Sprawdzone sposoby na zmęczone oczy

Wiele godzin spędzonych przed komputerem, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nieprawidłowe oświetlenie czy zadymione pomieszczenia – to jedynie kilka czynników, szkodzących twoim oczom. Mogą one powodować zaczerwienienie, ból i suchość oczu, a nawet niewyraźne widzenie. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji?


Naturalne metody, które poprawią komfort widzenia

Okłady z rumianku

Złagodzą ból, opuchliznę i zmniejszą stan zapalny. Można je stosować łagodząco na podrażnione oczy lub wspomagać nimi leczenie przy zapaleniu spojówek.

Łyżkę koszyczków rumianku zalej jedną szklanką gorącej wody. Przykryj talerzykiem i parz przez około 15 minut. 

Następnie zamocz w naparze gaziki i połóż je na zamknięte oczy. Taki okład pozostaw na 20 minut.

 

Plasterki ogórka 

Podkrążone i opuchnięte oczy je uwielbiają. Ten zabieg nawilża i rozjaśnia skórę. Pokrój świeżego ogórka w plastry. 

Pamiętaj, aby był dokładnie umyty i schłodzony. Nie musisz go obierać. Połóż je na opuchnięte powieki i pozostaw na 10 minut.

 

Gimnastyka oczu

Coś dla osób wpatrujących się w monitor przez dłuższy czas. Można ją wykonywać w każdym miejscu, najlepiej podczas przerw w pracy.
 
Gimnastykę oczu należy robić regularnie, kilka razy w ciągu dnia. Powinno się być wtedy całkowicie odprężonym. Wyobraź sobie lub rysuj przed sobą, przewróconą dużą cyfrę osiem, lub duże koło.
 
Prowadź wzrok po obwodzie figury, kilka razy w jedną stronę i kilka razy w drugą stronę. Możesz również obrysowywać dowolny przedmiot znajdujący się przed tobą lub po prostu kierować wzrok w górę, w dół, w prawo i w lewo.
 
Odpoczynek dla oczu, skupionych przez długi czas na ekranie komputera, daje patrzenie w dal.

Aby je nawilżyć, należy szybko mrugać przez kilka sekund.
Pamiętaj, aby podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze, robić co godzinę chociaż 5 minut przerwy.


Produkty dla twoich oczu

Krople do oczu 

W sytuacji, gdy masz zaczerwienione, suche oczy, albo kiedy dręczy cię uczucie ciała obcego pod powiekami  - krople przynoszą niesamowitą ulgę. 

Działają błyskawicznie. Rzadko zawierają substancje konserwujące, ale warto to sprawdzić przed dokonaniem zakupu. 

Konserwanty mogą niestety  działać drażniąco na oczy. W składzie kropli możemy dodatkowo znaleźć świetlik, rumianek czy zieloną herbatę.


Nawilżacz powietrza 

Kiedy naturalne metody nie są w stanie sprostać wyzwaniu, a problem utrzymuje się przez dłuższy czas,  warto zająć się przyczyną zmęczonych i podrażnionych oczu.

Bardzo często przyczyną okazuje się być wysuszone powietrze przez ogrzewanie lub klimatyzację. Warto wtedy zakupić urządzenie, które zadba o odpowiedni poziom nawilżenia.

W nowoczesnych nawilżaczach możemy sami kontrolować poziom nawilżenia. Są one funkcjonalne i bardzo ozdobne.

Podobne artykuły