Data modyfikacji:

Szkocja najpiększniejszym krajem na świecie?

Tak przynajmniej wynika z głosowania przeprowadzonego przez RoughGuides, brytyjskiego wydawnictwa turystycznego znanego na całym świecie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, dlaczego to Szkocja wygrała w plebiscycie na najpiękniejszy kraj świata oraz jakie inne kraje stanęły na podium, przeczytajcie koniecznie poniższy artykuł!

Plebiscyt na najpiękniejszy kraj na świecie

RoughGuides wydali przewodniki po ponad 120 krajach świata i dobrze znają się na tym, o czym piszą. Na ich stronie internetowej można było zagłosować na najładniejszy kraj świata, a oddać głos mógł każdy. 

Wszystkie kraje świata uczestniczyły w głosowaniu, żaden nie został pominięty. Poniżej znajdziecie wyniki i dowiecie się, jakie najpiękniejsze kraje znalazły się u szczytu głosowania. Konkurencja zatem była niemała, ale udało się wyłonić 20 zwycięzców. Uwzględnij te kraje w swoich planach wakacyjnych na przyszły rok!

Najpiękniejszy kraj świata – Szkocja

To właśnie Szkocja zwyciężyła we wspomnianym głosowaniu i może poszczycić się mianem najpiękniejszego kraju na świecie. Z pewnością przyniesie to wiele korzyści dla turystyki w przyszlym roku, a my gratulujemy wygranej, gdyż jest za co.

Nie ma się czemu dziwić – Szkocja rzeczywiście jest piękna. Mało który kraj może poszczycić się ładną przyrodą, a i miasta nie mają sobie nic do zarzucenia. Nawet słynna brytyjska pogoda nie przeszkadza w docenianiu piękna tego kraju. A co dokładnie warto zobaczyć w najpiękniejszym kraju świata?

Dolina Glen Coe

Glen Coe to dolina w szkockim Highlands, położona wśród malowniczych gór i wyrzeźbiona przez lodowiec. Mieści się tu mała miejscowość Glencoe, położona nad jeziorem Loch Leven. Glen Coe możecie kojarzyć z filmu „Skyfall”. To tam była kręcona jedna ze scen.

Wyspa Arran

Nazywana niekiedy „małą Szkocją”, lub „Szkocją w pigułce”, gdyż znajdziemy na niej wszystko to, co w „dużej” Szkocji – morze, góry, lasy, urocze miejscowości i rozległe polany. Nie zapomnijcie odwiedzić fabryki czekolady. Arran jest idealna do rowerowych wycieczek.

Zamek w Edynburgu

Stolica najpiękniejszego kraju na świecie, czyli Edynburg, ma wiele do zaoferowania turystom. Warto zabłądzić w wąskich uliczkach, zajrzeć do jednego z setek pubów, czy też odwiedzić małe księgarnie. Można tu również dobrze zjeść (warto spróbować narodowej potrawy – haggis), ale przede wszystkim nie zapomnijcie wejść na zamek górujący nad miastem. To jeden z niewielu zamków na świecie, które nadal mają własny garnizon wojskowy.

Najpiękniejsze kraje na świecie – podium

Już wiecie, że pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy kraj świata zajęła Szkocja. A co w takim razie znalazło się na kolejnych miejscach? Konkurencja nie była łatwa.

Numer dwa na liście najpiękniejszych krajów na świecie to Kanada. Wysoka pozycja na liście również nie powinna nikogo dziwić. Ta rozległa kraina również oferuje rozrywkę dla każdego. Przede wszystkim jednak nie można nie wspomnieć o rozległych, dzikich terenach, potężnych masywach górskich i lasach, w których można błądzić tygodniami i nie spotkać żywego ducha.

Drugi najpiękniejszy kraj na świecie to istny raj dla wędrowników, górołazów i wszystkich tych, którzy kochają dziką naturę. Ale nie tylko – w Kanadzie znajdziemy również piękne miasta, w których można się zatracić i nie chcieć opuszczać tego państwa nigdy.

Trzecie miejsce w plebiscycie na najpiękniejszy kraj świata należy do Nowej Zelandii. Możemy się tylko zastanawiać, dlaczego tak daleko od pierwszego miejsca? Konkurencja jednak była rzeczywiście mocna.

Po raz kolejny musimy zachwycić się nad pięknem natury Nowej Zelandii. Jeżeli nigdy nie oglądaliście zdjęć czy też filmów z tego kraju to koniecznie musicie nadrobić. Dla tych pięknych widoków warto obejrzeć serial „Tajemnice Laketop”, który kręcony był właśnie w Nowej Zelandii.

Poza podium – pozostałe najpiękniejsze kraje świata

Ciekawi was, kto znalazł się tuż poza podium, zaraz za Szkocją, Kanadą i Nową Zelandią? RoughGuides przedstawiło top 20 najpiękniejszych krajów świata. Oto kolejni zwycięzcy:

Miejsce 4 – Włochy. Drugi europejski kraj na liście najładniejszych państw świata. Włochy zdecydowanie wygrywają urokliwymi miasteczkami porozsiewanymi po całym kraju. Innych z kolei fascynuje bogata historia Włoch i temperament mieszkańców. Wysokie miejsce zdecydowanie zasłużone.

Pierwszą piątkę zamyka Republika Południowej Afryki, jedyne afrykańskie państwo, które dostało się na listę top 20 najpiękniejszych krajów świata. RPA może poszczycić się wspaniałą florą i fauną nie spotykaną nigdzie indziej na świecie.

Dalej lista prezentuje się następująco:
6. Indonezja
7. Anglia
8. Islandia
9. USA
10. Walia
11. Słowenia
12. Meksyk
13. Indie
14. Finladnia
15. Szwajcaria
16. Peru
17. Norwegia
18. Irlandia
19. Chorwacja
20. Wietnam

Polska niestety nie znalazła się w rankingu. Uważamy jednak, że również nasza ojczyzna powinna wliczać się w listę najpiękniejszych krajów świata. W myśl zasady „cudze chwalicie – swego nie znacie” warto zaopatrzyć się w przewodnik po Polsce i wykorzystywać weekendy na zwiedzanie naszego kraju.
Tekst: Jakub Spiryn