Data publikacji:

Ta informacja zmotywuje Cię do poświęcania godziny dziennie na trening!


Większość z nas cały czas siedzi w pracy. Taka pozycja nie jest dobra dla naszego organizmu, a szczególnie dla kręgosłupa. Badacze odkryli, że w celu przeciwdziałania problemom zdrowotnym, wystarczy ćwiczyć godzinę dziennie! Trening możemy nawet wykonać w domu!

Całe dnie spędzamy siedząc. Powinniśmy zacząć się tym martwić, ponieważ to jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeżeli żyjemy w taki sposób, jesteśmy bardziej podatni na choroby serca, zachorowanie na raka i cukrzycę typu drugiego, udar mózgu. Jak widać nie są to delikatne zachorowania — siedzący tryb życia może nas nawet prowadzić do wcześniejszej śmierci.

Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?

Chcemy coś zmienić? Zastanawiamy się, jak nie dopuścić do takich skutków? Na szczęście naukowcy na temat, jak przeciwdziałać negatywnym efektom, są zgodni — wystarczy godzina treningu  dziennie. Sześćdziesiąt minut aktywności fizycznej redukuje ryzyko zachorowań na powyższe choroby.


Nie mamy czasu na codzienny trening.

Najważniejszą informacją jest to, że tak naprawdę nie musimy każdego dnia wykonywać treningu. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego naukowcy tłumaczą dalej — chodzi o aktywność fizyczną. Do zestawienia wliczamy na przykład  wejście po schodach, pójście na spacer, dojeżdżanie do pracy rowerem, czy nawet pójście na zakupy. W tych wszystkich czynnościach powinniśmy dziennie uzbierać łącznie sześciesiąt minut wysiłku fizycznego.

Po pracy przychodzimy tak późno do domu, że już nie chcemy z niego wychodzić na przykład na siłownię.

Nie ma najmniejszego problemu. Nie musimy chodzić na siłownię, czy do parku, aby przeprowadzić godzinny trening całego ciala. Nasz dom, mieszkanie, czy pokój doskonale się do tego nadają. Mamy świadomość, że często dojazd na siłownię wraz z prysznicem może zająć za dużo czasu, dlatego mówimy, jak przygotować godzinny trening w domu!

Co potrzebuję, żeby wykonać godzinny trening w domu?

Na początek wystarczy fragment podłogi. Nie musi być to wcale dużo miejsca, powinno być tyle, żebyśmy swobodnie mogli wykonać pompkę. Jeżeli tyle jesteśmy w stanie wygospodarować to znaczy, że będziemy mogli robić wiele ćwiczeń wzmacniających mięśni, czy wydolnościowych. Oczywiście wszelki sprzęt do aktywności na pewno pomoże, ale jeżeli go nie posiadamy to też nic się nie stanie.

Zróbmy swoją własną prywatną siłownię w domu!

Jest to opcja dla osób, które są przekonane, że zawsze chcą ćwiczyć w domu. Możemy zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do treningu domowego. Starajmy się pamiętać o tym, że wielka liczba akcesoriów nie jest niezbędna. Zacznijmy kupować pomału, z głową. Radzimy, żeby na początek wybrać podstawowy i prosty gadżet.

Rowerek może się sprawdzić doskonale. Możemy jeździć na nim oglądając ulubiony serial lub film. Wzmocni nam to nogi oraz wyrobi kondycję. Kolejnym zakupem może być sztanga, która daje nam możliwość rozbudowy o kolejne ciężarki. Treningi z nią wzmacniają ramiona i ręce. Nasze pośladki również się mogą ucieszyć, ponieważ przysiady robione ze sztangą bardzo je podnoszą.

Drążek również jest dobrym pomysłem. Zajmuje mało miejsca, a dzięki niemu wyrobimy sobie mięśnie na rękach, czy brzuch. Zdecydowanie są to ćwiczenia dla zaawansowanych. Na końcu proponujemy ławeczkę kulturystyczną, która pozwala na wykonywanie różnych ćwiczeń, ale trzeba wygospodarować dużo miejsca w domu.

Jak wykonywać godzinny trening w domu?

1. Pamiętajmy o zasadzie kolejności całej aktywności fizycznej. Na początku musimy rozgrzać całe ciało podczas rozgrzewki. Następnie robimy trening główny — radzimy zdywersyfikować wykonywane ćwiczenia. Na koniec jest cool down, czyli wycieszenie i uspokojenie swojego organizmu. W tym momencie możemy też porozciągać całe ciało, co również będzie dobre dla naszego siedzącego trybu życia.

2. Nie przywiązujmy się do jednego zestawu ćwiczeń. Urozmaicenie treningów w domu oprócz tego, że nie pozwoli wkraść się znudzeniu, dodatkowo wzmocni mięśnie. Organizm dobrze reaguje na nawet małą zmianę w planie treningowym.

3. Korzystajmy z gotowych materiałów. W internecie pojawia się wiele filmów treningowych, które są przygotowywane i zamieszczane przez uznanych trenerów. Ważne jest, żeby ćwiczyć sprawdzone zestawy, które na przykład nie obciążą nam kręgosłupa, czy nadwyrężą ścięgien.

4. Nie zapominajmy o technice wykonywania ćwiczeń. Jest bardzo ważna, ponieważ nieuważna aktywność fizyczna może doprowadzić do wielu kontuzji. Jeżeli nie umiemy wykonywać danego ćwiczenia, lepiej je zostawmy, niż robmy na siłę.

5. Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo podczas wykonywania treningu w domu. Warto jest ubrać buty sportowe, położyć antypoślizgową matę na podłodze, czy jeżeli chcemy używać ciężkiej sztangi, to poprośmy o asekurację współlokatora, czy kogoś z rodziny.

Jeżeli jesteśmy świadomi tego, jak wielkie konsekwencje może prowadzić siedzący tryb życia, godzinny trening w domu nie powinien być dla nas problemem. Dbajmy o własny organizm, zdrowie i dobre samopoczucie. Dla chcącego nic trudnego!

Tekst: Natalia Świrska