Data publikacji:

Tanie klawiatury mechaniczne. Komfort i precyzja na każdą kieszeń


Klawiatury mechaniczne przez długi czas uchodziły za drogi sprzęt dla ambitnych graczy. Ostatnie lata przyniosły jednak spadek cen, a „mechaniki” pojawiły się w ofercie bardzo wielu producentów. Bogaty wybór skłania do zastanowienia – za co płacimy, kupując klawiaturę mechaniczną i które modele są warte naszej uwagi?
Na pierwszy rzut oka większość klawiatur wydaje się podobna do siebie. Niektóre próbują wyróżniać się formą, wielkością czy zestawem dodatkowych klawiszy, jednak kluczowa cecha, wpływająca na trwałość i komfort użytkowania jest zazwyczaj niewidoczna dla oczu. Cechą tą jest sposób aktywacji klawisza. To właśnie on ma bezpośrednie przełożenie na to, w jaki sposób użytkownik odczuwa opór wciskanych przycisków, ich ruch i odpowiedź, jaką mechanizm daje opuszkom palców. Te z pozoru drobne kwestie mają ogromne znaczenie, przekładając się na komfort korzystania z klawiatury.

Najpopularniejsze i najtańsze klawiatury, jakie znajdziemy w sklepach, to klawiatury membranowe. Mogą wyglądać bardzo różnie, ale łączy je jedno – po naciśnięciu klawisz dociska do membrany gumową kopułkę, na której się opiera. Klawiatura mechaniczna jest zbudowana inaczej – zamiast miękkiej wypustki, pod każdym klawiszem znajduje się mechaniczny przełącznik, odpowiedzialny za ruch klawisza i rejestrowanie jego wciśnięcia.
Klawiatura mechaniczna jest przy tym zazwyczaj znacznie bardziej długowieczna – przełączniki wytrzymują nawet 50 mln wciśnięć. Co więcej, wielu producentów oferuje ten sam model klawiatury w kilku wersjach, różniących się użytymi przełącznikami, dzięki czemu można dobrać ich charakterystykę do własnych potrzeb. A gdy któryś z przełączników odmówi posłuszeństwa, w prosty sposób możemy go wymienić, za drobną kwotę przywracając klawiaturze pełną sprawność.

Wykorzystanie takiego rozwiązania zazwyczaj wpływa na cenę. Przez lata dobre klawiatury mechaniczne, jak Razer BlackWidow Chroma czy Asus ROG ClaymoreCore potrafiły kosztować nawet 700-800 zł, co dla wielu użytkowników stanowi zbyt wygórowaną kwotę. Na rynku pojawiło się jednak wiele znacznie tańszych modeli, dzięki czemu dobrą klawiaturę mechaniczną możemy dziś kupić za mniej niż 200 zł.

Modecom Volcano Hammer


Przykładem takiego sprzętu jest klawiatura mechaniczna Modecom Volcano Hammer, którą kupimy już za około 140 zł. Przewodowa klawiatura ma pełnowymiarowy blok numeryczny i konfigurowalne, czerwone podświetlenie. Pod klawiszami znajdują się przełączniki – w zależności od wersji – Outemu Blue i Brown, będące pod względem charakterystyki działania odpowiednikami wysoko cenionych przełączników Cherry MX w stosownych kolorach.
Mimo niskiej ceny część klawiszy funkcyjnych zostało wyposażonych w funkcję sterowania multimediami, a podświetlenie – poza regulacją intensywności czy wyłączeniem – oferuje również funkcję „oddychania” (może pulsować w sposób symulujący oddech). Sprzęt został wyposażony także w funkcję anti-ghostingu, mającą zapobiegać blokowaniu klawiszy po jednoczesnym wciśnięciu wielu z nich.

Rapoo V500


Ten model wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami. Producent zrezygnował z bloku numerycznego, dzięki czemu konstrukcja ma zaledwie 35 cm szerokości. Niska cena wymusiła również inny kompromis – brak podświetlenia, jednak Rapoo V500 ma w zanadrzu mocny atut. Są nim przełączniki Kailh (m.in. Yellow i Brown), wytrzymujące nawet 60 mln kliknięć.
Kolejną, niewidoczną na pierwszy rzut oka zaletą jest wbudowana pamięć i oprogramowanie, zapewniające możliwość skonfigurowania działania każdego z klawiszy. Dzięki niemu w prosty sposób przypiszemy do nich różne funkcje, stworzymy makra czy profile.

Rapoo V500 Czarna (158275)

(1)
od 129,00 177,00 zł -27%
Zobacz
Rapoo V500 Czarna (158275)
Opinia od DziadekZBoru2018-06-12 Super rewelacja dla graczy!

Genesis Thor 300 TKL


Przedstawicielem budżetowej półki jest także klawiatura mechaniczna Genesis Thor 300 TKL. Również i w tym przypadku kompromisem, wpływającym na przystępną cenę jest rezygnacja z bloku numerycznego. W porównaniu z Rapoo V500 klawiatura marki Genesis ma nieco inny układ klawiszy, wyróżniający się długimi klawiszami Backspace i Shift, a także dużym Enterem.
Klawiatura jest oferowana z dwoma rodzajami przełączników – Outemu Red i Blue. Drobnym mankamentem jest brak wbudowanej pamięci, przez co wszelkie ustawienia związane z personalizacją – jak jasność podświetlenia czy blokowanie klawisza Windows – musimy ponawiać po uruchomieniu komputera. Jeśli wzornictwo i działanie tej klawiatury przypadło nam do gustu, i jesteśmy gotowi dopłacić kilkadziesiąt złotych, w ofercie Genesis znajdziemy także wersję tego modelu powiększoną o blok numeryczny – Genesis Thor 300.

Genesis Thor 300 TKL Niebieskie Przełączniki Podświetlana (NKG-0945)

(9)
od 149,00
Zobacz
Genesis Thor 300 TKL Niebieskie Przełączniki Podświetlana (NKG-0945)
Opinia od Bolek2018-10-10 Klawiatura bardzo wygodna choć głośna (ale tego można było spodziewać się po niebieskich przełącznikach). Wielkim plusem jest brak bloku numerycznego, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Skusiłem się na nią po tym jak przeczytałem, że producent daje dożywotnią gwarancje na ścieranie się klawiszy. W mojej poprzedniej bdżetowej...

Sharkoon Skiller Mech SGK2


Zaletą tego modelu jest bez wątpienia spory wybór dostępnych przełączników. Klawiatura mechaniczna Sharkoon Skiller Mech SGK2 jest oferowana z przełącznikami Kailh Red, Brown i Blue, dzięki czemu możemy dobrać charakterystykę pracy klawiszy dostosowaną do naszych upodobań. Klawiatura wyróżnia się jakością wykonania – pozytywne wrażenie buduje m.in. metalowy front, korzystnie wpływający na stabilność i sztywność konstrukcji.
Klawiatura posiada wbudowaną pamięć, a także dodatkowe, umieszczone po lewej stronie klawisze funkcyjne, odpowiedzialne za aktywację makr. Sprzęt marki Sharkoon jest dostępny w dwóch wersjach – kompaktowej SGK2 bez bloku numerycznego i pełnowymiarowej, nieco droższej SGK1.

Tracer GameZone Illuminato


Sprzęt polskiej marki wyróżnia się funkcją, która dla części użytkowników będzie atutem, a dla innych wadą. Jest nią wielokolorowe podświetlenie. Choć mamy do wyboru kilka trybów zachowania światła, każdy rząd klawiszy jest podświetlony innym kolorem, którego nie możemy zmienić.
Pod klawiszami znajdziemy przełączniki Outemu Blue, a o nasz komfort zadba odłączana podpórka na nadgarstki. Producent zadbał także o możliwość rejestracji makr, za które odpowiada 5 grup przycisków, pozwalających na rejestrowanie do 31 komend.

Tracer Gamezone Illuminato (TRAKLA45657)

(5)
od 147,00
Zobacz
Tracer Gamezone Illuminato (TRAKLA45657)
Opinia od Mateusz2017-02-11 Fantastyczna klawiatura. Metalowa konstrukcja Tracer Illuminato, która nie ślizga się po biurku to jeden z moich lepszych zakupów. Mechaniczne przełączniki generują bardzo przyjemny dźwięk. Polecam do grania, ale również do pisania. Podpórka pod nadgarstki spełnia moje oczekiwania. Przyjemne podświetlenie, możliwość tworzenia makr i inne...

Czym tanie klawiatury mechaniczne różnią się od drogich?


Kluczową cechą, wyróżniającą modele z wyższej półki, jest rodzaj zastosowanych przełączników. Prezentowane w tym zestawieniu modele korzystają z różnych wersji przełączników Outemu albo – ocenianych nieco wyżej – Kailh.
W przypadku droższych klawiatur powszechnym rozwiązaniem są albo autorskie przełączniki różnych producentów (jak klawiatura Logitech G Pro z przełącznikami Romer-G), albo uznawane za wiodące na rynku przełączniki Cherry MX. Różnice mogą dotyczyć również użytych materiałów, wbudowanej pamięci, oprogramowania czy różnego rodzaju dodatków ułatwiających eksploatację. Mimo tego budżetowe klawiatury mechaniczne to doskonała propozycja dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tego rodzaju urządzeniami - za niewielką kwotę mogą się przekonać, czy specyfika takiego sprzętu trafia w ich oczekiwania.

Autor: Matylda Łańska

Przeczytaj więcej: