Skuteczne koszenie trawy — kosiarki spalinowe i elektryczne


Każdy wzorowy pan domu dba o swój trawnik. Być może dlatego, że przypomina mu on murawę piłkarską? W każdym razie potrzebuje do tego odpowiedniego sprzętu. W okresie wiosenno-letnim trawnik musi być przycinany nawet co tydzień. Jaką więc kosiarkę wybrać, aby być z niej zadowolonym? Przedstawimy te najpopularniejsze: kosiarki spalinowe, kosy spalinowe, kosiarki elektryczne, wertykulatory spalinowe i tak zwane kosiarki traktorki. 

Kosiarki spalinowe — jaką wybrać?

Kosiarki spalinowe przede wszystkim bardziej nadają się do większych powierzchni, ze względu na to, że nie trzeba się martwić długością kabla. Wystarczy wlać odpowiednią ilość paliwa i można cieszyć się szybkim koszeniem trawy. Jej główną zaletą oprócz tego, że dotrzemy nią w większość miejsc w naszym ogrodzie, jest to, że zazwyczaj ma pojemny kosz i nie musimy często go opróżniać. Jeśli dodatkowo nasza kosiarka spalinowa ma napęd, to możemy nią kosić pod górkę.

Jest ciężka, więc brak napędu może być problematyczny dla osób starszych czy kobiet, zawsze zatem zastanówmy się, czy dołożenie kilkuset złotych nie będzie dobrym wyborem. Kosiarki spalinowe są odpalane za pomocą specjalnego uchwytu i linki — wystarczy za nie odpowiednio mocno pociągnąć. Jeżeli mieliśmy już do czynienia z tego typu urządzeniem i jego odpalenie sprawiało nam problem, to zastanówmy się nad rozrusznikiem — jednak za to udogodnienie dodatkowo zapłacimy. Najlepszy napęd to ten na tylną oś.

Wiele kosiarek spalinowych ma regulację wysokości koszenia trawy — to od nas zależy, jak wysoki będzie trawnik. Kupując taką kosiarkę, zwracajmy też uwagę na jej szerokość — powinna być jak największa, dzięki czemu będzie zbierać więcej trawy. Koło powinno być łożyskowane. Dobrze, aby sama kosiarka była wykonana z dobrej jakości metalu, inaczej szybo zacznie rdzewieć oraz będzie się wgniatać. W zależności od producenta można wybrać takie dodatkowe opcje kosiarki spalinowej, jak zbieranie liści czy mulczowanie.

Kosiarki spalinowe powinny mieć minimum dwuletnią gwarancję producenta.  Ich ceny bardzo się różnią — te ze słabym silnikiem kupimy już za 200‒300 złotych. Za renomowane marki trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych. Wszystko zależy od silnika, jaki jest wbudowany oraz jakie dodatki nas interesują. 

Kosy spalinowe — co warto wiedzieć?

Kosy spalinowe, zwane potocznie podkaszarkami, są używane w miejscach trudno dostępnych, gdzie zwykła kosiarka nie dojedzie. Nadają się także do koszenia wyższej trawy. Dzięki kosie spalinowej dotrzemy praktycznie wszędzie — na zbocza, okolice cieków wodnych czy też pomiędzy drzewkami. Może kosić trawę, która jest grubsza i gęsto usiana chwastami.

Kosy spalinowe są bardzo mobilne — możemy je przenieść w dowolne miejsce. Składają się z trzech części: część kosząca, silnik oraz wysięgnik. Koszenie odbywa się za pomocą głowicy, do której przymocowana jest żyłka lub specjalne ostrza — wprawione w ruch wirowy ścinają chwasty i trawę. Mają bardzo dużą moc, więc należy uważać podczas ich używania. Najważniejszą częścią jest silnik, którego moc powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Jeżeli kupimy za słaby, nie będzie on w stanie sprostać naszym wymaganiom. Wysięgnik powinien być stabilny oraz wykonany z dobrej jakości stali. 

Ich wadą jest to, że są ciężkie i muszą być trzymane przez nas przez cały czas. Możemy zakupić specjalny pas, który przewiesimy sobie przez ramię i na nim będziemy trzymać naszą kosę spalinową. Jednak nadal jest to większy wysiłek niż w przypadku innych kosiarek. Na szczęście zazwyczaj miejsc, w których musimy użyć kosy, jest stosunkowo mało. Cenowo kosy spalinowe wypadają nie najgorzej — ich zakup to wydatek od 300 złotych wzwyż. 

Kosiarka elektryczna, czyli wygoda i ekologia

Kosiarki elektryczne są dobrym pomysłem, kiedy nasz ogród jest niewielki, a my lubimy ekologiczne rozwiązania. Ich zaletą jest to, że zazwyczaj mają mniejsze rozmiary od kosiarek spalinowych oraz są od nich lżejsze. Uruchomienie kosiarki elektrycznej nie sprawia wysiłku, a kosz może mieć pojemność nawet do 80 litrów.

Tego typu kosiarki można podzielić na dwa rodzaje — te zasilane przez kabel oraz przez akumulator. Minusem kosiarki zasilanej sieciowo jest to, że musimy mieć odpowiednio długi kabel, dojście do prądu na zewnątrz oraz musimy stale uważać, aby nie najechać na kabel. O wiele prostszym rozwiązaniem jest kosiarka elektryczna na akumulator, który wystarczy przed pracą załadować.

Jednak przy zakupie musimy zapytać, jaką powierzchnię jest w stanie obsłużyć kosiarka na danym akumulatorze. Im większą moc ma kosiarka elektryczna, tym sprawniej będzie ona kosiła trawnik. Dobrze, aby miała ona regulację wysokości koszenia. Wykonana jest zazwyczaj z plastiku bądź metalu. 

Oczywiście te drugie są wytrzymalsze, ale jeżeli cieszymy się prostym i równym trawnikiem, to mocny plastik także będzie nam towarzyszył przez lata. Kosiarka elektryczna nie różni się cenowo od tej spalinowej. W zależności od producenta koszt plasuje się w okolicach od 400 do ponad tysiąca złotych. 

Kosiarka traktorek — co warto wiedzieć?

Popularna kosiarka traktorek to marzenie wielu mężczyzn. Nic dziwnego — jej główną zaletą jest przede wszystkim wygoda. Nie musimy się martwić o kabel ani o żmudne pchanie sprzętu, gdyż porusza się on sam, i to w dodatku z nami za kierownicą. Minusem kosiarki traktorka jest jej wysoka cena. Kupowane są najczęściej przez właścicieli mających duże trawniki, których koszenie innymi kosiarkami byłoby zbyt męczące. Jednak i one są podzielone na różne opcje ze względu na powierzchnię podłoża.

Im mniejsza moc silnika, tym mniej będzie ona w stanie skosić, jednak będzie lżejsza i łatwiejsza w prowadzeniu. Mocniejszy silnik oznacza możliwość jazdy pod górkę czy w innym trudnym terenie.  Najlepiej jest celować w maszynę mającą około 15‒20 koni mechanicznych. Dodatkową opcją, jaka może być oferowana do kosiarki traktorka, jest funkcja mielenia trawy czy też system wyrzutu bocznego. Mimo wysokiej ceny warto zastanowić się nad zakupem tego typu kosiarki, gdyż może ona spełniać także inne przydatne funkcje, takie jak odśnieżanie czy przewożenie przedmiotów.

Na czym polega działanie wertykulatora spalinowego?

Wertykulator spalinowy, mimo że nie jest to typowy rodzaj kosiarki, ma za zadanie rozluźniać i napowietrzać glebę, co także znacząco wpływa na wygląd trawnika. Z tego powodu jest też czasami nazywany kosiarką pionową.

Wertykulator spalinowy nie kosi trawy, lecz sprawia, że jest ona lepiej nawodniona, pozbywa się szkodliwych chwastów oraz nabiera ładniejszego wyglądu. Praca wertykulatora polega na nacinaniu wierzchniej warstwy gleby przez nakłuwanie jej kolcami. Kiedy chcemy nabyć takie urządzenie, najlepiej jest wybrać model napędzany paliwem — ręczny nie zmiękczy nam gleby wystarczająco dobrze, poza tym możemy nie mieć odpowiednio dużo siły do takich prac. Napędzanie paliwem sprawia też, że praca jest wydajniejsza. Wertykulatory spalinowe to wydatek rzędu kilkuset złotych, jeżeli jednak nasz trawnik nie wygląda zbyt ładnie, to warto się zastanowić nad zakupem.

Zadbany trawnik to jedna z pierwszych rzeczy, które rzucają się w oczy po wejściu do ogrodu. Dlatego tak ważne jest, aby był on odpowiednio pielęgnowany i strzyżony. Wybór kosiarki dopasowanej do naszych potrzeb na pewno nie jest rzeczą łatwą, jednak jest to sprzęt,

Koszenie trawy wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Dzięki wspaniałym kosiarkom, które oferują nam producenci, pozbywanie się nadmiaru trawy może stać się np. ciekawym sposobem na odstresowanie. W niniejszym poradniku prezentujemy informacje, które powinny pozwolić wam wybrać idealną kosiarkę.