Data publikacji:

Tablet z Windowsem, czy Androidem - który wybrać?

Tablet to urządzenie mobilne pomiędzy telefonem a laptopem. Możemy na nim pracować, oglądać filmy i przeglądać strony w Internecie. Jest mniejszy i lżejszy od laptopa, więc łatwiej zabrać go w podróż lub wykonywać powyższe czynności w pozycji leżącej. Jednocześnie jest większy od telefonu komórkowego, co zwiększa komfort korzystania z urządzenia, jeśli chcemy, np. przeczytać książkę w wersji elektronicznej.

Windows vs Android

Kupując tablet nie wybieramy jedynie jego marki, ale przede wszystkim system operacyjny, na którym urządzenia danej firmy pracują. Musimy mieć świadomość, że wybierając sprzęt marek: Lenovo, Samsung, Huawei, Acer będziemy pracować na systemie Android, natomiast gdy zakupimy tablet firmy Dell, Asus, HP, Microsoft będziemy pracować na systemie Windows. 

Każdy kto posiada smartfona, powinien mieć już pewien pogląd na temat powyższych systemów operacyjnych. Jego telefon działa prawdopodobnie na jednym z nich. Na tej podstawie można stwierdzić, czy dany system jest dla nas łatwy w obsłudze i czy dobrze nam się z nim współpracuje.

Wybór tego samego systemu operacyjnego, znacząco skróci czas nauki obsługi nowego urządzenia. W sposób intuicyjny będziemy wiedzieli jak się po nim poruszać. Jeśli jednak nie ma to dla nas znaczenia i nauka nowego systemu nie jest dla nas przeszkodą, poniżej porównanie obu systemów.

Jaki system w tablecie wybrać?

Najważniejszym kryterium wyboru jest przeznaczenie danego sprzętu. Jeśli zamierzamy korzystać z tabletu głównie w celu rozrywkowym: do przeglądania stron, aplikacji, gier, powinniśmy wybrać urządzenie z systemem Android. 

Android jest systemem stworzonym głównie dla telefonów komórkowych, w związku z czym posiada bogate zaplecze aplikacji mobilnych. Sklep Google Play oferuje ponad milion różnego rodzaju aplikacji, które można zainstalować na swoim urządzeniu. Warto jednak pamiętać, że część aplikacji jest głównie przeznaczona dla mniejszych 7-calowych tabletów, na tych większych 9 i 10-calowych możemy mieć problem z uzyskaniem wysokiej jakości. Dodatkową zaletą systemu Android jest możliwość personalizacji, użytkownik może zmieniać motywy oraz instalować interaktywne widżety. 

Tablet z systemem Android oferuje również obsługę loginów wielu użytkowników, z powodzeniem może być więc używany przez rodzinę, której każdy członek będzie posiadał własne, spersonalizowane konto. Jako, że Android wciąż rozwija swój system na urządzenia mobilne, często pojawiają się jego aktualizacje z ulepszeniami. Dzięki temu nasze urządzenie, mimo upływu czasu, będzie działać wydajnie. Jest to ważne również dla bezpieczeństwa tabletu, gdyż chroni przed złośliwym oprogramowaniem.

Na rynku dostępna jest duża ilość tabletów z systemem Android o różnych parametrach i przedziałach cenowych. Jest to z jednej strony zaleta, gdyż klient ma bogaty wybór. Z drugiej strony, sprawdzenie wielu dostępnych opcji, by spośród nich wybrać najbardziej odpowiednią dla nas, jest żmudą pracą.
Windows jest systemem bardziej wielozadaniowym i uniwersalnym. Pozwala on na instalację profesjonalnych aplikacji i sterowników do urządzeń peryferyjnych. W przypadku, gdy tablet będzie nam służył do pracy, np. redagowania treści, edycji dokumentów, programowania lub uruchamiana profesjonalnych narzędzi, lepszym wyborem będzie system Windows. Nowsze urządzenia sprzedawane są z systemem Windows 10, lecz wciąż na rynku można znaleźć dobre tablety z Windows 8.

Jako, że przeważająca liczba komputerów pracuje na Windowsie, tablet z tym samym systemem będzie mógł uruchamiać podobne aplikacje co na komputerze, ułatwiając przenoszenie pracy i udostępnianie plików między urządzeniami. Będziemy mieć również dostęp do pełnej wersji pakietu Microsoft Office. Tablet może być więc przenośną alternatywą dla komputera domowego lub biurowego. Do wielu tabletów z systemem Windows można podłączyć zewnętrzne monitory, myszki i klawiatury, przekształcając je w mini PC. Czasami jest to koniecznie, ponieważ nie wszystkie aplikacje oferowane na system Windows, są dostosowane do ekranu dotykowego. 

System Windows oferuje opcję otwierania wielu ekranów naraz, dzięki czemu nie musimy przełączać się między aplikacjami podczas pracy. 

Jako, że tablety z Windowsem korzystają z tego samego systemu co komputery, są również narażone na te same zagrożenia, takiej jak, np. wirusy komputerowe. Wymagają więc dobrej ochronny antywirusowej oraz uważnego sprawdzania aplikacji instalowanych na urządzeniu. 

W ostatnich latach pojawia się coraz większa ilość aplikacji dostępnych na urządzenia mobile z Windowsem, jednak w porównaniu z ilością aplikacji dostępnych w sklepie Google Play, jest ich wciąż o wiele mniej. Wynika to z tego, że programy systemu Windows dostępnego na komputery są wolniej adaptowane na urządzenia mobilne. Jeśli zależy nam na dostępie do dużej ilości różnorodnych aplikacji lepiej wybrać system Android.
Podsumowując, wybór systemu Windows czy Android w tablecie, jest głównie uzależniony od tego, do czego dane urządzenie będzie używane. Jeśli tablet ma służyć głównie do celów rozrywkowych, przeglądania portali, grania w gry, oglądania filmów i dodatkowo chcemy mieć dostęp do dużego zaplecza aplikacji i możliwość personalizacji urządzenia, lepiej wybrać tablet z systemem Android.

Jeśli natomiast zależy nam na tym, aby tablet był naszym przenośnym komputerem wykorzystywanym do pracy, na którym będziemy mogli edytować dokumenty i korzystać z profesjonalnych aplikacji, wtedy lepiej wybrać system Windows.
 
Pamiętajmy, że system jest jednym z parametrów wyboru tabletu. Prócz tego musimy jeszcze zwrócić uwagę na wydajność baterii, pamięć urządzenia, w jaki sposób łączy się ono z Internetem (przez WiFi czy również kartę SIM), jego rozmiar i wagę.