Szykujemy wyprawkę dla noworodka - 10 najpotrzebniejszych rzeczy

Pojawienie się nowego dziecka to zawsze wielkie wydarzenie. Szczególnie w przypadku pierwszej pociechy - kiedy wszystko jest nowe i nieznane. Jak przygotować się na obecność nowego domownika? Zobacz, jak skompletować wyprawkę dla noworodka. 

Wyprawka do szpitala

Podstawowa zasada: pamiętaj zarówno o potrzebach mamy, jak i dziecka. Nie jesteś w stanie ocenić, ile potrwa wizyta przed i po porodzie. Dlatego warto przygotować dla mamy kilka kompletów odzieży i odpowiedni zapas środków higienicznych - po narodzinach może zabraknąć na to czasu i energii. 

W skład wyprawki dziecka do szpitala powinny wchodzić m.in.:

 • kilka sztuk body
 • śpioszki
 • kaftaniki
 • pieluchy tetrowe
 • pieluchy jednorazowe
 • ręczniki
 • chusteczki nawilżane
 • mydło, oliwka, kremy (Zawsze czytaj etykiety - upewnij się, że produkty są odpowiednie dla niemowląt!)
Bazując na ostatnim USG i szacunkowych rozmiarach dziecka - możesz wstępnie kupić pierwsze ubranka.

Transport do domu

Przed opuszczeniem szpitala koniecznie kup fotelik samochodowy - sprzęt potrzebny (i prawnie wymagany!) do transportu malucha. Będzie ci towarzyszył przez najbliższe lata, zatem jest to długoterminowa inwestycja. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego złota rada: nie oszczędzaj! 

Wyprawka po powrocie do domu

Po opuszczeniu szpitala, na dziecko powinien czekać odpowiednio przygotowany pokój, a w szczególności łóżeczko i zestaw niezbędnych akcesoriów.

Upewnij się, że dziecko będzie miało odpowiednią liczbę ubranek na zmianę. Maluchy mają, niestety, tendencję do bardzo szybkiego brudzenia się, dlatego kilka kompletów może nie wystarczyć. Umiejętnie dobieraj liczbę i rozmiar ubranek, aby nie okazało się, że z większości dziecko wyrośnie zanim jeszcze je założy.

Uwzględnij porę roku - gdy dziecko rodzi się w chłodniejszym okresie, musisz zapewnić mu odpowiednią cieplejsze ubranka. Pamiętaj, aby nie przegrzewać dziecka. Naturalne są obawy rodziców o to, aby dziecko nie przemarzło, jednak można mu również zaszkodzić w drugą stronę.

Jakie kosmetyki wybrać?

Przede wszystkim takie, które są przeznaczone dla noworodka, dlatego za każdym razem uważnie czytaj etykiety kosmetyków, które planujesz kupić pod kątem dostosowania ich do potrzeb najmniejszych dzieci. To nowy nawyk, który musisz sobie wyrobić - szczególnie w okresie niemowlęcym, kiedy dziecko jest najdelikatniejsze. Do podstawowych kosmetyków i artykułów higienicznych, które powinna zawierać każda wyprawka dla noworodka, zaliczyć należy:

 • krem na odparzenia, których z pewnością nie unikniecie. Najczęściej wybieranymi markami są Linomag i Sudocrem, ale warto też zapytać o opinie znajome mamy;
 • płyn do kąpieli - im bardziej naturalny, tym lepiej;
 • cążki do obcinania paznokci lub odpowiednie nożyczki - dopiero w praktyce uznasz, które rozwiązanie jest dla ciebie wygodniejsze;
 • chusteczki nawilżane - ułatwiają właściwą pielęgnację.

Dodatkowo przydatne

Ponad artykuły obowiązkowe warto zaopatrzyć się w:

Odpowiedni termometr. Małe dzieci szybko się niecierpliwią, dlatego ważne jest, aby termometr umożliwiał sprawny i możliwie bezstresowy pomiar. Warto rozważyć specjalne termometry bezdotykowe, które nie ograniczą nas czasowo i nie wystraszą dziecka. Na rynku dostępne są również termometry wbudowane w smoczek, jednak są stosunkowo droższe względem standardowych urządzeń.

Elektroniczną nianię. Jeśli dziecko przebywa w osobnym pokój, rodzice często niepokoją się i nieustannie sprawdzają, czy wszystko w porządku. Płacz dziecięcy nie zawsze usłyszymy zza ściany, dlatego z pomocą przychodzi elektroniczna niania. Pozwala na monitorowanie dziecka, nawet z drugiego końca mieszkania, domu. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są również w kamerę umożliwiającą bezpośredni podgląd - nie tylko z dowolnego miejsca w domu ale czasem również przez internet.