Data modyfikacji:

Sukienka do biura - co założyć, żeby wyglądać profesjonalnie?

Dress code to uniwersalny zestaw reguł, dzięki którym ubierzesz się stosownie do sytuacji. Nawet jeśli pracujesz w biurze, twoja garderoba nie musi być pełna bezkształtnych mundurków w nietwarzowych odcieniach. Poznaj kilka zasad ubioru, których należy przestrzegać w środowisku biznesowym i dowiedz się, jak wybrać sukienkę do pracy.

Sukienki do pracy w biurze - długość, kolorystyka, fason

Wybierając sukienki do biura, nie możesz zapominać o kilku ważnych zasadach:
  1. Długość sukienki nie powinna być krótsza niż do kolan.
  2. Odsłonięty dekolt nie wchodzi w rachubę.
  3. Sukienka powinna zakrywać twoje ramiona, chyba że masz na sobie dodatkowo okrycie wierzchnie, którego nie zamierzasz zdejmować.
Klasyczne kroje sprawdzą się w każdej sytuacji, dlatego też absolutnym must have twojej szafy powinna być sukienka ołówkowa czy też kopertowa. Zapomnij o sztucznych, "nieoddychających" materiałach - te mogą być powodem przykrych niespodzianek w sytuacjach stresowych, a tych przecież w biznesie nie brakuje. Wybieraj materiały lekkie i przyjazne dla twojej skóry. Zwróć uwagę również, aby nie były zbyt elastyczne, ponieważ mogą przesadnie eksponować twoją figurę.

W obszarze kolorystyki stawiaj na czernie, brązy, granaty i szarości. W miesiącach letnich możesz sięgnąć dodatkowo po beże i pastele. Zrezygnuj natomiast ze wszystkiego, co błyszczące. Cekiny i frędzle sprawdzą się zdecydowanie lepiej podczas sobotniej imprezy w klubie.

Business formal, business casual i smart casual

Eleganckie sukienki to wbrew pozorom pojęcie bardzo ogólne. W świecie biznesu mówimy bowiem o trzech kryteriach stylizacji: business formal, business casual i smart casual.

1. Business formal

To najbardziej oficjalny styl Jeśli właśnie taki dress code został Ci narzucony, powinnaś postawić na klasyczne kroje i nie możesz sobie pozwolić na żadne odstępstwa.

2. Business casual

Styl business casual pozwoli Ci na więcej swobody - możesz zostawić żakiet w domu i wybrać sukienkę w delikatny wzór.

3. Smart casual

Znacznie większą dowolność daje Ci natomiast styl zwany smart casual. Tu materiał może być lżejszy, a kolorystyka odbiegać od sztywnych ram szarości i czerni. Sukienka nieco powyżej kolana też nikogo nie będzie razić, ale mini lepiej zakładaj po pracy.

Klasyczne sukienki - czy aby dla wszystkich?

Jeśli wykonujesz zawód kreatywny, możesz pozwolić sobie na znacznie więcej. Podobnie sytuacja wygląda wtedy, kiedy nie masz bezpośrednio do czynienia z klientami. Pamiętaj jednak, aby przesadnie nie eksperymentować ze swoimi stylizacjami. Praca nie jest najlepszym miejscem na eksperymenty modowe. Ekstrawaganckie kroje i kolory mogą nie przypaść do gustu twojemu szefowi. Chcesz zaryzykować? OK, ale nie mów, że nie ostrzegaliśmy.

Bo diabeł tkwi w szczegółach

Z racji tego, że sukienki do pracy zazwyczaj mają bardzo proste kroje i stonowane kolory, uzupełnij swoją stylizację o odpowiednie dodatki. Delikatna biżuteria, która nie rzuca się w oczy, świetnie dopełni codzienny strój. Nie zapomnij również o zegarku, który może okazać się bardzo pomocny podczas wszelkiego typu spotkań biznesowych. No i oczywiście torebka - centrum kobiecego wszechświata. W tym obszarze dobrze będzie widziana klasyczna aktówka, która pomoże Ci utrzymać dokumenty w jak najlepszym porządku.

Jak ożywić etykietę ubraniową?

Szary nie jest twoim kolorem? Sukienka ołówkowa podkreśla kilka kilogramów nadwagi, a elegancka aktówka w żaden sposób nie jest w stanie pomieścić wszystkich niezbędnych akcesoriów? Spróbuj naciągnąć kilka norm ubioru! W jaki sposób się do tego zabrać? Prześledź stylizacje z seriali, przejrzyj modowe czasopisma i kilka internetowych portali. Śledź trendy, poszukuj nowych rozwiązań i w ten sposób wypracuj swój własny styl biznesowy. Delikatna falbanka w sukience ołówkowej? Pasek w odważniejszym kolorze? Czasami naprawdę nie trzeba wiele, aby zacząć uśmiechać się do swojego porannego odbicia w lustrze i z przyjemnością iść do pracy, wiedząc, że wygląda się naprawdę dobrze.

Ostatnio coraz więcej firm odchodzi od rygorystycznych zasad dress code'u, zwiększając tym samym dowolność codziennego ubioru do pracy. I dobrze.