Szykujemy wyprawkę dla noworodka - 10 najpotrzebniejszych rzeczy

Pojawienie się nowego dziecka to zawsze wielkie wydarzenie. Szczególnie w przypadku pierwszej pociechy - kiedy wszystko jest nowe i nieznane. Jak przygotować się na obecność nowego domownika? Zobacz, jak skompletować wyprawkę dla noworodka. 

Wyprawka do szpitala

Podstawowa zasada: pamiętaj zarówno o potrzebach mamy, jak i dziecka. Nie jesteś w stanie ocenić, ile potrwa wizyta przed i po porodzie. Dlatego warto przygotować dla mamy kilka kompletów odzieży i odpowiedni zapas środków higienicznych - po narodzinach może zabraknąć na to czasu i energii. 

W skład wyprawki dziecka do szpitala powinny wchodzić m.in.:

 • kilka sztuk body
 • śpioszki
 • kaftaniki
 • pieluchy tetrowe
 • pieluchy jednorazowe
 • ręczniki
 • chusteczki nawilżane
 • mydło, oliwka, kremy (Zawsze czytaj etykiety - upewnij się, że produkty są odpowiednie dla niemowląt!)
Bazując na ostatnim USG i szacunkowych rozmiarach dziecka - możesz wstępnie kupić pierwsze ubranka.

Weber Pieluchy Tetrowe Kolorowe 70X80Cm 10 Sztuk

(31)
od 29,99
Zobacz
Weber Pieluchy Tetrowe Kolorowe 70X80Cm 10 Sztuk
Opinia od Anna2014-12-15 Tetra dość mocna, bardzo wesołe nadruki, jednak w zestawie były kolory nie dostosowane do chłopaków dla których kupowałam te pieluszki (intensywnie różowe) z 20 aż 4 pieluszki

Pieluchy Tetrowe Białe 80X80Cm 10Szt

(6)
od 25,90
Zobacz
Pieluchy Tetrowe Białe 80X80Cm 10Szt
Opinia od Karina2019-02-13 Idealne od pierwszych dni życia

Pieluchy Tetrowe Białe 60X80Cm 10Szt

(7)
od 21,90
Zobacz
Pieluchy Tetrowe Białe 60X80Cm 10Szt
Opinia od Malwina2019-03-11 dla mnie produkt sprawdzony ,doskonały w użytkowaniu

Transport do domu

Przed opuszczeniem szpitala koniecznie kup fotelik samochodowy - sprzęt potrzebny (i prawnie wymagany!) do transportu malucha. Będzie ci towarzyszył przez najbliższe lata, zatem jest to długoterminowa inwestycja. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego złota rada: nie oszczędzaj! 

Maxi-Cosi Cabriofix 0-13Kg

(133)
od 499,00
Zobacz
Maxi-Cosi Cabriofix 0-13Kg
Opinia od Ilona, blog MumAndTheCity.pl2016-03-08 Wygodny dla dziecka i bezpieczny, a to jest przecież najważniejsze. Świetne wyniki we wszelkich testach, posiada również potrzebne atesty. Montuje się szybko tyłem do kierunku jazdy. Polecam :-)

Wyprawka po powrocie do domu

Po opuszczeniu szpitala, na dziecko powinien czekać odpowiednio przygotowany pokój, a w szczególności łóżeczko i zestaw niezbędnych akcesoriów.

Upewnij się, że dziecko będzie miało odpowiednią liczbę ubranek na zmianę. Maluchy mają, niestety, tendencję do bardzo szybkiego brudzenia się, dlatego kilka kompletów może nie wystarczyć. Umiejętnie dobieraj liczbę i rozmiar ubranek, aby nie okazało się, że z większości dziecko wyrośnie zanim jeszcze je założy.

Uwzględnij porę roku - gdy dziecko rodzi się w chłodniejszym okresie, musisz zapewnić mu odpowiednią cieplejsze ubranka. Pamiętaj, aby nie przegrzewać dziecka. Naturalne są obawy rodziców o to, aby dziecko nie przemarzło, jednak można mu również zaszkodzić w drugą stronę.

Jakie kosmetyki wybrać?

