Data publikacji:

Tablet z klawiaturą czy mały netbook - co wybrać?

Tablet czy netbook? Parę lat temu na rynku urządzeń mobilnych pojawiły się tablety. Szybko zaczęły być reklamowane jako urządzenia łączące w sobie mobilność smartfona i funkcjonalność komputera osobistego. O ile jeszcze parę lat temu takie marketingowe hasła były jedynie pieśnią przyszłości, o tyle obecnie granica pomiędzy tymi urządzeniami faktycznie się zaciera. Miniaturyzacja podzespołów komputerów sprawiła, że te montowane w urządzeniach mobilnych powoli doganiają mocą obliczeniową komputery osobiste. Co jest jednak lepsze: tablet czy netbook? Które z tych urządzeń lepiej spełnia swoją funkcję? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury wszystkich tych, którzy wahają się czy kupić laptop, czy tablet.

Jaki tablet najlepszy?

Na pytanie postawione w nagłówku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tablet to urządzenie mobilne, które w założeniu ma łączyć funkcjonalność smartfonu i laptopa. Ich cechą charakterystyczną jest to że posiadają duży dotykowy ekran, zazwyczaj w przedziale od 7 do 10 cali, i kompaktowe rozmiary obudowy.

Tablety są cienkie i lekkie, więc bez problemu można je przenosić nawet w damskiej torebce czy większej kieszeni w spodniach. Takie kompaktowe rozmiary mają też swoje wady. W cienkiej obudowie trudniej o umieszczenie wydajnych podzespołów i skuteczne chłodzenie. Przewagą tabletów nad laptopami jest fakt, że zazwyczaj mają one wbudowany modem Internetowy i nie wymagają dodatkowego urządzenia, aby zapewnić dostęp do sieci w każdych warunkach.

Istotnym mankamentem dla osób, które dużo piszą, może być brak fizycznej klawiatury (w większości przypadków ta ekranowa jest mało wygodna). Jednak ten problem można w łatwy sposób rozwiązać. Praktycznie do każdego tabletu mamy możliwość dokupienia dedykowanej klawiatury, którą zasilamy z gniazda USB naszego urządzenia. Czy to sprawi, że nasz sprzęt stanie się lepszy lub też zastąpi nam laptopa? Niekoniecznie, chociaż wszystko uzależnione jest w głównej mierze od naszych oczekiwań i tego, w jaki sposób chcemy użytkować nasz sprzęt.

Funkcjonalny tablet może w pewien sposób zastąpić laptopa. Tablet z klawiaturą sprawdzi się bowiem idealnie jako narzędzie do surfowania po sieci, oglądania filmów, czy też grania w proste gry. Nieco gorzej poradzi on sobie w charakterze narzędzia pracy. Co prawda systemy mobilne mają własne odpowiedniki, chociażby pakietu Office, ale praca na ich komputerowych wersjach jest dużo wygodniejsza.

Nie wykluczamy, że w ten sposób nie da się pracować. To kwestia indywidualna, jednak dla większości osób wygodniejsze jest pisanie na ekranie komputera.

To czego z pewnością nie damy rady zrobić na naszym tablecie, to granie w wymagające gry. Jeśli chcemy urządzenia, które pozwoli nam na grę w gry komputerowe, zrezygnujmy z zakupu tabletu.

Laptop jako alternatywa tabletu

Ostatnio w sprzedaży pojawiły się laptopy hybrydowe. Są to urządzenia łączące w sobie moc obliczeniową komputera z mobilnością tabletu. Ekran w tego typu laptopach zazwyczaj jest również dotykowy, a zawiasy skonstruowane są tak, aby było możliwe obrócenie ekranu o 360 stopni. W takiej pozycji można z niego korzystać jak ze zwykłego laptopa. Urządzenia tego typu kosztują jednak więcej niż przeciętny tablet.

Za cenę bardzo przeciętnego laptopa z ekranem dotykowym kupimy wysokiej jakości tablet. Z racji tego, że jest to urządzenie hybrydowe, stoi ono pośrodku i nie do końca wiadomo do czego jest mu bliżej. Nie dysponuje on bowiem taką wydajnością i płynnością pracy jak zwykły laptop w podobnej cenie. Nie jest on też tak kompaktowy jak tablet, gdyż ma fizyczna klawiaturę, której zazwyczaj nie da się odpiąć. Zazwyczaj, ponieważ istnieje na rynku kilka modeli z wypinanym ekranem. Klawiatura działa na nich podobnie jak stacja dokująca i takiemu urządzeniu najbliżej jest do funkcjonalności tabletu.

Jeśli chodzi o jego przewagę nad tabletem, to są obszary, w których sprawdza się lepiej. Są też takie, do których lepszy byłby tablet. Przykładowo laptop jest dużo cięższy i mniej poręczny od tabletu i trudniej go transportować.

Kolejna sprawa to mobilny dostęp do Internetu. Jeśli wybrany laptop nie ma wbudowanego modemu, a niewiele tego typu sprzętów je ma, koniecznym będzie użycie zewnętrznego urządzenia, które da nam dostęp do sieci. Teoretycznie nie jest to problem, ponieważ każdy współczesny smartfon posiada możliwość udostępniana internetu, jednak jest to dodatkowe urządzenie, które należy zaangażować.

Bez wątpienia laptop sprawdzi się lepiej jako urządzenie do pracy na aplikacjach czysto komputerowych.

Co zatem wybrać? 

Jak widzicie odpowiedź na pytanie: tablet czy laptop nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim zależy to od wielu czynników i od tego do jakich celów będziemy wykorzystywać nasze urządzenie. Jeśli szukamy towarzysza podróży, do sporadyczne pracy i oglądania filmów czy przeglądania Internetu, wybierzmy tablet z klawiaturą. Jeśli natomiast szukamy narzędzia pracy, które jest jednocześnie wydajne i mobilne, postawmy na laptopa.