Data publikacji:

Strój i akcesoria do jazdy konnej. Jaki sprzęt dla początkujących? Jaki dla zaawansowanych?

Jazda konna to doskonały sport dla każdego. Można go uprawiać już od najmłodszych lat. Do jego głównych zalet należy możliwość nawiązania interakcji ze zwierzęciem, kontakt z przyrodą, korzystny wpływ na zdrowie i kondycję. Jak wybrać najważniejsze akcesoria do jazdy konnej oraz strój? Sprawdź, jaki sprzęt i akcesoria kupić, gdy dopiero zaczynasz jeździć konno, a na co postawić, gdy masz już doświadczenie w siodle.

Bryczesy dla jeźdźców:

Sprzęt jeździecki dla początkujących

Jazda konna jest idealnym zajęciem dla dzieci i młodzieży. Rozwija koordynację ruchową, sprawność, szybkość. Ponadto jazda konna przyczynia się do dbania o właściwą postawę i o zdrowie kręgosłupa. Dziecko ma możliwość obcowania ze zwierzętami, uczy się odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za konia. Odwiedzając stadninę koni dziecko spędza też czas z rówieśnikami.

Jeśli więc chcesz wysłać swoją pociechę na pierwszą jazdę konną to zapewne zastanawiasz się jak przygotować dziecko do pierwszych lekcji. Okazuje się, że specjalistyczna odzież czy sprzęt jeździecki na początku drogi wcale nie są konieczne. Już same lekcje nie należą do tanich, wiec nie daj się namówić dziecku na drogie wyposażenie, chyba, że możesz sobie pozwolić na takie wydatki.

Strój do jazdy konnej dla amatorów


Podstawą są wygodne buty do jazdy konnej z wyższą cholewką, przy czym nie musisz się decydować od razu na buty specjalistyczne. Priorytetem jest też bezpieczeństwo, a więc zadbaj by twoje dziecko miało toczek czyli ochronny kask na głowę i ewentualnie kamizelkę ochronną, która ochroni kręgosłup w razie upadku. Być może w wybranej przez Ciebie stadninie można te rzeczy wypożyczać na czas lekcji, wtedy nie będzie konieczności kupowania toczka i kamizelki.

Ubrania dopasuj do pogody, jednak pamiętaj, by spodnie były w miarę przylegające, nie odsłaniały skóry i nie miały twardych szwów, bo wtedy łatwo o otarcia. Góra nie powinna z kolei krępować ruchów i powinna zapewniać komfort termiczny.

Rady te doskonale sprawdzą się też w przypadku początkujących dorosłych. Być może rozpoczniecie naukę jazdy konnej całą rodziną? To coś co na pewno wzmocni wasze więzi i pozwoli więcej czasu spędzać razem.

Jaki sprzęt do jazdy konnej dla zaawansowanych?

Jeśli dużo czasu poświęcasz na jazdę konną, to przydadzą Ci się bryczesy, które zapewnią maksimum wygody podczas jazdy w siodle. Warto też zakupić sztyblety do jazdy konnej lub też oficerki do jazdy konnej, w zależności od tego co dla nas będzie wygodniejszą opcją. Dobrze jest wypróbować także czapsy i sztylpy.

Producenci dostarczają różnorodne rozwiązania, warto więc dokładnie przyjrzeć się dostępnym produktom i wybrać tą opcję, która będzie dla nas najlepsza. Poza obuwiem, szczególnie jesienią i zimą dobrze jest nosić bieliznę termoaktywną. Podobnie jak w trakcie uprawiania każdego innego sportu bielizna termoaktywna zapewni komfort termiczny zapobiegając jednocześnie przegrzaniu i poceniu się. Przyda Ci się też wygodna kurtka do jazdy konnej.

Sprzęt jeździecki

Aby zapewnić sobie maksymalny komfort jazdy na koniu, a tym bardziej posiadając własnego wierzchowca należy zakupić sobie wygodne siodło i czaprak.

Wypróbuj różne modele i dopasuj do siebie takie, które będzie ci najbardziej odpowiadać, również biorąc pod uwagę styl jazdy. Warto wiedzieć, że w sklepach jeździeckich są dostępne fajne siodła z kolorowymi czaprakami dedykowane dzieciom.

Dobrze jest też mieć własny palcat, który będzie dobrze leżał nam w dłoni.

Zawody jeździeckie

Wraz z nabywaniem biegłości w jeździe konnej, może się wam zamarzyć profesjonalna jazda i udział w zawodach. Wtedy konieczne będzie wyposażenie się w profesjonalną odzież konkursową. Jak zapewne wiesz jazda konna to bardzo elegancki sport, dlatego zarówno koń jak i jeździec muszą się prezentować doskonale.

W sklepach jeździeckich można kupić odpowiednie koszule i bluzy, bryczesy damskie i męskie, fraki z eleganckim haftem i szykownymi welurowymi wstawkami, marynarki, rajtroki, jak również plastrony, rękawiczki i inne elementy ubioru.

Ile kosztuje posiadanie własnego konia?

Jeśli zdecydujesz się na zakup własnego konia to przygotuj się na duże wydatki. Zakup wierzchowca, jego utrzymanie i opieka nad nim, własna stajnia lub wynajem miejsca w pensjonacie dla koni to spore koszty. Do tego dochodzi cała lista potrzebnych rzeczy – siodło, ogłowie, derki, kantary, lonże, ochraniacze, akcesoria do czyszczenia i pielęgnacji to tylko początek.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo