Data modyfikacji:

Skanowanie kodów kreskowych w sklepach to Twoje prawo

Klienci poskarżyli się, że sprzedawcy nie pozwalają fotografować cen produktów i skanować kodów kreskowych w sklepach, a to utrudnia im porównywanie cen. Czy ochrona może tego zabraniać? Co na to UOKiK?
Wchodzisz do sklepu, wybierasz produkt z półki i skanujesz telefonem jego kod kreskowy. Jeśli posiadasz aplikację mobilną Ceneo.pl, wystarczy, że klikniesz w ikonkę z kodem kreskowym (znajdziesz ją w prawym górny rogu ekranu). Nie musisz nawet robić zdjęcia – gdy zbliżysz kod do telefonu, automatycznie otrzymasz informacje o danym towarze i sprawdzisz, gdzie kupisz go najtaniej. Na tym nie koniec, możesz też przeczytać opinie o produkcie wystawione przez innych użytkowników i zdecydować się na jego zakup przez internet.

„Cena to w wielu przypadkach podstawowy czynnik decydujący o tym, czy klient decyduje się na zakup danego dobra, czy też nie. Ponadto w kodzie kreskowym bardzo często ukryte są istotne dla konsumenta informacje, np. o składzie czy dopasowaniu do jego diety” – mówi Małgorzata Cieloch z Biura Prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Aplikacja skanująca kody kreskowe to użyteczne i sprytne rozwiązanie dla każdego kupującego. Jednak właściciele sklepów w obawie o to, że stracą klientów, którzy wybrane produkty kupią tam, gdzie będzie taniej, utrudniali stosowanie takich praktyk w swoich sklepach lub wręcz ich zakazywali. Czy mieli do tego prawo?

Zgodnie z opinią UOKiK działali bezprawnie. „Sklepy nie mogą zakazywać takich praktyk. Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania, co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czy zdjęcia” – podkreśla Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Jednak w wielu sklepach personel tego zabraniał, o czym donosili klienci oraz media. Dlatego też pod koniec stycznia urząd zwrócił się do 25 przedsiębiorców prowadzących duże sieci handlowe (m.in. Auchan, Carrefour, Biedronka, Żabka, Castorama, Rossmann, Piotr i Paweł) z oficjalnym ostrzeżeniem.

UOKiK informuje, że zakaz fotografowania czy skanowania utrudnia konsumentom porównywanie cen i może to stanowić nieuczciwą praktykę rynkową. Przedsiębiorstwom, które naruszają  zbiorowe interesy konsumentów grozi kara pieniężna wynosząca nawet do 10 procent obrotu osiągniętego przez firmę w poprzednim roku.

„Chcemy się dowiedzieć, czy w tych firmach zdarzają się podobne praktyki, czy istnieją wewnętrzne regulaminy dotyczące zakazu fotografowania lub skanowania i czy w związku z zastrzeżeniami prezesa urzędu firmy zamierzają zmienić swoją politykę w tej kwestii” – wyjaśnia przedstawicielka UOKiK.

Dowiedz się więcej o aplikacji mobilnej Ceneo.pl.

Tekst: Katarzyna Dwornik
Sony Xperia 1 III

Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 5 III i Sony Xperia 10 III. Smartfony zachwycają fotograficznymi możliwościami!

2021-04-19
Sony zaprezentowało aż trzy nowe smartfony. Producent skupił się przede wszystkim na przeprojektowaniu aparatów fotograficznych, które teraz mają jeszcze lepszy autofokus. Nowe modele mają także szybsze podzespoły, a także wysokiej klasy wyświetlacze. Trzecia generacja telefonów Xperia przynosi wiele ważnych zmian! Zobacz dane techniczne Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 5 III i Sony Xperia 10 III.
Nokia X10 specyfikacja

Nokia X10 i Nokia X20 zaprezentowane. Budżetowe telefony z technologią 5G

2021-04-15
Grupa HMD Global zaprezentowała dwa budżetowe telefony, które wyróżniają się wsparciem dla sieci 5G, a także najnowszym systemem Android. Duży wyświetlacz, pojemna bateria i przyzwoite podzespoły to główne atuty nowych modeli. Sprawdziliśmy, czy nowe modele mogą nawiązać walkę z mocną konkurencją. Zobacz specyfikację Nokii X10 i Nokii X20.
Xiaomi Mi Mix Fold specyfikacja

Oto Xiaomi Mi Mix Fold. Pierwszy składany smartfon Xiaomi!

2021-04-14
Xiaomi Mi Mix Fold jest jednym z największych składanych smartfonów na rynku! Chiński producent wkroczył z impetem na rynek tego typu urządzeń. W telefonie zastosowano szereg nowatorskich technologii. Zobacz, czym zaskakuje nowy Xiaomi Mi Mix Fold! Specyfikacja robi wrażenie.
Realme 8 Pro specyfikacja

Realme 8 Pro już dostępny! Wydajny smartfon z aparatem 108 Mpix!

2021-04-12
Smartfon Realme 8 Pro jest już oficjalnie dostępny w Polsce. Nowy telefon ma być głównym konkurentem dla pokazanych niedawno smartfonów Xiaomi. Urządzenie otrzymało aparat 108 Mpix, mocny procesor Qualcomm Snapdragon, a także pojemną baterię z szybkim ładowaniem. Czy to wystarczy, aby prześcignąć konkurencję? Sprawdzamy dane techniczne Realme 8 Pro.