Skuteczne i bezpieczne 
preparaty przeciw poceniu


Ochrona przed potem jest istotnym elementem codziennej higieny, zwłaszcza w okresie letnim. Poszukujemy kosmetyków, które łączą w sobie zapobieganie przykrej woni, pielęgnację oraz doskonały zapach. Wielu z nas bagatelizuje jednak kwestię bezpieczeństwa używania antyperspirantów i dezodorantów. Wobec tego, po jakie preparaty sięgać, aby mieć pewność, że poza skutecznym działaniem są nieinwazyjne dla naszego zdrowia? Jak samodzielnie przygotować naturalne dezodoranty i antyperspiranty?

Antyperspirant, a dezodorant. W czym tkwią różnice?

Współcześnie wśród kosmetyków zapewniających ochronę przeciw poceniu możemy wprost przebierać, powstają coraz to nowsze preparaty o różnych konsystencjach i sposobach aplikacji. Antyperspiranty i dezodoranty są też dostosowywane do indywidualnych potrzeb konsumentów, pełniąc np. funkcje pielęgnacyjne. Jednak, czym różnią się od siebie te dwa rodzaje kosmetyków? Kto powinien sięgnąć po dezodorant, a dla kogo przeznaczone są antyperspiranty?

Antyperspirant, a dezodorant. W czym tkwią różnice?

Współcześnie wśród kosmetyków zapewniających ochronę przeciw poceniu możemy wprost przebierać, powstają coraz to nowsze preparaty o różnych konsystencjach i sposobach aplikacji. Antyperspiranty i dezodoranty są też dostosowywane do indywidualnych potrzeb konsumentów, pełniąc np. funkcje pielęgnacyjne. Jednak, czym różnią się od siebie te dwa rodzaje kosmetyków? Kto powinien sięgnąć po dezodorant, a dla kogo przeznaczone są antyperspiranty?

Dezodoranty to środki, które mają na celu przede wszystkim zapewnienie uczucia świeżości i ładnego zapachu. Dostępne są w różnych formach, od których zależny jest sposób ich aplikowania: w kulkach, chusteczkach, sprayach oraz sztyftach. Jedyną substancją bakteriobójczą, jaką zawierają dezodoranty, jest alkohol etylowy, który w minimalnym stopniu niszczy drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu potu. Ze względu na niewielką ilość substancji hamujących aktywność gruczołów potowych działanie dezodorantów jest bardzo delikatne, a co najważniejsze — krótkotrwałe. Zamiast ograniczać pocenie, maskują jedynie jego nieprzyjemne efekty. Z tego powodu sięganie po dezodoranty zaleca się osobom, które nie mają problemu z nadmierną potliwością, a chcą jedynie uzyskać efekt odświeżenia i przyjemnego zapachu.

Antyperspiranty są przeznaczone dla osób, które borykają się z wyraźną skłonnością do nadmiernego pocenia. Ich działanie polega na ograniczaniu potliwości przez zwężanie ujść gruczołów łojowych. Najlepszy antyperspirant nie powinien jednak powodować zatkania gruczołu, a jedynie tymczasowe zmniejszenie jego czynności wydzielniczych. Dzięki temu antyperspiranty działają długotrwale i zdecydowanie bardziej skutecznie niż dezodoranty.

Skuteczność i bezpieczeństwo — dezodorant i antyperspirant bez aluminium


W ciągu ostatnich lat wokół środków przeciwko poceniu pojawiło się wiele kontrowersji związanych z bezpieczeństwem ich użytkowania. Badania dowiodły, że sole glinu (inaczej aluminium) stosowane do produkcji antyperspirantów i dezodorantów mogą kumulować się w organizmie, powodując różnego rodzaju schorzenia, np. zapalenie mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych, a nawet nowotwory i chorobę Alzheimera. Inne substancje, które podejrzewane są o szkodliwy wpływ na zdrowie, to parabeny, czyli środki konserwujące kosmetyki. Naukowcy sądzą, że mogą się one przyczyniać m.in. do powstawania raka piersi.

Choć przez długi czas antyperspiranty bez aluminium wydawały się niemożliwością, w odpowiedzi na zarzuty naukowców wielu producentów zmieniło formuły swoich kosmetyków, zastępując szkodliwe substancje zupełnie neutralnymi dla zdrowia komponentami. Najlepsze antyperspiranty i dezodoranty pozbawione aluminium zawierają przede wszystkim składniki pochodzenia mineralnego. Są nimi np. ałuny — mieszanki bezpiecznych dla ludzkiego organizmu soli. Choć w ałunie znajdziemy także sole glinu, ich ilości są porównywalne do tych w bardzo delikatnych dezodorantach, a zatem ich szkodliwość jest znacznie ograniczona. Naturalny antyperspirant z ałunem poza działaniem przeciwko poceniu wykazuje właściwości kojące i antybakteryjne. Mineralne kosmetyki na bazie ałunu to najlepszy antyperspirant także dla posiadaczy skóry wyjątkowo wrażliwej i alergicznej. Dodatkowo nie pozostawiają one widocznych śladów na ubraniach.

