie za pomocą bawełnianej ściereczki pocieramy mebel do starcia wierzchniego koloru. Nie jest to zbyt przyjemna czynność, ponieważ farba nie schodzi od razu i trzeba się trochę napracować przy jej ścieraniu. Ale praca zostaje wynagrodzona pięknym meblem lub dekoracyjnym dodatkiem w stylu Vintage. 

Jeszcze lepiej wyglądający efekt można uzyskać dzięki wcześniejszemu pomalowaniu mebla dwoma kolorami, na przykład: pierwsza warstwa farby w kolorze różowym, druga w kolorze jasno-szarym. Technika postarzania jest ta sama, czyli pocieranie mebla wodą z octem. Niestety tutaj trudniej będzie osiągnąć efekt postarzenia, ponieważ mamy do czynienia już z dwoma warstwami farby, a nie tak jak w wyżej opisanym przypadku, tylko jedną. Ręce na pewno będą boleć, ale warto!

Autor/Źródło: beautiful-bridal.blogspot.com.au

Tak jak już pisałam, shabby chic jest stylem romantycznym, bardzo kobiecym, a co lepiej podkreśla kobiece pomieszczenie, niż kwiaty? Dlatego w roli naturalnych dodatków mogą wystąpić świeże goździki, róże, żabie oczka, niezapominajki oraz świeże lub suszone hortensje, które najlepiej będą prezentować się w pobielanych słoikach. Pamiętajcie o nich podczas dobierania dodatków do swojego shabby chic’owego pokoju!


Autor: Marta Nowak