Przede wszystkim takie, które są przeznaczone dla noworodka, dlatego za każdym razem uważnie czytaj etykiety kosmetyków, które planujesz kupić pod kątem dostosowania ich do potrzeb najmniejszych dzieci. To nowy nawyk, który musisz sobie wyrobić - szczególnie w okresie niemowlęcym, kiedy dziecko jest najdelikatniejsze. Do podstawowych kosmetyków i artykułów higienicznych, które powinna zawierać każda wyprawka dla noworodka, zaliczyć należy:

 • krem na odparzenia, których z pewnością nie unikniecie. Najczęściej wybieranymi markami są Linomag i Sudocrem, ale warto też zapytać o opinie znajome mamy;
 • płyn do kąpieli - im bardziej naturalny, tym lepiej;
 • cążki do obcinania paznokci lub odpowiednie nożyczki - dopiero w praktyce uznasz, które rozwiązanie jest dla ciebie wygodniejsze;
 • chusteczki nawilżane - ułatwiają właściwą pielęgnację.

MUSTELA BEBE ENFANT Żel do mycia głowy i ciała dla niemowląt i dzieci 750ml

(247)
od 36,80
Zobacz
MUSTELA BEBE ENFANT Żel do mycia głowy i ciała dla niemowląt i dzieci 750ml
Opinia od mag_882015-02-12 Na żelu do mycia Musteli nigdy się nie zawiodłam. Nie podrażnia delikatnej skóry malucha, nawet noworodka, który reagował wysypką na wiele innych kosmetyków do pielęgnacji. Żel bardzo dobrze się pieni, jest wydajny. Kąpiel sprawia dziecku dużą przyjemność. Po kąpieli maluszek cudownie pachnie. Wystarcza na bardzo długo, ponad pół roku, także...

Oceanic Oillan Baby Płyn Do Mycia I Kąpieli 2W1 2x400ml

(30)
od 31,79
Zobacz
Oceanic Oillan Baby Płyn Do Mycia I Kąpieli 2W1 2x400ml
Opinia od patrysina2018-09-30 Dobry produkt w dobrej cenie jest to coś pomiędzy zwykłymi planami do kąpieli dla niemowląt a tymi specjalistycznymi typowo dla alergików. Trzeba jednak szukać opakowań promocyjnych bo jest dość duża różnica cenową na różnych stronach wręcz do 20 zł różnicy na opakowaniu

Atoperal Baby Plus Pianka Do Mycia 200ml

(31)
od 22,99
Zobacz
Atoperal Baby Plus Pianka Do Mycia 200ml
Opinia od Kc2017-04-27 Przyjemna w użyciu. Sprawia dzieciom sporą frajdę, zachęcając do zabawy i samodzielnego mycia. Ma dość łagodny skład.

Dodatkowo przydatne

Ponad artykuły obowiązkowe warto zaopatrzyć się w:

Odpowiedni termometr. Małe dzieci szybko się niecierpliwią, dlatego ważne jest, aby termometr umożliwiał sprawny i możliwie bezstresowy pomiar. Warto rozważyć specjalne termometry bezdotykowe, które nie ograniczą nas czasowo i nie wystraszą dziecka. Na rynku dostępne są również termometry wbudowane w smoczek, jednak są stosunkowo droższe względem standardowych urządzeń.

Elektroniczną nianię. Jeśli dziecko przebywa w osobnym pokój, rodzice często niepokoją się i nieustannie sprawdzają, czy wszystko w porządku. Płacz dziecięcy nie zawsze usłyszymy zza ściany, dlatego z pomocą przychodzi elektroniczna niania. Pozwala na monitorowanie dziecka, nawet z drugiego końca mieszkania, domu. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są również w kamerę umożliwiającą bezpośredni podgląd - nie tylko z dowolnego miejsca w domu ale czasem również przez internet.

Philips Avent Niania Elektroniczna Biała/Niebieska SCD501/00

(85)
od 187,66
Zobacz
Philips Avent Niania Elektroniczna Biała/Niebieska SCD501/00
Opinia od JAREK2017-08-31 POLECAM TĄ NIANIĘ!!! MAMY JĄ PRAWIE TRZY LATA, BARDZO DOBRE POŁĄCZENIE JAKOŚCI DO CENY. TERAZ KUPIŁEM TAKĄ SAMĄ SIOSTRZE. JAKOŚĆ DŹWIĘKU WYSTARCZAJĄCA, ZASIĘG REWELACJA (MIAŁEM JUŻ KILKA TEGO TYPU URZĄDZEŃ I TA MA NAJLEPSZY, DZIECKO ŚPI NA PODDASZU A JA IDĘ DO PIWNICY I WSZYSTKO SŁYSZĘ :) ), DIODY INFORMUJĄCE O NATĘŻENIU DŹWIĘKU W SYPIALNI...