Innym zamiennym składnikiem, jaki znajdziemy w najlepszych antyperspirantach i dezodorantach bez aluminium pozbawionych soli glinu, jest alumina, inaczej mówiąc — korund. Substancja ta jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, a poza hamowaniem nadmiernej potliwości łagodzi podrażnienia, np. wywołane depilacją. Popularnym komponentem antyperspirantów jest także srebro koloidalne, cenione za właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Nadmierna potliwość a tryb życia


Pamiętajmy, że nawet najlepszy antyperspirant nie będzie w stanie zahamować naturalnych reakcji organizmu na nieprawidłową dietę, stosowanie używek czy brak aktywności fizycznej. Czynniki te mają bowiem duże znaczenie dla aktywności gruczołów potowych, które odpowiadają m.in. za usuwanie substancji zbędnych lub toksycznych. Dieta bogata w produkty wysoko przetworzone i nasycone konserwantami, picie alkoholu i palenie papierosów oraz zły poziom kondycji mogą sprawić, że nasz organizm będzie pocił się intensywniej, a pot zyska wyjątkowo nieprzyjemną woń. W takim przypadku naturalny antyperspirant i dezodorant bez aluminium nie ma szans na prawidłowe zadziałanie. Co istotne — u osób prowadzących zdrowy styl życia o dobrze zbilansowanej diecie pot wydzielany przez gruczoły łojowe jest często niemal bezwonny oraz bardziej skąpy.

Jak samodzielnie zrobić naturalny antyperspirant?

Antyperspirant powinien być skuteczny, ale i całkowicie bezpieczny dla naszej skóry i zgodny z jej naturą. Gwarancję bezpiecznej ochrony przeciw poceniu może nam zapewnić kosmetyk wykonany w stu procentach samodzielnie. Naturalne antyperspiranty możemy wykonać za pomocą składników dostępnych w… kuchni. Ich podstawą powinna być soda oczyszczona i mąka ziemniaczana, które absorbują pot i uniemożliwiają rozwijanie się bakterii na powierzchni skóry. Zmniejszenie aktywności gruczołów potowych zapewni nam antyperspirant bez aluminium z dodatkiem w postaci sproszkowanego ałunu lub korundu, które mimo zawartości minimalnych wartości soli glinu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Aby dopełnić naturalny antyperspirant bez aluminium, sodę i mąkę należy zmieszać z substancjami o działaniu kojącym (np. z masłem shea, masłem kakaowym, oliwą z oliwek), lekko podgrzanymi i doprowadzonymi do płynnej konsystencji. 

Jak wiadomo, najlepszy antyperspirant powinien łączyć skuteczność działania z miłymi doznaniami zmysłowymi. Twojemu naturalnemu antyperspirantowi ładny, orzeźwiający zapach zapewni kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego. Tak przygotowany domowy antyperspirant bez aluminium należy dokładnie wymieszać i pozostawić do ostygnięcia. Naturalne antyperspiranty wykonane tym sposobem przyjmą formę zastygłej masy, którą powinniśmy nakładać na ciało jak balsam.

Domowy naturalny dezodorant


Także wtedy, kiedy nie borykamy się z problemem nadmiernego pocenia, za pomocą domowych sposobów możemy wykonać kosmetyk, który zapewni nam wyjątkowe uczucie świeżości. Dezodorant bez aluminium od wykonanego samodzielnie antyperspirantu będzie różnił się przede wszystkim całkowitym brakiem obecności soli glinu; do jego przygotowania nie powinniśmy zatem stosować ałunu czy korundu. Ponadto w naturalnym dezodorancie na pierwszy plan powinien wyjść przede wszystkim zniewalający zapach. Aby przygotować prosty dezodorant bez aluminium, do sody oczyszczonej, mąki ziemniaczanej oraz składnika pielęgnacyjnego o tłustej konsystencji dodaj kilka kropel olejku eterycznego. Doskonałym sposobem na zapewnienie twojemu naturalnemu dezodorantowi nie tylko pięknego zapachu, lecz także dodatkowych właściwości bakteriobójczych jest sięganie po olejki cytrusowe, np. mandarynkowy czy grejpfrutowy.  Dezodorant bez aluminium z zawartością cytrusów wyeliminuje drobnoustroje oraz zapobiegnie ich ponownemu rozwojowi. Tak przygotowany domowy naturalny dezodorant zapewni ci odświeżenie i pewność, że zapewniasz swojej skórze pielęgnację w stu procentach zgodną z jej naturą.

Pilne czytanie składów INCI na etykietach środków przeciw poceniu wystarczy, aby wybierać kosmetyki skuteczne, a zarazem bezpieczne. Dezodoranty i antyperspiranty bez aluminium bez wątpienia powinny stać się obiektem zainteresowań wszystkich tych osób, którym zależy na bezpieczeństwie i pewności.


Podobne artykuły