Szukamy licznika na rower

Licznik rowerowy to z pozoru proste urządzenie, które ma za zadanie monitorować naszą jazdę. Wiele osób zadaje sobie często pytanie, czy licznik jest im potrzebny. Już na samym początku naszego artykułu możemy stwierdzić, że jak najbardziej tak. Nie ma znaczenia czy jesteście zaawansowanymi kolarzami, czy wasza jazda sprowadza się do kilku wypadów w miesiącu. Zawsze warto mieć pod ręką najważniejsze informacje, którymi po skończonej jeździe będziemy mogli się pochwalić. Ważne aby dobrać produkt do naszych potrzeb – zbyt wiele funkcji może okazać się zbędne, przez co niepotrzebnie wydamy za dużo pieniędzy.

Po co nam właściwie licznik?

Wybierając nasze wymarzone urządzenie, zacznijmy od początku. Liczniki podzielić możemy na dwie proste kategorie: przewodowe i bezprzewodowe. W tych pierwszych czujniki montowane przy kole są podłączone do naszego urządzenia specjalnym kablem.

Ma to swoje wady, ponieważ łatwo możemy taki przewód uszkodzić, co narazi nas na dodatkowe koszty.

Niewątpliwie największą zaletą tego rozwiązania jest przystępna cena, często kilkadziesiąt złotych mniejsza od tego samego modelu bez przewodu. Pozostając już przy licznikach bezprzewodowych, to jak wiadomo, tutaj obejdziemy się bez zbędnych kabli.

Dodatkowym plusem w niektórych modelach jest możliwość podłączenia opaski mierzącej nasz puls, a także kilku innych przydatnych akcesoriów, ale o tym powiemy już za chwilę.Każdy licznik charakteryzuje również wielkość. Te zawierające jedynie podstawowe funkcje są na ogół mniejsze i nie zajmują dużo miejsca.

Jeśli zdecydujecie się na zakup czegoś bardziej zaawansowanego,  musicie liczyć się z nieco większymi gabarytami urządzenia. Obecnie producenci starają się tworzyć możliwie najbardziej kompaktowe liczniki, dlatego dużą rolę odgrywa tutaj również cena.

Funkcje

Każdy licznik, niezależnie od ceny, posiada funkcję mierzenia prędkości aktualnej, średniej, a także daje możliwość zobaczenia przejechanego dystansu.

Oprócz tego, na jego ekranie znaleźć możemy takie informacje jak dystans z całego roku naszej jazdy, aktualna godzina oraz wiele, wiele innych. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach, i dokładnie tak jest w tym wypadku.

Osoby jeżdżące typowo rekreacyjnie powinny rozglądać się za licznikami zawierającymi wymienione wcześniej funkcję. Co ciekawe, niektóre modele konwertują dane z licznika na ilość zaoszczędzonego paliwa, taka funkcja na pewno przypadnie do gustu kierowcom. 


W nieco droższych licznikach będziemy mieli więcej możliwości. Jeśli posiadacie więcej niż jeden rower, to bez problemu dostosujecie licznik do każdego z osobna. 

Ustawiony rozmiar koła dla danego roweru będzie pokazywał rzeczywistą prędkość. Oprócz tego na ekranie otrzymamy informację, ile kalorii spaliliśmy danego dnia.
 
To bardzo ważne dla osób dbających o dobrą formę. Dokładając kolejne kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, otrzymamy możliwość pomiaru pulsu, dzięki opasce zakładanej na klatkę piersiową.
 
Osoby na co dzień trenujące kolarstwo, uważają to za nieocenione narzędzie do planowania i przeprowadzania profesjonalnego treningu. W sklepach dostać możemy również rozmaitą literaturę na ten temat, dlatego trening z pomiarem pulsu jest bardzo przydatny i prosty. 
Liczniki z najwyższej półki wyposażone zostały również w kolorowe wyświetlacze i odbiorniki GPS, dokładnie takie, jakie mamy zamontowane w telefonach czy nawigacjach samochodowych. 
Daje to nam możliwość zaplanowania trasy i śledzenia jej na bieżąco z pozycji naszej kierownicy. Wycieczki w nieznane nigdy nie były łatwiejsze! Dodatkowe możliwości

Mnogość funkcji w licznikach rowerowych nie sprowadza się jedynie do pomiarów naszej jazdy. Zaawansowane konstrukcje za pomocą technologii Bluetooth potrafią połączyć się z naszym telefonem, aby na ekranie licznika wyświetlać nam niezbędne informacje.

I tak w czasie jazdy możemy przeczytać SMS-a, czy zobaczyć jaka pogoda czeka nas w najbliższych godzinach. Jeszcze jedną przydatną opcją jest przesyłanie danych z jazdy do naszego komputera bez użycia kabli.
Nie da się ukryć, że to wygodne rozwiązanie. Jeśli jesteście rowerowymi maniakami i chcecie, żeby wasz trening był monitorowany na różne sposoby, to istnieje wiele dodatkowych opcji.
Droższe liczniki dają możliwość podłączenia urządzeń do pomiaru mocy, czyli wytwarzanej energii w czasie jazdy. Dodatkowo możemy podłączyć czujnik kadencji - mierzący ilość obrotów korbą na minutę.
Te rozwiązania pomogą polepszyć waszą formę. 

Podsumowanie

Wybór liczników na rynku jest ogromny i nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkich funkcji, jakie możemy w nich znaleźć.

Pamiętajcie, że wybierając licznik, należy kierować się własnymi preferencjami i oczekiwaniami względem danego produktu. Jeśli nie jeździcie dużo, a chcecie mieć podstawowe informacje, to tańsze modele będą w zupełności wystarczające.

Osoby z nieco wyższymi potrzebami, powinny zwrócić uwagę na liczniki z tak zwanej „średniej półki”. Jeśli jesteście rowerowymi maniakami i szukacie profesjonalnych rozwiązań, to warto pomyśleć o czymś droższym.

Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, wszystkie produkty możecie znaleźć na Ceneo.pl. 

Ostatnio dodane artykuły