Data modyfikacji:

Sposoby na zamarznięte szyby i zamki w aucie

Zamarznięte szyby, drzwi i zamki w samochodzie — co bardziej denerwuje? Pozostawimy to pytanie otwarte i przejdziemy do sposobów, które pozwolą Ci z tym walczyć. To bowiem typowa jesienno-zimowa zmora wszystkich kierowców. Jeśli masz dość codziennego skrobania szyb, skorzystaj z naszych porad. Niektóre z nich są wyjątkowo proste.

Dlaczego szyby zamarzają?


Dlaczego na szybach tworzy się często grubsza pokrywa lodu niż na karoserii? Odpowiedzi należy szukać w różnicach temperatur pomiędzy wnętrzem samochodu a otoczeniem. Rozgrzane szyby samochodu z łatwością roztapiają śnieg, jednak po wyjściu z auta, gdy wycieraczki już nie pracują, nadmiar wody nie jest odprowadzany. Zamarza on wówczas na szybie, tworząc skorupę. Na jej grubość wpływają m.in. zanieczyszczenia na szybie. Brudna szyba zatrzyma więcej wody. 

Warstwa lodu może się zaś powiększać, gdyż zamarznie na niej osadzająca się wilgoć z powietrza. Mocne nagrzanie w samochodzie wieczorem nie sprawi więc, że rankiem pokrywa lodu będzie mniejsza — wręcz przeciwnie. To dlatego w nowoczesnych samochodach stosuje zimny nawiew na  szyby i gorący na stopy. 

Skuteczne sposoby na zamarznięte szyby


Jak skutecznie poradzić sobie z zamarzniętymi szybami? Najtańszym, acz najbardziej uciążliwym sposobem jest użycie zwykłej skrobaczki do szyb. To żmudne zajęcie, więc ułatw je sobie za pomocą skrobaczki z długą rączką (dzięki niej nie pobrudzisz ubrań) oraz zmiotką do zgarniania śniegu. W awaryjnej sytuacji możesz zaś użyć plastikowej karty lojalnościowej, której i tak nie używasz. Z pewnością masz taką w portfelu.

Innym sposobem na zamarznięte szyby jest zastosowanie odmrażacza do szyb w sprayu lub atomizerze. Najlepiej nadaje się do niewielkich powłok lodu, które rozpuści w kilkadziesiąt sekund. Poradzi sobie jednak i z grubszą taflą, jednakże potrwa to odpowiednio dłużej. W tym czasie możesz jednak ukryć się w samochodzie przed wiatrem i zimnem. Po odczekaniu kilku minut lód się rozpuści i będzie można zebrać go szczotką lub skrobaczką. Zaletą odmrażaczy jest to, że nie porysujesz szyby ani nie uszkodzisz uszczelek. Tanie odmrażacze do szyb mogą jednak pozostawić smugi.

Zamarznięte zamki i drzwi? Żaden problem


Nieco bardziej stresującym wyzwaniem są dla kierowcy zamarznięte zamki i drzwi. W wyjątkowych sytuacji mogą uniemożliwić dostanie się do wnętrza, dopóki nie zmieni się pogoda. Jak poradzić sobie z zamarzniętym zamkiem? Choć rozgrzanie zamka zapalniczką może być skuteczne, jest przy tym ryzykowne. Jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzeniem samochodu, miej przy sobie odmrażacz do zamków. Niewielka puszka bez problemu zmieści się w kurtce lub torbie, a może wybawić z tarapatów.

Więcej problemów mogą przysporzyć zamarznięte drzwi. Przede wszystkim nie ma sensu się z nimi siłować. Efektem tego jest najczęściej wyrwana uszczelka drzwi lub złamana klamka. Zamiast tego, sprawdź czy da się otworzyć pozostałe drzwi. Wsiądź do samochodu przez drzwi pasażera, a po dojechaniu na miejsce ustaw samochód na słońcu. Po kilku chwilach, gdy karoseria auta się nagrzeje, drzwi powinny odpuścić. Pamiętaj jednak, by zabezpieczyć je, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Zamarznięte szyby od środka — co robić?


Czasem może zdarzyć się tak, że szyby zamarzną także od wewnątrz. To skutek nagromadzenia wilgoci we wnętrzu auta. Jej oznaką są także notorycznie zaparowane szyby w samochodzie. Skondensowana para wodna osadza się wówczas na szybach od wewnątrz, a następnie zamarza. Generuje to spory problem, bowiem topniejący lód może uszkodzić wrażliwą elektronikę znajdującą się pod deską rozdzielczą.

Jak poradzić sobie z szybami zamarzającymi od wewnątrz? Przede wszystkim należy osuszyć wnętrze samochodu i pozbyć się zbędnych elementów, które je zbierają: miękkich dywaników, poduszek, koców czy narzut. Ponadto warto używać… klimatyzacji! Oprócz opcji chłodzenia klimatyzacja mocno osusza powietrze. To dlatego latem wiele osób boryka się z przesuszonymi śluzówkami.

Zabezpiecz się na przyszłość

Zamiast leczyć, zapobiegaj. Problem zamarzniętej szyby zniknie, jeśli zabezpieczysz ją osłoną na przednią szybę lub pokrowcem. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie ogrzewania postojowego. Wystarczy włączyć je na kilka minut przed wyruszeniem w trasę, by cieszyć się odmrożoną szybą, rozgrzanym silnikiem i ciepłym wnętrzem auta. Na koniec pozostawimy najbardziej oczywisty sposób — ogrzewany garaż.

Jak zaś zabezpieczyć się przed zamarzającymi zamkami i drzwiami? W pierwszym przypadku warto skorzystać z preparatów wypierających wodę (np. WD-40). Uszczelki drzwi zabezpieczysz natomiast za pomocą preparatu w sztyfcie na bazie sylikonu. Zapobiega on zamarzaniu uszczelek i jest w tym naprawdę skuteczny. Pamiętaj jednak, by co jakiś czas nakładać go ponownie.

Problemy związane z mrozem, śniegiem i lodem nie są przyjemne, ale przygotowując się zawczasu, wyeliminujesz część z nich. To nie duży koszt, a pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo nerwów. Zrób to zanim jeszcze przyjdą minusowe temperatury.