Data modyfikacji:

Sztuka tego, jak podlewać storczyki i najważniejsze sekrety ich opieki

Istnieje wiele roślin doniczkowych wartych uwagi, ale to właśnie Storczyki (Orchis L.) skradły nasze serca. Królują na parapetach, blatach, stołach i wszędzie tam, gdzie je tylko gospodyni domu przeniesie. Swoją obecnością zdobią niemal każdy kąt. Mało tego, okazały się być prezentem idealnym na każdą okazję.

źródło: pixabay.com

Sekret  1 — jak podlewać storczyki, to znaczy sprawiać im przyjemność

Wydawałoby się, że każdy potrafi dbać należycie o swoje "kwiatuszki" na parapecie...
do czasu, kiedy nie dostanie na urodziny storczyka.
Szereg obserwacji dotyczących kondycji rośliny, kilka dni po tym wydarzeniu, utwierdza w fakcie, że tego, jak pielęgnować storczyki trzeba po prostu się nauczyć.
Miejsce życia storczyka powinno być na pewno odpowiednio naświetlone (preferujemy okno wschodnie). Latem nie wystawiaj rośliny na działanie palących promieni słonecznych.
Już teraz pewnie zauważyłeś, że jeśli nie dowiesz się tego, jak dbać o storczyki, Twoja roślinka będzie miała prawdopodobnie małe szanse na przetrwanie.
Roślina wprost magiczna, dlatego też wymaga odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak podlewanie storczyków powinno wyglądać. Najbardziej lubi, jak pozostawiamy doniczkę w naczyniu lub wannie z wodą na tak długi czas, aż jej podłoże w całości zostanie nawodnione. Uważaj z każdorazową kąpielą wodną, żeby nie przelać rośliny. W innym wypadku korzenie obrosną glony.
Sama woda powinna mieć temperaturę pokojową. Całe przedsięwzięcie wykonuj rano.
Ciekawostką dotyczącą tego, jak podlewać storczyki jest to, że uwielbiają one deszczówkę z obszarów mało zanieczyszczonych.
Roślinę nawadniamy po tym, jak substrat, w której się znajduje, całkowicie ulegnie wyschnięciu (bywa, że zachodzi to po 3-16 dniach). Kompleksy odżywcze lubiane przez storczyki to na przykład  produkty firmy Floramix przeznaczone do uprawy wszystkich gatunków storczyków.

Sekret 2 — jak pielęgnować storczyki, to znaczy je pokochać

Zanim przejdziemy do tego jak przesadzać storczyki, kilka słów o ich pielęgnacji. Doniczka powinna być zupełnie przezroczysta lub lekko zabarwiona, aby korzenie mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Komfortowe i dużo łatwiejsze życie zorganizujesz mu wtedy, kiedy umieścisz obok niego "kolegów" o podobnych upodobaniach. Załóż arkusz uprawy, aby nie pomylić się w dokładności tego, jak indywidualnie pielęgnować storczyki (zakładając, że masz ich kilka egzemplarzy). Być może odmiana czy gatunek Twojej rośliny potrzebuje tzw. okresu spoczynku. Jeśli tak, dokonaj w związku z tym odpowiednich kroków (np. zmień temperaturę jej życia, wilgotność, natężenie światła). Przykładowym storczykiem, która wymaga dużo większej wiedzy na temat tego, jak dbać o storczyki jest Orchidea Vanda. Należy ją podlewać dość obficie. Ma szeroką paletę barw swoich kwiatów (od fioletowo-białej po żółtą). Obserwuj roślinę, czy aby nie dopadła ją choroba, a w razie czego reaguj. Popularnym środkiem do ochrony storczyków jest Biosept na odporność storczyków firmy TARGET.
źródło: stocksnap.io

Sekret 3 — jak dbać o storczyki, to na 100%

Skoro wiesz już, jak podlewanie storczyków powinno prawidłowo wyglądać, pora zdradzić kolejny sekret, który dotyczy tym razem informacji na temat tego, jak dbać o storczyki, aby żyło im się dobrze. Zakładając, że wybierzesz wariant żywego storczyka (do wyboru masz jeszcze kwiaty sztuczne, które idealnie sprawdzą w momencie, jak przesadzanie storczyków okaże się być Twoją słabą stroną...) warto zadbać o jego nawożeniu. Aby roślina mogła rozwijać się prawidłowo, powinieneś wyposażyć się w specjalistyczny preparat do nawożenia storczyków. Jednym z najlepszych na rynku jest produkt firmy AGRECOL o nazwie Orchid strong Odżywka do storczyków. Zasada nawożenia działa tak samo, jak suplementacja żywieniowa u człowieka — co za dużo, to nie zdrowo. Nie ma nic bardziej efektywnego, jak dbanie o storczyki za pomocą nawożenia, przeczytaj ze zrozumieniem ulotkę dołączoną do opakowania. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego, jak przesadzać storczyki zaraz po nawożeniu. Jeśli wciąż masz trudność z utrzymaniem w dobrym stanie fizycznym swojego storczyka, to proponujemy zakup polecanej przez ogrodników odżywki firmy BIOPON dedykowaną do storczyków. Doskonale wpływa na ich kondycję, bo doskonale wie, jak pielęgnować storczyki.

Sekret 4 — jak przesadzać storczyki, to raz, a dobrze

Główną przyczyną przesadzania naszych ulubieńców jest najczęściej zbyt mała doniczka. Skoro interesujesz się tym tematem, zasługujesz na oklaski — brawo, z pewnością perfekcyjnie wiesz, jak dbanie o storczyki powinno wyglądać i ile wymaga to uwagi. Twój malec już urósł i pora zmienić jego dom lub minęły 2 lata od uprzedniego przesadzenia. Z drugiej strony, Twój storczyk może mieć nieodpowiednie warunki do życia, a Ty próbujesz go reanimować. Tego, jak pielęgnować storczyki, nauczyć się jest w stanie teoretycznie każdy, natomiast dostrzec w doniczce zbyt zbitą ziemię (tym samym nadmiernie zasoloną) potrafią nieliczni. Jak przesadzać storczyki — krótki instruktarz: zrób to wiosną, gdy roślina nie jest w trakcie kwitnienia, delikatnie wysuń bryłę korzeniową z osłonki, oddziel korzenie od starego substratu i przytnij te, które uschły lub zgniły (resztę pozostaw bez zmian), do większej osłonki wsyp nowe podłoże (proponujemy produkt COMPO SANA ) i delikatnie umieść w niej orchideę. Podlej dopiero w następnym dniu, a z sekretu 1 wiesz już, jak podlewać storczyki.
Storczyk to wymagająca pielęgnacji i Twojej uwagi roślina. Dzięki temu, że poświęcisz jej swój czas przyjdzie pora, że odwdzięczy się ona pięknymi kwiatami. Warto dowiedzieć się, jak pielęgnować storczyki, aby móc cieszyć się owocami swojej pracy.

Autor: Majcherczyk Karolina

Przeczytaj również

nawozy jesienne

Nawozy jesienne - czym się wyróżniają i charakteryzują?

2021-09-26
Dla właścicieli ogródków jesień jest czasem zbiorów i porządków, a dla przyrody jest to czas przygotowania się do zimy. Jeżeli właściwie pomożemy naszym roślinom w przezimowaniu, odwdzięczą się nam na wiosnę żywą zielenią, pięknymi kwiatami i owocami. Rośliny, podobnie jak człowiek, potrzebują odpowiedniej diety, by zachować zdrowie. Nawozy jesienne mogą pomóc roślinom w przezimowaniu i utrzymaniu dobrej kondycji.
kwiaty na balkon na jesień i zimę

Kwiaty na balkon na jesień i zimę - jakie kwiaty na balkon na jesień i zimę wybrać?

2021-09-26
Kwiaty całoroczne na balkon stają się ostatnimi czasy niezwykle popularne i to nie tylko pośród zapalonych pasjonatów, ale także wśród amatorów roślin doniczkowych (i innych). Nie chodzi zresztą wyłącznie o kwiaty, ale o wszelkiego rodzaju rośliny, krzewy czy drzewka, które są w stanie wytrzymać jesienno-zimowy klimat Kraju nad Wisłą. Które więc wybrać, aby ów klimat wytrzymały, podniosły estetykę balkonu na wyższy poziom i były ozdobą domu lub mieszkania? Odpowiedzią jest poniższy artykuł!
ogród

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie. Jakie i jak pielęgnować?

2021-09-24
Spędzanie czasu w ogrodzie pełnym kwiatów jest dla wielu doskonałym sposobem na odpoczynek. Aby jednak cieszyć się wspaniałymi rabatami, należy prawidłowo zadbać o rośliny, także zimą. Dlaczego? Ponieważ długo kwitnące kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie narażone są w okresie jesienno-zimowym na przemarznięcia, które mogą spowodować obumarcie rośliny. Jak można temu zapobiec? Przeczytaj nasz artykuł.
mycie elewacji

Mycie i czyszczenie elewacji. Jak zrobić to samemu?

2021-09-23
Czy wiesz, że elewacja Pałacu Kultury i Nauki była oryginalnie biała? Współczesny jej kolor to efekt wieloletniego brudu, a czyszczenie całego pałacu kosztowałoby 20 mln zł. Na szczęście mycie elewacji domowej jest znacznie prostsze i tańsze. Jak i czym wyczyścić elewację? Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić to skutecznie.
kwiat do łazienki bez okna

Kwiat do łazienki bez okna. Polecane rośliny cieniolubne

2021-09-20
Rośliny to jeden z najprostszych sposobów na udekorowanie wnętrza. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie, mogą zagościć w salonie, sypialni czy kuchni. A co ze „ślepą” łazienką? Myślisz, że zieleń w pomieszczeniu bez dostępu do światła słonecznego nie ma szans się utrzymać? Nic bardziej mylnego. Sprawdź, jakie kwiaty do łazienki bez okna sprawdzą się najlepiej i co zrobić, by zawsze prezentowały się zachwycająco.
Sprzątanie kuchni

Co odstrasza mole spożywcze?

2021-09-20
Widok moli spożywczych w kuchni to spore zmartwienie. Brązowo-szarych owadów przypominających ćmy oraz białych larw nie wolno bagatelizować. Pozbądź się ich zanim opanują całą twoją spiżarnię. Co odstrasza mole spożywcze i jak poradzić sobie z ich inwazją?
rozdrabniacz do gałęzi

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać? Frezowy czy nożowy?

2021-09-19
Usuwanie zbędnych gałęzi czy drzew to integralna część pracy w każdym przydomowym ogrodzie. Jeśli ilość takich odpadów zielonych nie jest duża, z pewnością uda nam się pomieścić je w specjalnych workach. Jeśli jednak z czasem przybywa krzewów i drzew, problem ściętych gałęzi może być dość kłopotliwy W takiej sytuacji warto wyposażyć się w specjalne urządzenie, jakim jest rozdrabniarka do gałęzi. Czym dokładnie jest rozdrabniarka do gałęzi? Na co zwrócić uwagę, wybierając rozdrabniarkę? Jaki typ urządzenia wybrać - frezowy czy nożowy?
jak odstraszyć jaskółki

Jak odstraszyć jaskółki?

2021-09-16
Jaskółki od wieków bytują w pobliżu ludzkich siedzib. Obecność ptaków jest dość uciążliwa. Jaskółki brudzą elewację, futryny okienne i balkony odchodami, które są trudne do usunięcia. Jak odstraszyć jaskółki? Jak pozbyć się przykrego problemu bez szkodzenia zwierzętom?