Sprawdzone sposoby na owady


Czas letniej beztroski często zakłócają nam małe, niesympatyczne zwierzątka. Warto się przygotować na wakacyjną inwazję insektów i mieć na nie skuteczny odstraszacz, a naszym czworonogom zafundować obrożę przeciw kleszczom. W tym artykule znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów na owady w domu i nie tylko.

 

Podręczne preparaty na kleszcze i komary

Lato sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Sposobów na spędzenie wolnego czasu jest wiele, a wszystkie narażają nas na zwiększoną styczność z owadami.

O ile same komary są najzwyczajniej w świecie irytujące, o tyle kleszcze bywają naprawdę niebezpieczne. W przypadku tych drugich profilaktyka jest wskazana. Co więcej, w tym roku specjaliści silnie apelują o wzmożoną ostrożność w przypadku kleszczy, które można spotkać nawet w kilkunastocentymetrowych trawach.

Aby skutecznie wystrzegać się owadów, do wycieczkowego plecaka zawsze warto wrzucić podręczny odstraszacz na komary i preparat przeciw kleszczom. Dla wzmożenia ochrony warto zaopatrzyć się w specjalne opaski, które również skutecznie odstraszają insekty.

Żaden preparat nie jest w stanie ich stuprocentowo przechytrzyć, ze względu na niewielkie rozmiary szkodników. Dlatego zawsze po powrocie z wyprawy na świeżym powietrzu watro dokładnie obejrzeć swoje ciało, szczególnie pod kątem obecności kleszczy. 

Uwaga!
 Kiedy okaże się, że mały czarny delikwent ulokował się na naszej skórze - najlepiej od razu zwrócić się do lekarza. Domowe sposoby “na masło” są poddawane wątpliwości, a z kleszczowymi konsekwencjami nie ma żartów!

Sposoby na owady w domu

Po dłuższym czasie spędzonym na świeżym powietrzu każdemu należy się relaks przed telewizorem. Ciepło, spokój, orzeźwiająca lemoniada i… bzyczenie.

Tak, tak nieproszeni goście bardzo chętnie wlatują do naszych czterech kątów. Choćby cały dzień okna były pozamykane zawsze znajdzie się kilka krwiożerczych cwaniaczków, którzy wtargną do naszego pokoju bez zaproszenia.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na owady w domu są moskitiery. Siatki umieszczone na drzwiach i oknach stanowią świetną barierę dla komarów i innych insektów.

Dobrze zamontowana moskitiera jest szczelna i nie blokuje dostępu świeżego powietrza. Zawsze warto wybrać ciemniejszy kolor siatki na owady, ponieważ nie odznacza się ona tak bardzo jak biała.

Z kolei dobrze usytuowane niewielkie lampy owadobójcze przed posesją potrafią wabić szkodniki niewidzialnym promieniowaniem jeszcze zanim znajdą się w naszym domu.
Insekty potrafią być jednak przebiegłe. Nawet najszczelniejsze moskitiery i odstraszacze owadów nie są w stanie uchronić nas przed wszystkimi bzyczącymi przyjaciółmi. 

Wówczas należy sięgnąć po bardziej radykalne środki. Jednym ze skutecznych, choć mało popularnych rozwiązań jest zamontowanie lampy na owady bezpośrednio w pokoju.

Ta jednak często zaburza kompozycje wnętrzarskie i sprawia, że czujemy się niekomfortowo. Z drugiej strony może się ona znakomicie sprawdzić w domkach letniskowych lub przyczepach kempingowych.

Innym sprawdzonym sposobem na owady są elektrofumigatory, czyli tzw. wtyczki na komary. Uwalniają one specjalny środek do powietrza, który trzyma je daleko od nas. Podobne działanie mają płytki na insekty, ale tych nie podłączamy do prądu.

Jak skutecznie odstraszyć owady w ogrodzie?

Letnie grillowe wieczory spędzone w ogrodzie, to świetny przepis na udany czas ze znajomymi. Zorganizowane ataki komarów i innych insektów potrafią jednak uprzykrzyć nawet najmilsze chwile.

W tym przypadku warto użyć specjalnych odstraszaczy na komary i kleszcze. Możemy również zabezpieczyć się tzw. spiralami przeciw nieznośnym szkodnikom.

Taka spirala pali się przez kilka godzin uwalniając środek odstraszający owady. Dla ludzi nie jest on ani szkodliwy, ani uciążliwy. Jest odczuwalny, ale na pewno mniej niż niejedna rozpałka do grilla!

Ekstremalnym zabezpieczeniem jest również pawilon z moskitiery. Jest to jednak rozwiązanie absolutnie radykalne pod względem estetycznym z punktu widzenia aranżacji naszego ogrodu, choć na pewno o wiele skuteczniejszym.
P.S. Podczas wakacyjnej beztroski pamiętajmy o naszych czworonożnych podopiecznych. Im owady przeszkadzają tak samo jak nam, a o wiele trudniej jest się podrapać psu czy kotu! Szczególnie przydatna może się okazać obroża przeciw kleszczom.


Aleksandra Chojenta

Psychologia pozytywna doprawiana szczyptą jazzu i bossa nova, to mój przepis na udany dzień za dniem. Bacznie obserwując przestrzeń piszę o ludziach i o świecie. Krytykuję, hiperbolizuję, bawię się słowem i nieustannie uczę. Otwarte oczy, otwarty umysł i radość z "drobnostek, od których zależy doskonałość".

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły