Terrarium — ogrzewanie, oświetlenie, dekoracje


Terrarium to doskonały pomysł, jeśli chcemy hodować płazy, gady lub pajęczaki. Nie tylko umożliwia stworzenie zwierzętom odpowiednich warunków, lecz także spełnia funkcję dekoracyjną. Najważniejsze pozostaje jednak zapewnienie zwierzętom środowiska zbliżonego do ich naturalnego. 

Jakie typy terrariów rozróżniamy?

Jaszczurka, żółw, wąż, pająk, patyczak i inne zwierzęta mają swoje indywidualne potrzeby dotyczące środowiska życia, dlatego wyodrębnia się kilka typów terrariów, które odpowiadają potrzebom różnych gatunków. Zanim rozpocznie się hodowlę, trzeba zdać sobie sprawę, że budowa terrarium nie należy do łatwych zadań. Aby ułatwić sobie pracę, można zdecydować się na terrarium na zamówienie. Wówczas wybrana przez nas firma zajmie się przygotowaniem terrarium o odpowiednich wymiarach, które będzie dostosowane do naszego gustu, jak również potrzeb przyszłego mieszkańca. 

Na przykład podczas aranżacji terrarium dla kameleona dobierane są od razu rośliny, które są bezpieczne dla gada i potrzebne do zapewnienia mu naturalnego środowiska, a przy tym wspaniale się prezentują. Wszystkie płazy, gady i pajęczaki do życia potrzebują także ciepła. Kiedy korzysta się z maty grzewczej, terrarium zyskuje odpowiednią temperaturę, dlatego w profesjonalnym terrarium na zamówienie jest to najczęściej wybierane źródło ciepła. Terrarium pustynne jest przeznaczone dla zwierząt z obszarów pustynnych i półpustynnych.

Za podłoże służy przede wszystkim drobny piasek, a także kamienie i skały oraz suche kępy traw. Pomiędzy kamieniami należy umieścić płytki zbiorniczek z wodą. Terrarium półsuche to odpowiednie środowisko dla zwierząt zamieszkujących naturalnie strefę klimatyczną z umiarkowaną ilością opadów. W zależności od potrzeb danego gatunku do budowy terrarium wykorzystuje się piasek, torf, liście, drewienka. Częścią wyposażenia mogą być korzenie o ciekawych kształtach, gałązki i kępki suchych traw.

Warto posadzić także inne rośliny — najlepiej w doniczkach, które należy dobrze zamaskować. Można dodać parę sztucznych roślin. W zależności od gatunku może okazać się potrzebny basen. Płazy i gady żyjące w strefie umiarkowanej potrzebują terrarium lasu umiarkowanego. Jako podłoże najlepszy będzie torf o odpowiedniej wilgotności. Kamienie, korzenie, gałęzie i liście oraz różne rośliny powinny składać się na krajobraz terrarium tego typu. Wybierając terrarium na zamówienie, nie musisz martwić się, czy twój pupil ma wszystko, czego potrzebuje, ale urządzając je samodzielnie, powinieneś zwrócić uwagę na wiele szczegółów.

Zwierzęta ze strefy umiarkowanej potrzebują zwykle sporego basenu. Kolejny typ terrarium to terrarium reprezentujące środowisko lasu tropikalnego z wysoką temperaturą i dużą wilgotnością powietrza. Przyda się mata grzewcza — terrarium będzie dzięki niej równomiernie ogrzane. Podłoże powinno składać się z torfu.

Pożądane są konary, gałęzie i skałki, ale też charakterystyczna roślinność tropikalna, np. pnącza. Terrarium wodne, czyli akwaterrarium, to terrarium dla zwierząt ziemnowodnych, które potrzebują przede wszystkim wody, a za suchy ląd często wystarcza im kilka kamieni. 

Jakie rodzaje oświetlenia stosuje się w terrarium?

Zarówno terrarium dla kameleona, jak i każde inne wymaga odpowiedniego oświetlenia. Rozpoczynając budowę terrarium, należy wziąć pod uwagę, czy ma się do czynienia ze zwierzęciem prowadzącym dzienny czy nocny tryb życia. Jeśli ustawimy terrarium tak, aby docierało do niego mnóstwo światła dziennego, może się okazać, że dodatkowe oświetlenie nie jest już potrzebne lub konieczne jest tylko niewielkie doświetlenie. Najlepiej korzystać ze specjalnych świetlówek przeznaczonych do terrarium.

Żarówki dzienne są białe, a nocne czerwone lub niebieskie. Żarówki służą do wyeksponowania terrarium jako ozdoby pomieszczenia, ale też ogrzewają jego wnętrze. W ciągu dnia często sprawdzają się żarówki punktowe, dzięki którym powstaje miejsce, gdzie gad może się wygrzewać. Na przykład węże w naturalnym środowisku szukają miejsc o dużym nasłonecznieniu.

Jeżeli jednak zadaniem żarówki ma być podwyższenie temperatury w całym terrarium, wtedy trzeba wybrać żarówkę dającą rozproszone światło. Zamiast żarówki dobrym pomysłem jest mata grzewcza, terrarium wówczas jest tak samo nagrzane we wszystkich częściach, choć nadal trzeba zadbać o to, aby zwierzę miało wystarczającą ilość światła. Należy zwrócić uwagę na moc żarówek, aby nie wywołały u zwierząt poparzeń. Montując żarówkę w specjalnym terrarium dla kameleona, zainstaluj ją w takim miejscu, aby nie mógł jej dotknąć. Dotyczy to także innych zwierząt. 

Praktyczna mata grzewcza — terrarium o optymalnej temperaturze

Każda budowa terrarium zaczyna się przemyśłenia od takich kwestii, jak instalacja oświetlenia i ogrzewania. Nie tylko terrarium dla kameleona musi być wyposażone na najwyższym poziomie. Korzystając ze szklanego terrarium na zamówienie, zyskujesz terrarium w idealnym rozmiarze z niezbędnym i atrakcyjnym wyposażeniem, ale samodzielnie także poradzisz sobie z zainstalowaniem ogrzewania.

Do wyboru są różne żarówki, które można umieścić w oprawce, dostępne są też opcje instalowane na zewnątrz terrarium. Na zewnątrz montuje się kable grzewcze. Odpowiednio ustawiony termoregulator pozwala na przełączanie żarówek dziennych na nocne oraz włączanie i wyłączanie kabli grzewczych, tak by w przestronnym terrarium dla kameleona lub innego zwierzęcia zawsze panowała jak najodpowiedniejsza temperatura.

Niezwykle cienka i najwygodniejsza w użyciu jest mata grzewcza — terrarium może być przez nią ogrzewane od spodu, a także na bocznych ściankach. Prosta budowa terrarium sprawia, że matę łatwo przykleić do ścianek za pomocą taśmy dwustronnej. Mata zapewnia najbardziej równomierne rozprowadzenie ciepła. Warto jednak zostawić niewielkie miejsce, które nie będzie nią ogrzewane, aby zwierzę miało możliwość ochłodzenia się, jeśli będzie mu za ciepło. 

Wyposażenie i dekoracje

Aby budowa terrarium przebiegała sprawnie, przed jej rozpoczęciem należy wszystko starannie zaplanować i wybrać całe wyposażenie. Warto zacząć od maty grzewczej, terrarium będzie wtedy na pewno dobrze ogrzane.

Decydując się na terrarium na zamówienie, możesz liczyć na fachową pomoc, ale warto samodzielnie przemyśleć, co sprawi, że terrarium dla kameleona nie tylko zagwarantuje mu dogodne warunki życia, lecz także stanie się wyjątkową ozdobą danego pomieszczenia.

Dla takich zwierząt, jak wszelkiego rodzaju jaszczurki, choć nie tylko, ważny jest sposób wykończenia tylnej ściany terrarium. Półki skalne z konarami i gałęziami doskonale się prezentują, ale przede wszystkim zapewniają lokatorom wspaniałą przestrzeń do wspinaczki. Wydrążone pnie niewielkich drzew, groty zbudowane z kamieni i innego rodzaju kryjówki są niezbędne, aby zwierzęta mogły odpocząć.

Są potrzebne przede wszystkim stworzeniom prowadzącym nocny tryb życia. Egzotyczne rośliny wyglądają w terrarium atrakcyjnie, lecz nie zawsze będą odpowiednie dla naszych pupili. Można jednak zastąpić je plastikowymi modelami. Gdy kupujesz terrarium na zamówienie, możesz po prostu zamówić takie o określonych wymiarach i kształcie lub wybrać kompleksową usługę.

Podobne artykuły

witaminy dla psa

Jakie witaminy dla psa?

2020-10-30
Pełnoporcjowa karma dla psów powinna być wystarczającym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do funkcjonowania organizmu psa. Są jednak sytuacje, w których należy sięgnąć po odpowiednie suplementy. Sprawdź, jakie witaminy dla psa seniora są najlepsze, jaki preparat wzmacniający dla psa wybrać i co kupić na zdrową sierść dla psa.
 malowanie modeli

Jak pomalować i wykończyć model do składania?

2020-10-30
Jednym z wyzwań stojących przed początkującymi modelarzami jest poprawne wykończenie modelu, w trakcie którego nadaje się mu ostateczny wygląd i charakter oraz podkreśla najciekawsze detale. W dużej części proces ten polega na poprawnym pomalowaniu modelu – radzimy, w jaki sposób tego dokonać.
akwarium

Jak się pozbyć pierwotniaków z akwarium?

2020-10-28
Piękne, zadbane akwarium to powód do dumy każdego wielbiciela rybek. Niestety czasami zdarza się, że mimo włożonych wysiłków, woda staje się matowa – przyczyną są zazwyczaj pierwotniaki w akwarium. Sprawdź, czym dokładnie są, dlaczego gromadzą się w wodzie i przede wszystkim – jak się ich pozbyć.
egzotyczne zwierzęta domowe

Egzotyczne zwierzęta domowe

2020-10-27
Psy, koty i chomiki to zdecydowanie najpopularniejsze domowe zwierzaki w Polsce. Wiele osób woli jednak postawić przed sobą wyzwanie i spróbować zaadoptować kompletnie egzotyczne oraz nietypowe zwierzę, którego hodowla sprawi im sporą satysfakcję oraz zaskoczy znajomych. Przedstawiamy listęegzotycznych zwierząt domowych.

Ostatnio dodane artykuły